Domů
Jaderné elektrárny
Slovenské elektrárne zahájily studené zkoušky nového jaderného bloku Mochovce 4
Jaderná elektrárna Mochovce. Zdroj: Slovenské elektrárne
Zdroj: Slovenské elektrárne

Slovenské elektrárne zahájily studené zkoušky nového jaderného bloku Mochovce 4

Nový blok slovenské jaderné elektrárny Mochovce má za sebou důležitý milník při uvádění do provozu. Technici zahájili studené zkoušky, během kterých proběhne první komplexní testování systémů bloku. Zakonzervovanou stavbu třetího a čtvrtého bloku elektrárny Mochovce obnovilo Slovensko v roce 2009. Sesterský třetí blok s výkonem necelých 500 MW komerčně vyrábí elektřinu od podzimu 2023.

Společnost Slovenské elektrárne na konci loňského roku informovala o zahájení studených zkoušek na dostavovaném jaderném bloku Mochovce 4. Blok typu VVER-440 disponuje výkonem 471 MW (brutto) a 440 MW (netto) a po svém dokončení pokryje zhruba 13 % spotřeby elektřiny v zemi.

"Po úspěšném ukončení neaktivních funkčních zkoušek vstupujeme do druhé fáze neaktivních zkoušek procesu uvádění elektrárny do provozu. Jedná se o takzvané etapové programy neaktivního zkoušení. Prvním z nich je studená hydrozkouška primárního okruhu," uvedl Peter Andraško, zástupce projektového ředitele dostavby 4. bloku JE Mochovce.

Studené zkoušky zahrnují komplexní testování komponentů a systémů bloku při provozních parametrech. V rámci hydrozkoušek je chladicí okruh elektrárny naplněn vodou a natlakován na provozní hodnoty. Následně technici kontrolují těsnost svarů, spojů a dalších součástí chladicích a vysokotlakých systémů.

"Následovat budou malá revize, horká hydrozkouška a velká revize, kterými ukončíme neaktivní zkoušky. Po schválení žádosti na zavážení paliva od Úřadu jaderného dozoru SR zavezeme do reaktoru jaderné palivo a zahájíme aktivní zkoušky," vysvětlil Martin Mráz, ředitel dokončování a spouštění systémů 4. bloku JE Mochovce.

Dostavba bloků z minulého století

Výstavbu třetího a čtvrtého bloku ve slovenských Mochovcích zahájilo Československo již v roce 1987. Po zhruba šesti letech se práce ovšem na více než 15 let zastavily. O dostavbě obou bloků rozhodly Slovenské elektrárne v roce 2007.

Třetí blok elektrárny Mochovce je v komerčním provozu  od října roku 2023 a pomáhá Slovensku s pokrytím spotřeby elektřiny. Již v roce 2023 se země stala čistým exportérem elektrické energie a objem výroby převyšoval spotřebu o zhruba 3,5 TWh. Dokončení čtvrtého bloku nahradí odstavený výkon v uhelných zdrojích a zvyšující se spotřebu a pomůže Slovensku udržet soběstačnost při výrobě elektřiny.

V roce 2024 tvořila elektřina z jaderných elektráren přes 60 % zdrojového mixu a dá se očekávat, že tento podíl bude ještě narůstat. Kromě nového bloku v Mochovcích totiž země plánuje výstavbu velkého bloku v Jaslovských Bohunicích s výkonem okolo 1200 MW, na který chce ještě letos vypsat tendr.

Ad

Mohlo by vás zajímat:

Komentáře(7)
Anton Meško
9. leden 2025, 11:57

Už včera bolo neskoro.

Vladimír Šťastný
9. leden 2025, 12:37

To sice bylo, ale Slovensko má tímto, na rozdíl od ČR, na dlouhé roky vystaráno ve smyslu energetické bezpečnosti. Je schopno si elektřinu pro své potřeby vyrobit v čistých zdrojích a ještě mu zbyde na vývoz. V dnešní Evropě rarita.

Anton Meško
9. leden 2025, 12:34

Áno Slovensko sa vďaka 3. bloku Mochovce stalo sebestačným ale aj preto, lebo spotreba elektriny v roku 2023 už druhý rok po sebe klesala. V roku 2023 klesla na 26,518 TWh, naopak výroba elektriny výrazne stúpla na 29,941 TWh. Čistým vývozcom sa Slovensko stalo už v I. polroku 2023 v roku 2023 vyviezlo 3,423 TWh.

Treba ale povedať aj to, že na základe rozhodnutia vlád sa v elektrárni Nováky v roku 2023 ukončila výroba elektriny z uhlia odstavením štyroch blokov s celkovým výkonom 266 MW a v marci 2024 ukončila výroba elektriny na posledných dvoch blokoch po 110 MW (EVO mala až 12 blokov s celkovým výkonom 1320 MW). Vypadli tak zdroje s výkonom 486 MW, čo je o 15 MW viac ako je výkon 3. bloku Mochovce.

Údaje za rok 2024 nepoznám, zverejnené boli len údaje o výrobe a spotrebe za prvých 9 mesiacov v roku 2024. Slovensko je naďalej sebestačným, lebo výroba sa zvýšila o 3,9% a spotreba elektriny vzrástla, ale menším tempom ako výroba.

Petr prochaska
9. leden 2025, 15:37

Spuštění v podstatě znamená, že se zvýší počet hodin, kdy bude cena elektřiny záporná. Další ztroj EE, který se nebude regulovat.

Ivan Novák
9. leden 2025, 15:38

Odhlédna od situace s Ukrajinou a kdo to zaplatí konstatuji, že EMO4 bude vyrábět bez emisí CO2. Tím málo ale přece sníží tlak na cenu EU-povolenek, tedy i cenu elektřiny, což by mohlo potěšit i české spotřebitele.

Ivan Novák
9. leden 2025, 16:34

Dodatek, že to možná ještě chvilku potrvá: studená hydrozkouška třetího bloku byla ukončena v r. 2018, zavážení paliva zahájeno v létě 2022.

Anton Meško
9. leden 2025, 16:45

Na základe skúseností získaných pri 3. bloku, by mala byť doba po zavážanie paliva do 4. bloku logicky podstatne kratšia.

Komentáře pouze pro přihlášené uživatele

Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.

V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.

Přihlásit se