Westinghouse bude v Polsku stavět první jadernou elektrárnu, uvedl Morawiecki
Americká společnost Westinghouse se bude podílet na stavbě první jaderné elektrárny v Polsku. Oznámil to dnes večer polský premiér Mateusz Morawiecki po jednání s americkou viceprezidentkou Kamalou Harrisovou. Informaci potvrdil i americký velvyslanec ve Varšavě Mark Brzezinski. Záměr ještě musí oficiálně schválit polská vláda. Nejmenovaný americký představitel řekl agentuře Reuters, že se spolupráce bude týkat prvních tří ze šesti bloků elektrárny.
Morawiecki na twitteru uvedl, že polský jaderný projekt využije „spolehlivé a bezpečné technologie (společnosti) Westinghouse“. Podle něj o tom polská vláda oficiálně rozhodne ve středu. Vládní mluvčí Piotr Müller řekl agentuře PAP, že „Američané postaví první (polskou) jadernou elektrárnu“. Nevyloučil ale, že by Polsko mohlo navázat spolupráci s jinými zeměmi v dalších projektech.
„Polsko vybralo americkou vládu a společnost Westinghouse jako partnery pro svou jadernou energii,“ uvedl americký velvyslanec ve Varšavě Mark Brzezinski.
Polský vládní plán pro energetiku do roku 2040 předpokládá, že stavba začne v roce 2026 a že v roce 2033 bude uveden do provozu první blok jaderné elektrárny o výkonu kolem jednoho až 1,6 gigawattu, v následujících letech pak mají být zprovozněny další bloky. Celkem jich má být šest s výkonem do devíti gigawattů.
„Chápeme to tak, že rozhodnutí (polské vlády) se bude týkat prvních tří reaktorů,“ řekl nejmenovaný americký představitel agentuře Reuters s tím, že o dalších třech reaktorech Varšava rozhodne později.
Washington však očekává, že Westinghouse postaví i zbylé tři bloky. Podle amerického představitele spolupráce na stavbě jaderné elektrárně posílá do Moskvy signál o síle vztahů mezi Polskem a USA.
Polská vláda očekává, že firma, která elektrárnu bude stavět, bude mít i 49procentní podíl ve zvláštní společnosti, zajistí odpovídající financování projektu a bude se podílet na provozu elektrárny. Polsko počítá s tím, že každý z reaktorů bude moci být v provozu 60 let.
Před rokem podala předběžnou nezávaznou nabídku na stavbu jaderné elektrárny francouzská elektrárenská skupina EDF, letos v dubnu pak s technickou a finanční nabídkou přišla jihokorejská společnost Korea Hydro & Nuclear Power (KHNP). Před měsícem oficiální nabídku podala americká společnost Westinghouse v konsorciu s firmou Bechtel. EDF, KHNP a Westinghouse mají v Česku zájem o dostavbu nového jaderného bloku v Dukovanech.
Mohlo by vás zajímat:
Drzime severnim bratrum palce aby se to povedlo a nevedlo ke krachu polske ekonomiky
Podle polských médií je nabídková cena 3,52 milionu dolarů za megawatt, tj. jeden AP1000 nabízí za cca 100 miliard Kč. Nabídka KHNP byla přibližně ve stejné výši za větší APR-1400. To jen tak na okraj pro různé bláhové experty, co tvrdili že "cena za nový blok v Dukovanech 140-160 miliard je těžce podstřelená a neodpovídá realitě, reálná nabídková cena bude na úrovní minimálně 10 miliard dolarů a více".
3,52 milionu dolarů za megawatt je právě podezřele málo. Například EDF staví Hinkley Pont C a údajná nabídková cena v Polsku je několikrát nižší. Otázkou je, jestli jen nabídková cena není naschvál nízká a když bude elektrána nakonec stát 5x tolik, tak to poláci zaplatí.
Lepší je se dívat na skutečné náklady, například Hinkley Point C 1 600 MW a náklady 23 miliard liber (677 miliard korun).
Polska media brala blby kurz zloty/usd. V soucasnem kurzu je to 3,72 mil USD misto 3,52. Vykon ma ten reaktor 1250, takze to vychazi na 114 mld Kc/kus. A duvodem nizsi ceny je mnozstevni sleva - je rozdil stavet jeden reaktor nebo tri az sest.
A hlavne - Polaci si vynutili ze 49% financi zabezpeci dodavajici strana a Polaci to doplatej az po dokonceni.
