Domů
Jaderné elektrárny
Westinghouse a Energoatom rozšiřují plán výstavby na devět bloků AP1000
Dohoda mezi zástupci společností Energoatom a Westinghouse byla podepsána 6. června 2022 na Chmelnické jaderné elektrárně. Zdroj: FB Energoatom
Zdroj: FB Energoatom

Westinghouse a Energoatom rozšiřují plán výstavby na devět bloků AP1000

Ukrajinský Energoatom a americký Westinghouse podepsaly dohodu o navýšení počtu plánovaných nových reaktorů AP1000 pro Ukrajinu z pěti na devět a také rozšíření dohody o dodávce veškerého jaderného paliva pro ukrajinskou reaktorovou flotilu.

Obě společnosti rovněž potvrdily své plány na vybudování inženýrského centra společnosti Westinghouse na Ukrajině, které bude podporovat projekty výstavby nových bloků a budoucí program vyřazování reaktorů z provozu.

Odchod od ruského jaderného paliva

Společnost Energoatom na začátku tohoto roku oznámila, že přestane využívat ruské jaderné palivo. Firma již dříve diverzifikovala své dodávky paliva, ale nyní plně přejde na palivo Westinghouse, které bude dodáváno z výrobního závodu společnosti ve švédském Västerås. Výroba komponent palivového souboru bude probíhat na Ukrajině. Atomenergomaš, který je součástí Energoatomu, v současné době dokončuje certifikaci výroby horních a spodních koncovek pro palivo Westinghouse.

Palivová kazeta. Jaderné palivo. Nuclear Fuel. Zdroj TVEL Palivový soubor pro reaktory VVER-1000 od ruské společnosti TVEL; Zdroj: TVEL

Dohodu mezi oběma firmami podepsal prezident společnosti Energoatom Petro Kotin a prezident a generální ředitel společnosti Westinghouse Patrick Fragmnan ve Chmelnické jaderné elektrárně, kde budou postaveny první dva bloky AP1000. Obě společnosti již měly uzavřenou dohodu na pět nových reaktorů AP1000, ale nová dohoda rozšiřuje jejich počet na devět.

"I v tomto náročném období pokračujeme v aktivní spolupráci se společností Westinghouse, našim strategickým partnerem. Budeme rozšiřovat oblasti a rozsah spolupráce a jsme přesvědčeni, že společně napíšeme nejen novou kapitolu v historii ukrajinské jaderné energetiky, ale také významně přispějeme k energetické nezávislosti Evropy," uvedl Kotin.

Design elektrárny AP1000 od společnosti Westinghouse. Zdroj: Westinghouse

"Společnost Westinghouse je hrdá na to, že může podepsat tyto dohody, které plně podpoří současnou provozní flotilu ukrajinských jaderných elektráren naším špičkovým palivem, službami v oboru a navýší počet nových elektráren AP1000 z pěti na devět. Velmi si vážíme našeho dlouholetého partnerství se společností Energoatom a těšíme se na další spolupráci, která pomůže Ukrajině v její bezuhlíkové budoucnosti," řekl Fragman.

Zástupci Energoatom, Westinghouse, ukrajinského ministerstva energetiky a švédský velvyslanec na strojovně Chmelnické jaderné elektrárny. Zdroj: FB Energoatom

Podpisu dohody se zúčastnili také ukrajinský ministr energetiky Herman Halušenko a švédský velvyslanec na Ukrajině Tobias Thyberg.

Šest reaktorů stále pod kontrolou ruské armády

V loňském roce podepsala společnost Energoatom smlouvy se společností Westinghouse na jaderné palivo pro reaktory VVER-440. Palivo Westinghouse je zavezeno v šesti reaktorech VVER-1000 ruské konstrukce. Společnost Energoatom provozuje na Ukrajině čtyři jaderné elektrárny s celkem 15 bloky. Šestibloková elektrárna Záporoží, kterou provozují její ukrajinští zaměstnanci, je v současné době pod ruskou vojenskou kontrolou.

Jaderná elektrárna v Záporoží. Zdroj: Energoatom Jaderná elektrárna v Záporoží. Zdroj: Energoatom

Energoatom v pondělí oznámil, že všechny jaderné elektrárny pracují v obvyklých bezpečných mezích.

Mohlo by vás zajímat:

Komentáře(19)
Peter Zachara
10. červen 2022, 17:24

tu moj rozum pomocneho robotnika na stavbe hlasi error.

UA chce do EU.

EU nechce atom.

UA chce atom.

Jo, my se mame.

Karásek
10. červen 2022, 21:47

Ukrajina je díky válce v energetické nouzi a toho zneužívá jaderná mafie.

