Domů
Energetika v ČR
Senát chce kvůli Dukovanům zpřísnit zákon o prověřování investic
jaderná elektrárna dukovany
JE Dukovany. Zdroj: ČEZ

Senát chce kvůli Dukovanům zpřísnit zákon o prověřování investic

Energetika v ČR
17 komentářů
16. prosinec 2020, 11:35
ČTK

Zákon o prověřování zahraničních investic by se měl podle Senátu výslovně vztahovat na dodávky jaderných zařízení od firem mimo NATO a EU. Horní komora tak dnes doplnila novou normu, která má státu umožnit lépe chránit klíčové české firmy před nežádoucím převzetím ze strany rizikových zahraničních investorů. Předlohu tak bude muset znovu projednat Sněmovna. Vicepremiér Karel Havlíček (ANO) senátní úpravy odmítl.

„Toto je zákon o prověřování zahraničních investic, toto není zákon o Dukovanech,“ uvedl Havlíček s ohledem na vazbu úprav ohledně plánovaného rozšíření jaderné elektrárny na Třebíčsku.

Podle něj senátní úpravy se zákonem buď bezprostředně nesouvisí, nebo jsou už v zákoně dostatečně upraveny. Předseda senátního ústavně-právního výboru Tomáš Goláň (ODS) s tím nesouhlasil. Senátní úpravy jsou potřebné i podle předsedy senátního bezpečnostního výboru Pavla Fischera (nezávislý).

Úpravy předložil pirátský senátor Lukáš Wagenknecht. Zahraniční investor ze zemí mimo EU a NATO by podle něj měl předložit a doložit informace o svých skutečných majitelích. Musel by požádat o prověrku Národního bezpečnostního úřadu. Prověření by se vztahovalo i na české firmy, které by koupili zahraniční investoři ze třetích zemí v uplynulých pěti letech. Prověření by se vztahovalo i na subdodavatele.

Zákon vychází z nařízení Evropského parlamentu a přijímají jej i jiné země EU. Zákon má dát státu nástroje v obraně před rizikovými investory ze třetích zemí, kteří by mohli ohrozit bezpečnost nebo vnitřní pořádek země, uvedl Havlíček. Zákon je podle něj navržen tak, aby investice, které nepředstavují riziko, nebyly zdržovány zbytečnou administrativní zátěží a aby celý mechanismus byl předvídatelný.

Zahraniční investoři podle vládního návrhu mohou představovat i jiná než ekonomická rizika. Týká se to investic do odvětví, která jsou z hlediska bezpečnosti strategická, a umožní třetím subjektům získat kontrolu nebo aspoň dostatečný vliv na klíčové prvky těchto odvětví, případně přístup ke klíčovým a citlivým informacím.

Zákon má umožnit kontrolovat přímé zahraniční investice reálně prováděné subjekty ze zemí mimo Evropskou unii. V případě, že bude prověřovaná investice vyhodnocena jako riziková, bude stát moci její podobu ovlivnit nastavením podmínek, za kterých může být učiněna, popřípadě tuto investici zakázat nebo zpětně zrušit. Úřadem, který bude mít prověřování na starosti, bude ministerstvo průmyslu.

Investice do nejcitlivějších odvětví, jako je zbrojní průmysl, kritická infrastruktura nebo vývoj a výroba nejcitlivějšího zboží dvojího užití, budou muset investoři předem nahlásit a získat povolení. Všechny ostatní investice mohou být uskutečněny bez povolení, stát je však rovněž bude moci prověřit, a to až pět let zpětně.

O dostavbu elektrárny v Dukovanech se podle dostupných informací ucházejí ruský Rosatom, čínská společnost CGN, severoamerická společnost Westinghouse, francouzská EdF a jihokorejská firma KHNP. Možnou účast Ruska a Číny v tendru dlouhodobě kritizuje část opozice. Senátní výbor pro zahraniční věci, obranu a bezpečnost v úterý vyzval vládu hnutí ANO a ČSSD, aby nepřipustila účast Ruska a Číny v soutěži.

Ad

Mohlo by vás zajímat:

Komentáře(17)
energetik
16. prosinec 2020, 12:53

Okupanti, vrazi a nepřátelé zde nic stavět nebudou, hotovo šmytec. Jen blb by si "hřál zmiji na prsou".

omega
16. prosinec 2020, 13:24

No to je pěkné - jen mě tak trochu vadí že tímto jste ten výběr z možných uchazečů snížil na jednoho - a to Korejce.

Nebude tendr s jedním uchazečem trochu podezřelý?

:D

Jirka Trn
16. prosinec 2020, 14:07

Blb zamrznul ve dvacátém století.

Vladimír
16. prosinec 2020, 16:05

Máte zřejmě na mysli okupanty a vrahy vietnamské, grenadské, panamské, irákské, libyjské, syrijské a další. Souhlasím s vámi!

Richard Vacek
17. prosinec 2020, 12:36

A víte, že i v Rusku se zbavili komunistů? Stejně jako u nás. A víte, že úplně stejně se i v Německu zbavili nacistů?

A víte, že v USA (i Bruselu) pomalu začínají převažovat komunistické myšlenky o budování nového světa?

Dušan
17. prosinec 2020, 14:42

No však toho sa bojim ....

Socík skrachoval a tí čo ho nezažili o ňom znovu blúznia ...

