Domů
Jaderné elektrárny
Westinghouse posouvá AP300 do další licenční fáze a upírá svou pozornost na Česko jako potenciální místo pro nasazení SMR
Vizualizace AP300 SMR, zdroj: Westinghouse Electric Company
Zdroj: Westinghouse Electric Company

Westinghouse posouvá AP300 do další licenční fáze a upírá svou pozornost na Česko jako potenciální místo pro nasazení SMR

Malé modulární reaktory (SMR) jsou často skloňovanou variantou pro rozvoj bezemisních a bezpečných energetických zdrojů. Společnost Westinghouse ve vývoji vlastního modulárního reaktoru AP300 pokročila do další fáze, když v březnu oficiálně podala žádost na britské ministerstvo pro energetickou bezpečnost o schválení vstupu do obecného posouzení projektu (GDA). V USA probíhá dialog s Komisí pro jaderný dozor (NRC) a Westinghouse plánuje požádat o provozní licenci v druhé polovině příštího roku.

Malý modulární reaktor AP300 slibuje přinést novou éru jaderné energetiky. Staví na základech pokročilého a osvědčeného konvenčního reaktoru. To z AP300 SMR dělá jediný malý modulární reaktor, jež vychází z již provozovaného zařízení. Jednookruhový tlakovodní reaktor AP300 o výkonu 300 MWe je schopný zajistit energii až pro 300 000 domácností. Velkou výhodou je, že mohou být postaveny na velmi malých plochách, což vyžaduje menší potřebu zastavěné plochy. Nelze opomenout, že ji jde také nasadit v bývalých uhelných lokalitách a to má pozitivní dopad pro místní komunity, které jsou závislé na pracovních místech vytvořených díky energetickému zdroji.

Licencování technologie

Proces nasazení reaktoru AP300 SMR může urychlit několik faktorů. „Je důležité mít partnera a vybranou lokalitu. Jakmile je lokalita předem vybrána, zrychluje to celý proces, jelikož každá lokalita může vyžadovat specifický design i licencování. Pokud se tyto otázky vyjasní co nejdříve, celý proces nasazení SMR to významně urychlí. Další výhodou může být také spolupráce se zkušeným dodavatelským řetězcem a kvalifikovanou pracovní silou,” říká Dr. Rita Baranwal, viceprezidentka pro malé modulární reaktory. Nesporným benefitem pro dodavatelský řetězec AP300 je, že je automaticky využitelný i pro větší reaktor AP1000.

Plán společnosti ČEZ zahájit realizaci SMR v Česku v první polovině 30. let považuje za reálný. Klíčová je podle ní spolupráce a silné partnerství se všemi zúčastněnými stranami, to znamená nejen společnosti Westinghouse jako poskytovatele technologie, ale potenciálně společnosti ČEZ, regulačních orgánů a všech ostatních zúčastněných stran.

Vizualizace AP300 SMR, zdroj: Westinghouse Electric Company

Westinghouse jedná o možnostech s partnery po celém světě včetně České republiky. Firma již dříve uzavřela memorandum o spolupráci na vývoji malých modulárních reaktorů se společností ČEZ. V Česku by mohly SMR vzniknout v místech, kde dnes stojí uhelné elektrárny. Areály jaderných a uhelných elektráren jsou pro nasazení malých modulárních reaktorů ideální, proto se ČEZ rozhodl, že první projekt vznikne v jihočeském Temelíně.

Česko je velmi pokrokové a přemýšlivé ve svém rozhodnutí prosazovat technologii SMR. Za to si česká vláda zaslouží velké uznání.  Česká republika je určitě země, která Westinghouse zajímá nejen vzhledem k rozvinutému jadernému průmyslu, ale také kvůli jaderné expertíze budované několik desetiletí. Pro český jaderný dodavatelský řetězec existuje spousta příležitostí, jak se podílet na nasazení našeho AP300 SMR. To bude velká výhoda při stavbě nových reaktorů,vyzdvihuje české prostředí Baranwal.

Partnerem článku je společnost Westinghouse Electric Czech Republic s.r.o.
Ad

Mohlo by vás zajímat:

Komentáře(2)
Richard Vacek
3. květen 2024, 16:30

Lepší než vizualizace je funkčí vzorek, který se může pochlubit jak skvěle šlape.

Roman Čejka
3. květen 2024, 16:41

Ať si Američané nechají experimenty na Ukrajinu.

Komentáře pouze pro přihlášené uživatele

Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.

V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.

Přihlásit se