Výstavba nového indického bloku Kudankulam 6 byla zahájena
V pondělí 20. prosince proběhlo první lití betonu pro nejnovější indický jaderný blok. Nyní tedy v areálu probíhá souběžně výstavba dvou ruských jaderných reaktorů.
Zahájení výstavby šestého bloku jaderné elektrárny Kudankulam oznámila v úterý ruská státní společnost Rosatom, která práce na stavbě řídí. Stalo se tak pár měsíců poté, co koncem června byla zahájena první betonáž pátého bloku elektrárny. Oba reaktory VVER-1000/AES-92 jsou navrženy od ruské společnosti Gidropress. Vlastníkem a provozovatelem je a bude společnost Nuclear Power Corporation of India Ltd (NPCIL).
První kroky výstavby indického reaktorového bloku Kudankulam 6; Zdroj: Rosenergoatom
Třetí fáze výstavby velké jaderné elektrárny
Společně oba bloky reprezentují třetí fázi výstavby obrovské jaderné elektrárny Kudankulam v jižním cípu Indie poblíž přístavu Tuticorin ve státě Tamilnád. Práce na blocích číslo 3 a 4 jsou nyní dokončeny zhruba z 50 %. Provoz Kudankulam 1 byl zahájen v roce 2014 a Kudankulam 2 v roce 2017.
Výroba parogenerátoru pro JE Kudankulam; Zdroj: AEM technology
Kundankulam je dlouhodobý indicko-ruský strategický projekt, který začal mezivládní dohodou z roku 1988. Příprava výstavby bloků 5 a 6 začala generální dohodou v roce 2016, po které následovala rámcová dohoda v roce 2017. NPCIL tyto dohody začala realizovat v letošním roce uzavřením smlouvy na stavební práce s firmou Larsen & Toubro a smlouvou o dodávce hlavních komponent reaktorů od Atomstrojexportu.
Reaktorové bloky Kakrapar 3 a 4 v červenci 2020; Zdroj: NPCIL
Společnost NPCIL také staví tři tlakovodní reaktory domácího designu IPHWR s výkonem 700 MWe (Kakrapar 4 a Rajasthan 7,8) a prototyp rychlého množivého reaktoru (IFBR) v Kalpakkamu.
Mohlo by vás zajímat:
Rusko, Turecko, Indie a hlavně Čína jsou dnes ty země, kde se staví reaktory víc, než ojediněle. To ale nestačí na to, aby jaderná energetika nepaběrkovala. Nejedná se o to, co bude nahrazené v budoucnu jádrem, ale čím bude nahrazeno jádro. V posledních letech bývá dokonce více reaktorů trvale odstavováno, než nových spouštěno. Zřejmě ani Čína to nijak nezvrátí. Za nějakých deset let ale začnou být trvale odstavovány ve velkém reaktoty v USA, Francii, Japonsku atd.. Prim budou hrát OZE. Můžeme o tom diskutovat, můžeme o tom vést spory, ale to je asi tak jediné, co proti tomu můžeme dělat.
...A potom si sa zobudil.
Aha,to jsou ty,co se původně měly stavět u nás.
Ale my je nepotřebujeme,nás energeticky zachrání EU.
Ano, lunetiku, až se probudíš tak nám řekni jak ve střední Evropě pomocí solárů a větrníků zajistíš v zimních měsících dost energie. Rád bych konkrétní řešení, které jsou alespoň objevené.
Vymysli jeste mesicniky, ne?
Indie má obrovský nevyužitý potenciál v solárních elektrárnách. Výroba může být odhadem asi až třikrát vyšší než v našich podmínkách při stejné kapacitě. Jsou tu obrovské nevyužité pouštní plochy je prakticky nic nenoste. Pod panely se dá provádět zemědělství velmi dobře protože odstínění pomáhá snižovat spotřebu vody. Samozřejmě střešní instalace ve městech jsou další možnost. Například v Rajasthánu je 330 dní v roce slunečno.
Uz jste zkousel neco pestovat ve stinu? Tam neroste ani trava.
Polostín pod panely mimořádně vyhovuje třeba bramborám a zmíněné trávě.
A ty brambory budes kopat rucne ty nebo si poridis nejake otroky z ukrajiny?
Zrejme nikdy nevidel traktor s radlickama, zalejvani a kombajn na brambory. A asi ani nic neslysel o tom, ze se musi plodiny stridat.
Zemedelstvi pod solarama je totiz naprosta kravina. Ale dotace se na to poberou, to ne ze ne :-)
Indie ma hlavne velky potencial v uhelkach.
Tolik novych dolu na uhli co se tam brzo otevre bych nepral ani ekoteroristovi. :-)
O africe ani nemluve.
Slyšeli jste slovo boží. Amen. Na co si ten magor stále hraje.
Pokud se budou stavět jen OZE, bude to pravda.
Pak je jen otázkou, zda bude EE celý den a každý den pro všechny.
Kdo dokáže přiložit ruku k dílu z větší části roku ke své soběstačnosti, ten se obávat nebude muset. Za ušetřené prostředky si hravě dokáže nakoupit i dražší v nepříznivých podmínkách. Kostky jsou vrženy a těžko s tím někdo něco udělá, je třeba se akorát naučit přizpůsobení se novým podmínkám.
"Hravě si dokáže nakoupit dražší." No a nebo dojde k uvědomění si situace, změní se roční ceníky na ceníky plovoucí a ono to zase tak hravě nebude. Možná se totiž nepřizpůsobí jen pár lidí s fotovoltaikou, ale i spousta lidí bez ní a energetiky.
Píšu výše. V Indii s malou baterií prakticky všude.
To je zhruba stejne hloupy argument jako ze v Bangladesi ma kazdy buvola, hejno slepic a policko. Jo ma, ale ne proto ze je to vyssi level civilizace.
Ale chapu, ze salonnim levicakum kteri v zivote nevideli ocelarnu, dul na lithium a ani nechapou jak vypestovat dost potravin pro vlastni obzivu to muze pripadat jako raj na zemi.
Myslím, že se zodpovědně nedá říct, že se vlastní FVE vyplatí. Myslím, tak za 5 let bude letní a zimní cena el.energie. V zimním období bude el napr. 20x dražší než v létě se započtením služeb.
Podívejte se prosím na mapu kde leží Indie, než začnete se svými úvahami o letní a zimní ceně.
V indii nemaji noci?
V indii nemaji monzuny?
Fve tam vyrabi 24h denne bezmala 100% instalovaneho vykonu?
Ještě pár let se vyplatí, ale také si myslím, že nebude jiná cesta než alespoň "letní" a "zimní" ceny, případně nějaké jemnější způsoby stanovování cen a řízení odběrů.
Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.
V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.
Přihlásit se