Zdroj elektřiny pro Mars: Finální zátěžový test jaderného minireaktoru proběhl na výbornou

DomůJaderné elektrárnyZdroj elektřiny pro Mars: Finální zátěžový test jaderného minireaktoru proběhl na výbornou

NASA úspěšně otestovala svůj kompaktní jaderný systém navržený zejména pro dlouhé mise na nehostinném povrchu Marsu. Poslední částí byl zátěžový test plného výkonu systému. Výsledky prezentovala NASA ve středu na konferenci v Cleavelandu.

Základními prvky systému KRUSTY (Kilopower Reactor Using Stirling Technology) jsou lehký štěpný reaktor o velikosti ruličky od papírových utěrek a Stirlingovy motory, které přeměňují teplo produkované reaktorem na elektřinu. Systém je schopný produkovat až 10 kW elektrického výkonu nepřetržitě po dobu 10 i více let. Čtyři takové systémy jsou schopny napájet základnu například na Marsu.

Marc Gibson, hlavní výzkumný pracovník na reaktoru z Glennova výzkumného střediska, uvádí, že tento průkopnický energetický systém je ideální i například pro mise na Měsíci, kde je využití solárních panelů problematické, jelikož lunární noc zde trvá po dobu ekvivalentu 14 dní na Zemi.

Prototyp energetického zdroje Kilopower; Zdroj: NASA Glenn Research Center

Podle Davida Postona, hlavního konstruktéra reaktoru z laboratoře NNSA v Los Alamos, bylo cílem nedávného zátěžového testování v Nevadě dokázat, že systém je schopen vyrábět elektřinu a je zároveň stabilní a bezpečný bez ohledu na to, v jakém prostředí je provozován.

„Zkusili jsme s tímto reaktorem vše, co jsme mohli, co se týče nominálních a mimořádných provozních scénářů, a KRUSTY prošel na výbornou,“ uvedl Poston.

Testování probíhalo ve čtyřech fázích. První dvě fáze, prováděné bez napájení, potvrdily, že každá součást systému se chovala podle očekávání. Během třetí fáze byl navyšován výkon, aby se reaktor postupně zahříval před zahájením konečné fáze. Experiment vyvrcholil 28hodinovým testem, který simuloval využití reaktoru při misi, včetně spuštění reaktoru, náběhu na plný výkon, stabilního provozu a odstavení reaktoru.

Testování jaderného reaktoru Kilopower. Zdroj: NASA

Během experimentu tým rovněž simuloval množství poruch, jako snížení výkonu, selhání motorů nebo selhání teplovodivých trubek.

„Reaktoru velmi dobře rozumíme a tento test ukázal, že systém pracuje tak, jak jsme ho navrhli, aby fungoval. Nezáleží na tom, jakému prostředí jej vystavujeme, reaktor vždy funguje velmi dobře,“ uvedl Gibson.

Projekt Kilopower vyvíjí koncepty misí a provádí další činnosti snižování rizik, aby se připravil na možnou budoucí demonstraci letů. Projekt zůstane součástí programu STMD Game Changing Development Program s cílem dostat technologii do demonstračních technologických misí ve fiskálním roce 2020.

Taková demonstrace by mohla připravit cestu pro budoucí systémy Kilopower, které by napomáhaly lidským základnám na Měsíci a Marsu, včetně misí, které se opírají o využití zdrojů In-situ pro výrobu místních pohonných hmot a jiných materiálů.

Zdroj úvodní fotografie: NASA Glenn Research Center