Nový slovenský jaderný blok Mochovce 3 oficiálně zahájil komerční provoz
Slovenský jaderný blok Mochovce 3 po úspěšném 144hodinovém provozním testu oficiálně vstoupil do komerčního provozu. Stavba bloku typu VVER-440 byla zahájena již v roce 1986, přes 20 let ale byla zakonzervována. Slovensko díky novému bloku pokryje 13 % své spotřeby bezemisní elektřinou a přestane být čistým dovozcem elektrické energie.
Společnost Slovenské Elektrárne oznámila, že její nový blok Mochovce 3 dne 17. října úspěšně dokončil fázi spouštění a testovacího provozu a vstoupil do komerčního provozu. Při posledním 144hodinovém testu na plném výkonu technici sledovali, zda blok bezpečně splňuje projektované parametry.
„S hrdostí a uspokojením oznamuji úspěšné absolvování poslední provozní zkoušky elektrárny Mochovce 3. Třetí blok je důležitým pilířem našeho úsilí o zajištění stabilní a bezpečné dodávky elektrické energie pro Slovensko. Děkuji všem našim zaměstnancům a partnerům za jejich neúnavnou práci a odhodlání, které umožnily tento úspěch. Věříme, že 3. blok bude dlouhodobě přispívat k energetickému mixu Slovenska a pomůže nám splnit naše závazky v oblasti klimatických změn," uvedl Branislav Strýček, předseda představenstva a generální ředitel společnosti Slovenské Elektrárne.
Fázi aktivních zkoušek bloku společnost zahájila v září loňského roku a blok během ní absolvoval více než stovku různých zkoušek a testů. Od první dodávky do sítě na konci ledna již blok vyrobil přes 1,2 TWh elektřiny.
Blok ruského typu VVER-440 disponuje celkovým elektrickým výkonem 471 MW brutto a 440 MW netto. Plánovaná životnost zařízení je 60 let a elektřinu by tak měl vyrábět až do roku 2083. Slovensko se díky nové výrobě v Mochovcích může přestat spoléhat na dovoz elektřiny ze zahraničí.
„Po více než dvaceti letech jsme na Slovensku uvedli do provozu další jaderný blok. Jeho spouštění utužilo kolektiv jaderných odborníků nejen ze Slovenska. Svým způsobem je to výjimečný tým, protože zde spolupracovali i kolegové, kteří zažili uvádění bloků do provozu ještě v bývalém Československu. Je důležité, že štafetu předáváme dalším pokolením a udržujeme si znalosti potřebné pro energetickou bezpečnost naší země,“ uvedl Juraj Krasňanský, ředitel dokončování a spouštění bloků Mochovce 3 a 4.
Více než dvacetiletá pauza při výstavbě
Výstavba třetího a čtvrtého bloku jaderné elektrárny Mochovce byla zahájena ještě za Československa na přelomu let 1986 a 1987. Postup ovšem negativně ovlivnil krach Slovenských energetických podniků a práce po roce 1990 měly za cíl zejména rozestavený projekt zakonzervovat. V roce 1993 se stavba zastavila úplně na více než dvacet let. Teprve po částečné privatizaci společnosti Slovenské Elektrárne v roce 2005 se práce na projektu znovu rozběhly. Obnovení stavby se oba bloky dočkaly v polovině roku 2009.
„Ukončením spouštění 3. bloku vítáme nový blok v naší jaderné flotile. Elektrárna úspěšně zvládla náročné testy, včetně odpojení od elektrizační soustavy při plném výkonu. Znamená to, že 3. blok zvládne i takové náročné situace. Dnes už se připravujeme na jeho první plánovanou odstávku a běžné provozní činnosti," řekl Martin Mráz, ředitel AE Mochovce.
Mohlo by vás zajímat:
Naivní energetický nacionalismus by byl až úsměvný, kdyby neměl tak zásadní dopady. Ve skutečnosti to zprovoznění znamená pouze to, že provozovatel má více zdrojů, se kterými může obchodovat. Jestli bude na Slovensku elektřina a za kolik - to nemá s touto JE prakticky žádnou souvislost.
Co se týče ceny, tak to trochu vliv má, protože kapacita přenosové soustavy není nekonečná.
Naivní energetický internacionalismus by byl až úsměvný, kdyby neměl tak zásadní dopady. Odkud by se ta elektřina na Slovensku fyzicky vzala, když všichni sousedi jsou nebo v nejbližší době budou zejména v zimě v těžkém deficitu?
Ze zástrčky, ne asi? Tam je pořád. Aspoň v těch našich. (Disclaimer: ironie). Piráti v ČR tvrdili, že elektrárny nejsou potřeba, a že elektřinu koupí .... někde .....
samozřejmě, elektřiny je přece v zásuvkách dost, vody je dostatek v kohoutcích a jídlo se zhmotňuje v supermarketech úplně samo, v takhle pěkném světě už pak nezbývá než protestovat proti těm zlým co toto nechápou a neváží si toho a je potřeba jít se přilepit k silnici.. a co k silnici, to je neefektivní, několik aut zastaví a další jezdí jinudy, co takhle se přilepit k železnici, zastavit na kolejích celý nákladní vlak to už je pořádná výzva!
tak, ale nemozte popriet mnozstvo pozitvnych dopadov. Napriklad, ze je to stabilny a bezpecny zdroj nizkoemisnej elektriny. Co by za to v takom Polsku alebo v CR dali.
