Výběr událostí kolem plánované stavby jaderných elektráren v ČR
Vláda si letos vyžádala podání závazných nabídek k stavbě až čtyř nových reaktorů – kromě původně plánovaných v Dukovanech i v Temelíně. Zástupci francouzské EDF dnes předali svou nabídku, korejská KHNP podala nabídku už v pondělí. Níže přinášíme výběr událostí kolem plánované stavby nových jaderných reaktorů v ČR:
8. března 2021 – Společnost Elektrárna Dukovany II ze skupiny ČEZ získala od Státního úřadu pro jadernou bezpečnost (SÚJB) povolení k umístění nového jaderného zdroje v Dukovanech.
25. března 2021 – Tehdejší vicepremiér a ministr průmyslu a dopravy Karel Havlíček (za ANO) uvedl, že finální rozhodnutí o tendru na stavbu nového bloku bude na příští vládě. Z vyjádření ministerstva průmyslu a obchodu (MPO) dále vyplynulo, že ČR v tendru neosloví čínského zájemce, společnost CGN. Zůstali čtyři uchazeči – francouzská EDF, jihokorejská KNHP, kanadsko-americký Westinghouse a ruský Rosatom. Opozice kritizovala ruskou účast.
31. března 2021 – Senát ve svém usnesení oznámil, že Čína a Rusko jsou bezpečnostní hrozbou a vláda by neměla uchazeče z těchto zemí oslovovat a zvát do tendru na výstavbu nových jaderných bloků.
11. dubna 2021 – Prezident Miloš Zeman odmítl varovaní českých bezpečnostních služeb před zařazením čínských a ruských firem do tendru.
17. dubna 2021 – Premiér Andrej Babiš (ANO) oznámil, že české bezpečnostní složky mají důvodné podezření, že do výbuchu muničního areálu ve Vrběticích na Zlínsku v roce 2014 byli zapojeni příslušníci ruské tajné služby GRU. Vláda poté vyřadila z účasti v dukovanském tendru ruský Rosatom.
1. června 2021 – Společnost Elektrárna Dukovany II požádala o vydání územního rozhodnutí pro nový jaderný blok v Dukovanech.
16. června 2021 – Sněmovna vyloučila firmy z Ruska a Číny z plánovaného tendru na nový blok Dukovan. Pro výstavbu bude možné využít pouze technologie od dodavatelů ze států, které přistoupily k mezinárodní dohodě o vládních zakázkách. Rusko a Čína mezi ně nepatří.
21. června 2021 – Firma Elektrárna Dukovany II zahájila bezpečnostní posouzení třech zájemců o stavbu, oslovila EDF, KHNP a Westinghouse.
27. listopadu 2021 – Ministr Havlíček oznámil, že stát obdržel všechny tři bezpečnostní dotazníky od uchazečů o stavbu nového bloku.
2. března 2022 – Vláda Petra Fialy, vzniklá po volbách v říjnu 2021, souhlasila, aby ministr průmyslu a obchodu Jozef Síkela (za STAN) podnikl potřebné kroky k vyhlášení tendru na výstavbu nového bloku Dukovan.
17. března 2022 – ČEZ zahájil tendr na stavbu nového jaderného bloku Dukovan.
30. června 2022 – Evropská komise (EK) oznámila, že začala vyšetřovat plánovanou státní podporu rozšíření Dukovan. Důvodem jsou pochybnosti, zda je tato podpora v souladu s pravidly Evropské unie. Plánovaná podpora zahrnuje mimo jiné státní půjčku s nízkými úroky, která by měla pokrýt veškeré náklady na výstavbu, je to zhruba 7,5 miliardy eur (téměř 186 miliard korun). Koncem loňského září premiér Fiala po schůzce s předsedkyní EK Ursulou von der Leyenovou řekl, že vidí velkou šanci na to, že Česko získá notifikaci komise pro státní podporu při stavbě nového bloku.
30. listopadu 2022 – ČEZ obdržel tři nabídky na stavbu bloku v Dukovanech, detaily nabídek nezveřejnil.
29. března 2023 – ČEZ oznámil, že jaderné palivo do Dukovan bude od roku 2024 dodávat Westinghouse. Dosud se používalo palivo od ruské firmy TVEL, po vypuknutí války na Ukrajině se však ČEZ rozhodl dodavatele z bezpečnostních důvodů nahradit.
Již dříve padlo rozhodnutí, že Westinghouse bude společně s francouzskou firmou Framatome dodávat palivo i do elektrárny v Temelíně.
10. května 2023 – ČEZ vyzvala všechny tři uchazeče o stavbu nového bloku k podání finálních nabídek. V září ČEZ posunula termín pro podání finálních nabídek do 31. října, místo dosavadního 2. října.
31. října 2023 – Finální nabídku na stavbu nového jaderného bloku podali všichni tři přihlášení zájemci, tedy Westinghouse, KHNP a EDF. Spolu s tím uchazeči podali i nezávazné nabídky na další tři reaktory. ČEZ následně nabídky vyhodnotil a předal hodnotící zprávu ke schválení vládě.
30. ledna 2024 – Společnost Westinghouse uzavřela dohodu o spolupráci s Aliancí české energetiky, která zastupuje největší tuzemské technologické firmy v jaderné energetice. Podle dohody americká firma počítá se 70procentním zapojením českého průmyslu do stavby nového bloku. Už dříve dohodu podepsaly EDF a KHNP, které přislíbily minimálně 65procentní účast tuzemských firem.
31. ledna 2024 – Vláda rozhodla, že k předložení závazných nabídek k stavbě až čtyř nových reaktorů – kromě Dukovan i v Temelíně – vyzve EDF a KHNP. V soutěži nepokračuje Westinghouse, podle ministra průmyslu a obchodu Jozefa Síkely (STAN) nabídka společnosti nesplnila předepsané podmínky. Podle ministra bylo hlavním problémem to, že nebyla závazná, a tudíž nemohla být při hodnocení srovnatelná. V nabídce firmy dále podle vlády nebyl jednoznačně určen subjekt, který by byl zodpovědný za kvalitu díla.
4. dubna 2024 – ČEZ oznámila, že termín pro podání závazných nabídek na stavbu jaderných bloků se prodlouží o dva týdny do 30. dubna. O prodloužení termínu požádala EDF.
30. dubna 2024 – Společnosti EDF a KHNP podaly své závazné nabídky na stavbu až čtyř jaderných reaktorů. Zástupci EDF přinesli dokumenty do centrály společnosti ČEZ dnes ráno, představitelé korejské KHNP odevzdali svou nabídku v pondělí.
Mohlo by vás zajímat:
Vláda lavíruje jen jak se dá, není divu, že s toho Američaní vycouvali. I jeden dražší blok nebude provozně vycházet natož 4. Ohání se výrobou vodíku v případě nadbytku. To ten vodík bude hodně neekonomicky, když bude státem garantovaná výkupní cena a navíc ne příliš ekonomická vyroba eletrolýzou. Nadprodukce výroby energie z OZ sníží cenu kolem 0, to by se dala ta výroba ještě akceptovat.
Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.
V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.
Přihlásit se