Uvidime za dvacet let kolik to vlastne stalo
Srovnávají se hrušky s jabkama. Hlavní otázkou je, co vše v tom kontraktu je. Zda jen "jaderný ostrov" a to nejnutnější, na co je potřeba licencovaná dokumentace (tj. jídelnu, šatny a hajzlíky pro obsluhu JE si již postaví Polsko mimo tento kontrakt) a nebo sakumprdum vše, tj. i včetně všech přeložek všeho možného a posílení kapacit závozních a přepravních tras, tj. celý globál vše.
Není v tom samozřejmě jen jaderný ostrov, je v tom i konvenční ostrov, zkrátka je to hodnota EPC kontraktu na výstavbu celé elektrárny. Posílení kapacit závozních a přepravních tras v tom logicky není, ale vzhledem k tomu že se bude nacházet u pobřeží Baltského moře, tak to posílení nebude nijak zvlášť nákladné.
Až na to že čistý elektrický výkon reaktoru je cca 1150 MW a cena za MW se vztahuje k čistému výkonu, za vlastní spotřebu elektrárny se neplatí, takže to skutečně vychází v přepočtu těch cca 100 miliard.
To sice ano, ale ve srovnání JE, které se staví:
Vogtle Electric Generating Plant cost now forecast to top $30 billion.
Jaderná elektrárna Hinkley Point 1600MW 23 miliard liber (677 miliard korun).
100 miliard asi těžko bude za celý blok JE.
Cca 100 miliard je nabídková cena za celý blok JE v dnešních cenách, je to hodnota EPC kontraktu, na kolik si stavbu jednoho bloku cení konsorcium Westinghouse - Bechtel. Tolik toto konsorcium obdrží za výstavbu od investora. Nejsou v tom započtené finanční ani jiné náklady investora.
Vámi uváděné ceny nejsou za jeden blok, není to hodnota EPC kontraktu, v případě Vogtle jsou započítané veškeré náklady projektu včetně financování, ještě k tomu FOAK, v případě Hinkley Point C jde o podstatně větší reaktory, takže je to srovnávání hrušek a jablek.
Srovnání hrušek a jablek to není. Je to srovnání o trochu většího jablka s normální jablkem.
Westinghouse 1000 MW, cena údajně 100 mld Kč
Hinkley Point C 1600 MW, cena 23 mld GBP - asi 677 miliard korun.
Prostě tak nízká cena nedává smysl.
Jablka a hrušky srovnáváte u Vogtle, v případě Hinkey Point srovnáváte jablko se dvěma většími jablky. Těch 23 mld GBP je totiž cena za dva podstatně větší bloky a ne za jeden. Nabídka jednoho EPR pro Polsko vychází v přepočtu na 190 miliard Kč, pro Sizewell C nabízí jeden blok v přepočtu za 260 miliard Kč, takže žádných 677 miliard.
No tak 100 mld znamená cenu 2kč / kWh což je super cena za el energii. ČR by měla objednat nejméně 6 jaderných bloků pro náhradu uhlí nabíjení EV a pohon tepelných čerpadel a ne uvažovat o 1 bloku a stavět plynové bloky u Prahy s násobně dražší energií.
Ty overnight ceny mě dost překvapily a jsem zvědavý na nabídkovou cenu u nás, kdy v soutěži "visí ve vzduchu" ne jen blok JEDU5, ale i další 3 bloky v rámci opce. Stavět 4 bloky s časovým odstupem 1-2roky by bylo šťavnaté sousto pro kohokoliv.
Pokud se podaří vyjednat subdodávky pro české jaderné výrobce, a to nejen pro naše zdroje, ale i pro ty polské (např. Slovensko a Maďarsko už asi další bloky po dokončení Mochovců a Paks II) dlouho stavět nebudou, Slováci budou čistými vývozci el. en.) pokládal bych to za daleko větší úspěch než kupovat FVE z Číny.
U toho Temelína mě ale "mrzí" velká koncentrace výkonu až 4GWe (ano, je tam dostatek chladící vody), ale mě by dávalo větší smysl stavět ve Chvaleticích (hned vedle Tetova, Labe za humny, brownfield) a nebo v tom Mělníce, kde by se tím zamázly dodávky tepla pro metropolitní oblast.
Pro náhradu starých Dukovan, náhradu uhelných zdrojů a zvětšení podílu nad 50% to bude chtít minimálně 6GWe v jaderných zdrojích, takže není nač čekat. Zbyde dost pro uplatnění menších SMR, zvlášť pokud vyjde předpoklad ČEPSu o navýšení spotřeby z cca 84,9 TWh někam na 110TWh po roce 2030(?).