A takisto to pomoze v energetickej bilancii SR. Plus dalsie pozitiva na ekonomiku.
Inymi slovami parada, len kedy netrvalo to nekonecno, co to trvalo. Ale to uz je specialita Slovenska. Vid dialnice.
To nekonečno mají na svědomí melounoví ideologové a politici, kteří jim umožnili blokovat všechno téměř do toho nekonečna. A není to jen specialita Slovenska.
Příštích 10 let bude tato nová JE na Slovensku vydělávat, takže se aspoň něco zaplatí. Pak už bude tolik OZE, že tato JE bude spíše prodělávat, ale aspoň těch prvních 10 let.
napr. ako v Nemecku ?
ad Petr prochaska 23. říjen 2023, 16:25
Příštích 10 let bude tato nová JE na Slovensku vydělávat, takže se aspoň něco zaplatí. Pak už bude tolik OZE, že tato JE bude spíše prodělávat, ale aspoň těch prvních 10 let.
chybaju tu nejake pekne cisla od blahu .. tak to skusim suplovat (samozrejme po blahovsku)
udaje z Nemecka (predsa nas velky vzor)
podiel nahodnych zdrojov na celkovm instalovanom vykone vyroby EE za rok 2002 = 11%
podiel nahodnych zdrojov na celkovm instalovanom vykone vyroby EE za rok 2023 = 61%
hodnota indexu cien elektriny pre domácnosti v Nemecku za rok 2002 = 94
hodnota indexu cien elektriny pre domácnosti v Nemecku za rok 2023 = 281
(hodnota indexu je vztiahnuta k roku 1998)
teda za cca 20 rokov podiel instalovanych nahodnych zdrojov vzrastol takmer 6x a index ceny elektriny vzrastol cca 3x .. to je predsa jasna zavislost ..
To se mýlíte Slováci mají el. energii za cca 1450 korun kč /MWh silovka.
1986-2023 ... kde iný začínajú končiť, my končíme začínať! to je .. 37 rokov však ? No vrelé dík mimovládky, aktivisti, byrokrati - samá škodná.
Uvedení do provozu má 10ti leté zpoždění, ale přichází ve vhodné době. Na jaře odstavilo Německo zbytek jaderných elektráren bez jejich rovnocenné náhrady. Přenosová soustava České a Slovenské republiky je dobře propojená, protože vznikla v době společného státu. Do Německa už to tak neplatí. Především je spuštění výborný výsledek Slovenských elektráren. Ukáže se, jak zvládnou údržbu zařízení, jehož výrobce skončil (ČKD).
Nevíte někdo, proč se tento blok v této době nestaví zrovna optimalizovaný na vyšší výkon. Např. Jako je v Dukovanech 500 MW.
Asi z toho důvodu, že by se musela měnit technologie, která je tam sice už hodně dlouho, ale provozně je jako nová a ke konci životnosti má ještě daleko. Takže k tomu bude docházet, až se životnost těchto částí bude chýlit ke konci.
Nejprve se spustí na projektový licencovaný výkon. K dalšímu zvýšení může dojít po předložení dokumentace na zvýšený výkon a provedení úprav technologie JE. Perioda do 4 let pokud bude třeba a ekonomicky to bude výhodné.
Áno uvedenie 3. bloku JE Mochovce do komerčnej prevádzky bolo značne oneskorené. Podľa mňa bolo spôsobené aj nízkou cenou elektriny na burze. Len si spomeňte keď v roku 2016 na rok 2017 bola cena len málo nad 20 €/MWh. To bolo hlboko pod výrobné náklady. Skôr som očakával, že po významnom náraste ceny elektriny už v roku 2021 sa bude finišovať na urýchlenom dokončení a spustení do komerčnej prevádzky nielen 3. , ale aj 4. bloku.
Vyjadrenia Ing. Gáleka, že ministerstvo hospodárstva pod vedením Sulíka aj s jeho prispením má na spustení 3. bloku zásluhy mi pripadá samochválou.
Z niektorých komentárov skôr cítiť závisť.
Verím, že manažment Slovenských elektrární sa z chýb v minulosti poučil (predaj produkcie na viac rokov pod aj pod súčasnú cenu) a nebude ich opakovať. Verím, že nová vláda, ktorá je 34% akcionárom SE bude sa viac venovať dokončeniu a uvedeniu 4. bloku do prevádzky, ale hlavne bude viac dozerať na prsty manažmentu SE.
Nová vláda by se do toho neměla více míchat, zvládnou to sami, bez politiků. Nevím proč by se měla dívat pod prsty manfgementu SE a.s. ? Politici stáli za tím , že se třetí blok stavěl s přestávkami přes 37 roků.
Dobrá práva pro Slovensko i pro nás, odborníky na stavbu JE budeme potřebovat a Slovenské elektrárně jsou nyní jediné široko daleko, kdo má nejčerstvější zkušenosti.
Koumak
Aby sme si rozumeli. Slovenské elektrárne vyrábajú približne 2/3 elektriny na Slovensku. Keď Slovenské elektrárne predali celú svoju produkciu na viac rokov dopredu a štát má v SE 34% podiel, tak to nie je dobrá vizitka akcionára zo strany štátu, najmä potom keď na burze elektrinu musia kupovať slovenskí odberatelia za niekoľkonásobné vysoké ceny a štát tieto vysoké ceny odberateľom kompenzoval zo štátneho rozpočtu.
Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.
V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.
Přihlásit se