Lukáš
11. červen 2022, 08:37

Som velmi rad, ze aspon ukrajina ma rozum a v buducnosti ked na zapade budu zlyhavat OZE tj. obcasne zdroje energie tak sa budeme moct spolahnut na stabilnu dodavku EE a urcity objem z Ukrajiny, ved budu mat co vracat.

Rejpal
10. červen 2022, 22:36

Toto je až neskutečně tupý propagandistický článek na Ukrajině bude JE stavět Rosatom a nikdo jiný, protože Ukrajina jako stát v současné podobě přestane existovat. Část se integruje do Ruské federace a část se stane Ruským satelitem. V každém případě představa , že Rusové z Ukrajiny odejdou je hodně naivní a nahradí na Američané je hodně naivní tomu snad nevěří ani posluchači České televize.

Jan Veselý
10. červen 2022, 23:13

Zajíci se počítají až po honu, Jolando. Že by si to takhle Vladimír Vladimírovič přál je jasné. Jenže zatím to vůbec nevypadá, že má na tyhle imperialistické sny dost síly.

Vladimír Šťastný
11. červen 2022, 06:59

Dokonce už i česká média opatrně přiznávají, že situace na Donbase je vážná - přeloženo: pro Ukrajinu bezvýchodná. Ostatní média už spekulují, že minimálně o Donbas a Luhansk Ukrajina přijde. Pokud se bude ještě dlouho cukat, tak i o Podněstří. Tuhle válku Ukrajina fakt nevyhraje a pokud se jí podaří do ní vtáhnout i NATO, pak prohrajeme všichni.

intfor
11. červen 2022, 07:04

Podnestri souvisi s Moldavii, ne s Ukrajinou.

Karel Navratil
11. červen 2022, 08:59

Vladimíre, jeste před 2 měsíci by za takový příspěvek byla obsilka k soudu.... Celou tu dobu jsme byli masírováni falešnou propagandou, až se nám nyní skutečnost zdá až neuveritelná...

PetrD
11. červen 2022, 16:24

Lež. Popotahovačky hrozí za schvalování této ruské agrese. Za informace o stavu na frontě vás zavřou v Rusku, ne u nás.

Karel Navratil
12. červen 2022, 12:08

PetrD, a co měl za popotahovacky ten nešťastník, co svoji holce udělal na oslavu pár chlebíčků se šunkou složenou do Z..... :-)

PetrD
12. červen 2022, 17:28

@Karel Navratil

To je mentální SPD nešťastník, stačí se podívat na jeho FB profil, on tu invazi scbvaluje, nereportil o stavu na frontě.

Mirek
13. červen 2022, 16:53

Zapomněl jste na jih Ukrajiny. Ten bude také ruský. Vše směřuje k hranicím, které měla Ukrajina s Ruskem do roku 2022, kdy k ní Lenin připojil Donbas a jižní části, aby Ukrajina nebyla jen zemědělská. Do té doby ani neměla přístup k moři.

Mirek
13. červen 2022, 17:03

Pardon - hranice ... do roku 1922, samozřejmě.

Přemek z Mělníka
12. červen 2022, 13:46

Ukrajina má 40 milionů obyvatel a rusko má 140 milionů obyvatel a rozvinutý vojenský průmysl. Ukrajina by se měla snažit se s Ruskem nějak domluvit, i když to bude těžké velice, ale takto páchá bohužel "harakiri" kdy spousta lidu zemře....

Miloslav Černý
12. červen 2022, 17:22

Z Hitlerem byli taky pokusy o domluvu a všichni víme jak to dopadlo. S agresorem se nesmí jednat ani náhodou od začátku v rukavičkách. To byla chyba už u té anexi Krymu. S jídlem roste chuť. Nyní je třeba soustředit všechny celosvětové síly na pomoc Ukrajině, aby vyhnala okupanty se své země. V opačným případě nás čeká ještě větší utrpení než 2. světová válka (živí by záviděli mrtvím). Putin straší použitím jaderných zbraní, ale moc dobře ví, že by musel čelit odvetě, kterou by neustál.

Miloslav Černý
12. červen 2022, 18:19

Nejlepší cesta jak se vyhnout většímu utrpení než za 2. světové je vyhnat okupanty při největší celosvětové pomoci dodávek zbraní Ukrajině pro dosažení tohoto cíle. To se mělo udělat již při anexi Krymu. S jídlem roste chuť. Putin si je moc dobře vědom, že použití jaderných zbraní by byl jeho konec. Živý by záviděli mrtvím.

Vladimír Šťastný
12. červen 2022, 19:15

Napsal jste to dvakrát a stejně blbě.

Miloslav Černý
13. červen 2022, 12:24

Za chybu omluva, za názor ani náhodou.

PetrD
12. červen 2022, 19:52

@Miloslav Černý.

Máte pravdu. Čím později, tím vyšší budou náklady

Komentáře pouze pro přihlášené uživatele

Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.

V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.

Přihlásit se