Získat v dnešní době povolení na výstavbu JE v nové lokalitě je čisé scifi.
Tady vidíme ceny stavěných amerických jaderných elektráren (Vogtle) v přímém přenosu
gpb.org/news/2022/05/09/georgia-nuclear-plants-cost-now-forecast-top-30-billion
Toto je odhadovaná cena jediné v současnosti stavěné jaderné elektrány v USA
"Georgia nuclear plant's cost now forecast to top $30 billion
May 9, 2022 9:00 AM
Associated Press
Toto je odhadovaná cena "first of a kind" reaktoru včetně jeho finančních nákladů, přičemž Polsko ani nikdo další v Evropě se nechystá stavět "first of a kind" reaktor.
Myslím, že druhý EPR reaktor (Flamanville 3) má stejně obrovské problémy a stále rostoucí cenu jako ten prvý (Olkiluoto). Že ano?
A ten americký reaktor (zase odlišný od EPR) nebude výjimkou.
Jo až budou stavět desátý (???) tak to půjde třeba líp.
Jaderné elektrárny dojíždí na složitost, danou i stále se zvyšujícími náklady na bezpečnost, přičemž podstata nebezpečnosti (chlazení primáru když vypadnou čerpadla) vyřešena není.
Zrovna u AP1000 na bezpečné dochlazení po havárii primáru bez vnějšího pohonu myšleno je, AP znamená Advanced Passive. Vnější betonová ochranná obálka bloku má na vrcholu díru, aby vnitřní hermetickou ocelovou skořepinu mohl meziprostorem ochlazovat atmosférický vzduch samotížným prouděním. Spočteno s výsledky teplotechnicky uspokojivými. Otvor v betonu nahoře má ovšem i nevýhody, nutno více hlídat proti dronům nebo kinžálům šílenců.
Zdá se že právě kvůli tomu že nemá těsný dvojitý kontejnment je to typ pouze 3 generace a ne 3+ jako ostatní. Chlazení coria je ale čistě spekulativní za daných předpokladu výpočtu. Zásadní problém je že je licencován s IaC na 60 Hz, takže novým fenoménem pro bezpečnost budou střídače frekvence.
Tak to se opravdu jenom zdá, WNA i další zdroje řadí AP1000 do generace III+: "The 1100 MWe-class Westinghouse AP1000, scaled-up from the AP600, received final design certification from the NRC in December 2005 – the first Generation III+ type to do so."
A rád bych upozornil, že všechny čtyři reaktory AP1000 jsou provozu v síti 50 Hz, takže zas tak úplně nový fenomén to není.
Flamanville a Olkiluoto se stavěly prakticky současně, takže nebylo možné u druhého využít zkušenosti z prvního. Navíc cena práce v Georgii je úplně někde jinde než v Polsku. Takže typické srovnávání hrušek a jablek.
To "AP" znamená "advanced passive", což naznačuje že chlazení primáru když vypadnou čerpadla vyřešeno je.
Vyřešeno je pouze na 72 hodin. Pak malér.
Cituji jistého Milana Vaněčka: "proč pořád diskutujete to, co nedokážete posoudit a čemu nerozumíte?"
Těch 72 hodin je Váš údaj z dřívějších diskusí se mnou na stejné téma. CHCETE POPÍRAT SÁM SEBE?
Ne, Vaněčku, to jste si jen opět překroutil fakta, jak je vaším zvykem. Nikde jsem nepsal nic o maléru po 72 hodinách.
Psal jste o možnosti chlazení 72 hodin. A to by ve Fukusimé ani na teď na Ukrajině nestačilo. To je každému jasné.
Nechte už těch nesmyslů, Vaněčku, nevíte o tom vůbec nic a neustále jen překrucujete fakta.
Vidím že nemáte argumenty. Fyzika radioaktivního rozpadu je pouze jedna.
"Nemáte argumenty" píše někdo, jehož jediným argumentem jsou výmysly co prý dříve napsal někdo jiný, aniž by to skutečně napsal, a dojmologie o tom co "by ve Fukusimé ani na teď na Ukrajině nestačilo" naprosto v rozporu s realitou. Na Ukrajině se reaktory chladí, aniž by byly pasivně bezpečné jako jsou reaktory AP1000.