Energetik 007
16. prosinec 2020, 12:59

Zbytky jaderného strojírenství v ČR:

ŽĎAS - CITIC

Škoda JS - Gazprombank

Zbytek rozprodán nebo se rozprodává

energetik II
16. prosinec 2020, 14:15

Už v roce 2024 nebudou firmy z Koreje, USA ani Francie stavět doma ani v zahraničí jediný reaktor, s výjimkou Francie, která své projekty staví ve finanční spolupráci s Čínou /Anglie/. A takovým - "neplodným žebrákům" - bychom měli přiklepnout Dukovany ? Katastrofa. Západ ani Korejci nebudou r.2024 samostatně stavět jediný !!! reaktor.

Jaroslav Studnička
16. prosinec 2020, 14:43

Ono to je možná i cílené. Piráti jádro nepodporují, tak že by jim možná vyhovoval scénář, že se nakonec sejde jedna dvě nevyhovující nabídky a celý výběrový řízení pak zruší.

blaha.p
16. prosinec 2020, 15:12

ale to jste to jen nepochopil, že se nestaví, protože by to neuměli, ale že je to ekonomicky nesmysl, který každý další rok dává menší smysl, velké FVE a VTE vyrábí několikanásobně levnější EE, ve vyspělých státech je nemožné postavit novou JE s produkci EE pod 100 €/MWh, jen těžko může uspět, když na jihu Francie postavíte FVE za 30 €/MWh. Není to tak úplně vina JE technologie, i když od za posledních 50 let udělala tato technologie malý pokrok, ale neskutečně zdražila a každý rok na rozdíl od FVE a VTE zdražuje. Ale je to vina bezpečnostních nároků, které jsou úplně někde jinde v USA, Francii, Finsku, než v Rusku nebo Bělorusku. A samozřejmě je cena mnohem vyšší na západě kvůli mnohem vyšší ceně za stavební práce a následnou obsluhu JE. Na takové stavbě pracuje 10 let několik tisíc dělníků a bude obrovský rozdíl v nákladech mezd v Bělorusku a Francii to budou desítky miliard Kč.

omega
16. prosinec 2020, 15:21

No já bych to rozdělil na dvě části

Jaderná + nejaderná

Nejaderná je stejná i u paroplynu - prostě podle výkonu. Nejaderná část u té elektrárny je 80%

Jaderná část je těch zbylých 20% - a díky extrémní přeregulovanosti těch 20% stojí 5x víc než těch 80% zbylých

blaha.p
16. prosinec 2020, 18:27

souhlas, prostě se nastavili na západě takové bezpečnostní pravidla, že se JE stala extrémně drahá, a navíc se i díky tomu nedaří dodržovat termíny, což znamená další prodražení viz Hinkley Point C ohlášení prodloužení stavby po pouhých dvou letech stavby o 1,5 roku a navýšení ceny o cca 90 miliard Kč. Je jasné, že brzy můžeme čekat další prodražení a prodloužení.

energetik II
16. prosinec 2020, 18:48

Souhlasím, že stavět jaderky na Západě se postupně stává ekonomickým nesmyslem. Proto jsem velmi zvědav na postup na Hinkley Point i zda se vůbec někdy rozeběhne stavba Sizewell - C. Jádro je postupně dražší a dražší a naopak slunce a vítr levnější a levnější. V USA jádro zase drtí levný plyn.

PetrV
17. prosinec 2020, 07:30

Tudíž jediné řešení je stavět ruský, čínský nebo korejský reaktor na výrobu ee.

Demoblokoví hňupi ze senátu nechť se odpojí od ee. Škodí, kde mohou.

Dušan
19. prosinec 2020, 10:13
A.O
20. prosinec 2020, 01:16

Už teď by si nás Rusko mohlo omotávat kolem prstu (dodává k nám plyn, palivo pro jaderky a technicky vzato i o jejich údržbu)... a to vše už kolik desítek let.

Plyn nám teče, jaderky fungují.

Palivo pro jaderky jsme schopni brát od jinud, otázka jak bude kvalitní, ale na plynu z Ruska jsme prakticky 100% závislí. A stále žádné vydírání, žádné šroubování cen čehokoliv (vyjma přirozeného nárůstu ceny) atd.

To samé můžou, a s oblibou dělají USA. Může to udělat Francie - jediný rozdíl je v tom, že když Rusko nám to dodá včas.

Ale budiž - je tu Jižní Korea, sice není našim spojencem (jako USA s Francií) a po technické stránce na tom nejsou tak dobře jako Rusové, ale jsou neutrální a i relativně čestní a jsou schopni dodávat včas.

Když z tendru vyřazovat potencionálně nebezpečné, tak všechny. Ať je to spojenec, či nepřítel.

Dušan
20. prosinec 2020, 13:33

Problémy boli s "ruským" plynom dvakrát ... rok 2009 a rok 2014

Prvý prípad bolo "naťahovanie" sa s Ukrajincami, a neboli sme primárne cieľom, ale stali sme sa obeťou ....tak sa nechová seriózny partner, keď má problémy s treťou stranou ...

Rok 2014 Rusi z "technických príčin" obmedzili dodávky ... ale v praxi skôr urobili bu-bu-bu .... čo sa im veľmi nevyplatilo, lebo hlavne pre teplú zimu bol výsledok akurát mastné pokuty čo museli platiť za nedodržanie kontraktov a už to neskúsili ...

Isto .. na ruskom plyne sme závislí ... ale stále menej a menej ...

Mimochodom každý so zdravým rozumom sa musí tej závistlosti zbavi i keby to bol hocijaký iný dodávateľ. Byť závislý na jedinom je nebezpečné ..

Komentáře pouze pro přihlášené uživatele

Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.

V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.

Přihlásit se