Domů
Rychlé zprávy
Westinghouse: KHNP není oprávněna používat reaktor, který nabídla Česku
Zdroj: Westinghouse
Zdroj: Westinghouse

Westinghouse: KHNP není oprávněna používat reaktor, který nabídla Česku

Rychlé zprávy
6 komentářů
17. červenec 2024, 21:12
ČTK

Korejská společnost Korea Hydro & Nuclear Power (KHNP), která zvítězila v tendru na výstavbu jaderných bloků v České republice, není podle americké společnosti Westinghouse Electric oprávněna používat technologii reaktoru, kterou Česku v tendru nabídla. Američané korejskou firmu viní z nedodržování amerických pravidel pro kontrolu vývozu a chtějí se kvůli tomu právně bránit. Westinghouse, který měl o stavbu bloku v Česku také zájem, to dnes sdělil ČTK. KHNP uvedla, že má ohledně práva na používání technologie rozdílný názor, firma deklarovala, že americká pravidla bude dodržovat. ČEZ ke sporu sdělil, že má od Korejců potvrzení o vlastnictví technologie.

Nové jaderné bloky v Dukovanech postaví korejská společnost KHNP. Zatím půjde o dva reaktory, vláda ovšem bude ještě s vítězem jednat o opci na výstavbu dalších dvou bloků v Temelíně. Cena za jeden reaktor při výstavbě dvou bloků je při současných cenách 200 miliard korun. Kabinet dal korejské společnosti přednost před francouzskou firmou EDF. Tendru se účastnil také Westinghouse, vláda ho však na začátku roku nepozvala do další fáze soutěže. První americká nabídka podle ní nesplnila podmínky.

„Mezi oběma společnostmi existuje rozdílný postoj, pokud jde o právo používat technologii, na kterou si činí nárok společnost Westinghouse,“ reagovala KHNP.

„Společnost KHNP bude plně dodržovat pravidla americké vlády pro kontrolu vývozu, doplnila korejská firma.

Polostátní společnost ČEZ, která má tendr na starosti, vývoj sporu sleduje, řekl dnes ČTK mluvčí Ladislav Kříž. „Od uchazečů jsme požadovali a zároveň získali potvrzení o vlastnictví práv k nabízené technologii, a to jak při bezpečnostním posouzení, tak i v aktuálních nabídkách. Účastníci tendru museli doložit, že jsou vlastníky a dodavateli jaderné technologie,“ uvedl. KHNP podle něj zároveň v soutěži deklarovala, že si je sporu vědoma a nabídla ČEZ smluvní závazek odškodnění.

Právě spor s Westinghousem Jižní Koreji komplikuje plány na vývoz jaderných technologií. Zatímco korejské jaderné firmy vidí prostor k růstu na domácím trhu, nedořešený spor brzdí jejich expanzi na zahraniční trhy, napsal už dříve jihokorejský tisk.

Soud ve Spojených státech nicméně loni v září zamítl žalobu, kterou společnosti Westinghouse Electric podala na své jihokorejské konkurenty, a to na KHNP a na firmu Korea Electric Power Corporation (KEPCO). Tehdy soud uvedl, že Westinghouse není oprávněn podávat žaloby kvůli prosazování amerického nařízení o kontrole vývozu.

Loni v dubnu korejský list The Korea Herald napsal, že se americká vláda snaží bránit firmě KHNP ve vývozu jaderné technologie kvůli sporu s Westinghousem a že blokuje nabídku na projekt jaderné elektrárny v České republice. Společnost KHNP ale pak v prohlášení uvedla, že americká vláda vývoz do Česka neblokuje a že firma pouze obdržela dopis od amerického ministerstva energetiky, který byl oznámením s pokyny k postupu.

Mohlo by vás zajímat:

Komentáře(6)
Petarda
17. červenec 2024, 21:18

A to je dobře. Nejlepší výsledek tendru by byl, kdyby se nepostavil žádný blok. OZE, vodík a další zdroje budou rychleji a budou levnější.

Ajrocket
18. červenec 2024, 01:54

?

Richard Vacek
18. červenec 2024, 08:20

Nejen, že OZE zdroje budou levnější, ale budeme létat na dovolenou do vesmíru a bydlení bude zdarma. Nakročeno máme správným směrem, stačí jen z něj neuhnout.

Milan Horak
18. červenec 2024, 08:49

Jak jste přišel na to, že ty vámi uváděné zdroje budou levnější než jádro? Pokud člověk aspon trochu sleduje situaci, tak pozoruje právě opačný trend.

Zdeves Pavel
17. červenec 2024, 21:24

A budou tahanice a čas bude nemilosrdný. Jinak za 300 mld. budou mít Maďaři 2 bloky 1200 MWE a ještě jim Rosatom cca 200 mld za financuje. Turecko pak 4 bloky ještě výhodněji. ETE ke spuštění stál 98 mld, celá infrastruktura JE je postavena na kapacitu 4 bloků. Byly již položený i základové desky bloků 3 A4, pak to havliste poslali do háje. Dostavba 3 a 4 by bývalá udržela jaderný prumysl. Slováci byli na tom stejně, ale zakonzervovali stavbu Mochovcu 3 a 4 , kterou s odstupem dodělávají. 3 blok běží 4 snad další rok. Až zarizneme uhlí bude Slovensko jediné prebytkove, mi budeme mít deficit min 20%.

Zdeves Pavel
18. červenec 2024, 14:29

Navíc RF je zdrojem nákupu jaderných materiálů včetně obohacování. USA tam nakupují obrovské objemy, protože nic nemají a kapacity se budou muset budovat, západ jako Francie bude drahá a bude mít problémy sama se sebou s uranem poté co byli Ruskem a Čínou vyhnány z Afriky . No a ty problémy budeme mít do budoucna i my vzhledem k postoji našich připitomělých politiků. By

Komentáře pouze pro přihlášené uživatele

Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.

V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.

Přihlásit se