Domů
Jaderné elektrárny
České firmy se zřejmě budou moci podílet na výstavbě jaderné elektrárny v Íránu
Zdroj: http://cdn.timesofisrael.com/uploads/2012/03/Mideast-Iran-Nuclear-_Horo2.jpg

České firmy se zřejmě budou moci podílet na výstavbě jaderné elektrárny v Íránu

České firmy by opět měly mít možnost zapojit se do výstavby íránské jaderné elektrárny Búšehr. Ministerstvo průmyslu a obchodu (MPO) navrhuje zrušit zákaz dodávek pro tuto elektrárnu. Stávající zákaz platí od roku 2000. Návrh projedná ve středu vláda. Elektrárna v Búšehru je jedinou jadernou elektrárnou v Íránu. V provozu je zatím jediný ze čtyř plánovaných reaktorů.

Po zrušení zákona budou moci podnikatelé do Íránu volně vyvážet zboží, které nepodléhá kontrolnímu režimu. V případě zboží podléhajícího kontrolnímu režimu pak podle práva EU, s výjimkou položek uvedených na seznamu Režimu kontroly raketových technologií.

Zákon z roku 2000 reagoval na záměr jihočeské firmy ZVVZ Milevsko dodat do elektrárny Búšehr vzduchotechniku. Tento obchod tenkrát kritizovaly Británie a USA, které měly podezření, že Írán zneužívá civilní programy ke krytí nukleárních projektů.

Norma nyní zakazuje českým výrobcům vyvážet zboží, poskytovat služby, dokumentaci nebo informace v souvislosti s budovanou elektrárnou v Búšehru.

Výstavba jaderné elektrárny Vogtle; Zdroj Westinghouse nuclear

Pokud bude zákaz dodávek zrušen je skupina ZVVZ připravena ucházet se o nové dodávky pro tuto elektrárnu. ČTK to v květnu řekl mluvčí skupiny Zdeněk Zuntych. Podle něj ZVVZ Group průběžně zvyšuje technickou úroveň vzduchotechnické produkce určené pro jaderné elektrárny podle požadavku nových norem, posilujících jejich bezpečnostní parametry.

„Neustálé zvyšování bezpečnosti jaderných zařízení představuje zcela jednoznačný trend. Ať už v rámci EU nebo mimo ní. Dokonalá původní technická dokumentace k výrobkům je tedy základem při ucházení se o tyto zakázky,“ dodal mluvčí.

Škoda Praha se k možnému budoucímu zájmu o dodávky pro elektrárnu nechtěla vyjadřovat.

„Případný zájem by závisel na vícero faktorech, v tuto chvíli jej nelze předvídat,“ uvedla nedávno Barbora Půlpánová, mluvčí společnosti ČEZ, která firmu vlastní.

Írán se dostal z ekonomické izolace letos v lednu, kdy světové mocnosti pod vedením Spojených států a Evropské unie zrušily protiíránské sankce výměnou za to, že Teherán omezí svůj jaderný program.

Výstavba bloku jaderné elektrárny. Ilustrační foto

Česká diplomacie i byznys se snaží uvolnění sankcí využít a navázat na dobré vztahy, které s Teheránem mělo Československo. Během posledních měsíců se tak odehrálo několik jednání na ministerské úrovni, do Teheránu také odletěly početné delegace českých podnikatelů.

Českým firmám se v Íránu rýsují první menší zakázky. Česká společnost Energo-Pro získala kontrakt za 405 milionů korun na dodávku dvou vodních turbín pro íránskou vodní elektrárny Khoda Afarin. Brněnský Zetor dodá íránské společnosti Tondak Tiz 250 traktorů za zhruba 135 milionů korun.

Zdroj úvodního obrázku: timesofisrael.com

Potřebujete být v obraze ohledně jaderné energetiky?

Každý den pečlivě vybíráme nejdůležitější informace z oblasti jaderné energetiky a odesíláme je odběratelům do jejich e-mailové schránky. Přihlaste se k odběru Monitoringu oEnergetice.cz také a nic vám neunikne.
Naposledy jsme informovali o:
Německo získá znárodněním Uniperu podíly ve švédských jaderných elektrárnách a elektrárnách v Rusku
26. září 2022, 05:43
Lídrem čisté energetiky bude v příštích letech jádro, tvrdí zpráva Evropské hospodářské komise OSN
24. září 2022, 06:50
Vyzkoušejte Monitoring oEnergetice.cz na 14 dní zdarma!

Mohlo by vás zajímat:

Komentáře(0)
Komentáře pouze pro přihlášené uživatele

Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.

V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.

Přihlásit se