Pane Vaněčku, použijte, prosím, běžný nezaujatý rozum. Po třech dnech od odstavení reaktoru činí vývin jeho zbytkového tepla cca 0,3% Pnom. Systémy řízení a nouzového dochlazování AP1000 jsou samozřejmě vystrojeny a zabezpečeny tak, aby nejen disipovaly teplo na začátku, včetně energie dodané do konstrukcí a materiálů za předchozího provozu, ale také aby kdykoli v té době obsluha mohla začít konat, něco nastartovat, připojit, doplnit. Nikde není psáno, že vše ostatní kolem bude tři dny rozbité nebo nedostupné, že něco zvenku použít nepůjde, i když to není bezpečnostně předem klasifikováno, třeba hasičská stříkačka a mořská voda.
Jaderné elektrárny na žádnou složitost nedojíždí, to USA dojíždí na affirmative action(tzv.pozitivní rasovou diskriminaci) která plní odborné obory individui s podřadným intelektem i schopnostmi , na politickou korektnost a na všeobecnou korupci. Čína žádné problémy se stavbou JE nemá.
Čína nemá problémy se stavbou JE kvůli minimální hodnotě osobních práv vůči rozhodnutí strany a úřadů. Co strana rozhodne, se splní bez ohledu na bezpečnost a odpor lidí.
V USA naproti tomu se lze soudit se státem úspěšně.
Osobní práva jsou v Číně jsou čím dál tím širší. U nás to jde naopak z kopce , už máme politické vězně , propagandu v TV jak z týdeníku z 50 tých let. Cenzuru kde se podíváte. Náš režim je už normální klasická totalita , je to stejné jako za komunistů.
Buďto jste byl komunista, nebo jste příliš mladý, jinak nevíte, co mluvíte. Demonstrace proti komančům byly rozháněny vodními děly, opozice nemohla do voleb nebo do TV.
Pokud jde o osobnostní práva v Číně, je to spíš naopak. Doporučuji ke čtení třeba knihu Tomáše Etzlera Novinářem v Číně.
Doporučovat Etzlera jako důveryhodný zdroj na cokoliv je síla.
Byl tam léta jako novinář, popisuje co zažil. To že nesdílí váš vyšinutý světonázor, že za všechnu bídu světa může USA, není síla.
Tento příspěvek byl redakcí odebrán z důvodu porušení pravidel diskuze .
Co věta, to perla. Není co dodat. :-D
dva jihokorejští agenti už do Vrbětic nemusí
Dobrý večer pane PetrB,
chce si to najít i jiné zdroje než je Etzler.. novinář hledající "underground"..jako by mohl býti u nás Roman Smetana(..tykadla), a to
např. na YouTube.. Lukáš Codr alias Cocik-senior IT, Pavel Dvořák Cesty Čínou tlumočník/sinolog, učitelka Jitka Hrůzová alias Jitka...
Nic však není jen černobílé. Proto se nechci pouštět v této diskuzi na tenký led.
Mějte se pěkně.
Radek B.
Prostě poláci objevili, že firma Westinghouse je spolehlivá firma, u které je jistota, že elektrárnu postaví rychle, kvalitně a za dohodnutou cenu.
Tím se Polsko liší od většiny zemí, tak se nechme příjemně překvapit.
Jako ironie dobrý.
Westinghouse postavil i Temelín ( tedy s mocnými subdodávkami od našich Firem ) Pokud by nám nabídl dobrou cenu , pak nevidím žádný důvod abychom to od něj také nekoupili , protože Westinghouse na rozdíl od Francouzů zaměstná náš průmysl. Temelín možná stavěl dlouho , ale nakonec funguje skvěle , takže konec dobrý , všechno dobré...
Westinghouse do Temelína dodal pouze řídící systém a palivo.
Tento typ má zvláštnost, že se staví z modulů o hmotnosti desítek až stovek tun. Ty se musí někde vyrobit. To zvládla jen Čína, která je schopna vyrábět i ostatní komponenty. WEC neni schopen v podstatě nic vyrobit a jen objednává, komponenty reaktoru s parogenerátory v Japonsku a Jižní Koreji. Jeho nabídková cena je tak nejspíše tak trochu vycicana z prstů. Naopak cena Korejskeho bloků 1400 je odvozená od cen v SAE. Jedná se opět jenom o politické rozhodnutí. Poláci budou brečet až zacnou stavět. A US banky jim to spočítají. Mimochodem nam nezaplatili za čtyři komplety VVER přesto že si je objednali. Likvidovali se do šrotu v SJS.
Nemáte pravdu, zaplatili za všechny 4. Jedna dokonce zůstala v Plzni a dodnes tam je ve skladu. Další 2 jsou ve výcvikových centrch ve Finsku, Maďarsku a poslední nevím kde je.
Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.
V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.
Přihlásit se