Domů
Jaderné elektrárny
Zelenskyj v den výročí černobylské havárie varoval před rizikem v Záporožské JE
JE Záporoží. Zdroj: Energoatom
Zdroj: Energoatom

Zelenskyj v den výročí černobylské havárie varoval před rizikem v Záporožské JE

Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj při příležitosti dnešního výročí havárie Černobylské jaderné elektrárny varoval před rizikem jaderného incidentu v důsledku ruské okupace Ukrajiny. V příspěvku na sociální síti X znovu upozornil zejména na situaci kolem Záporožské jaderné elektrárny na jihovýchodě Ukrajiny, kterou Rusko obsadilo na začátku své rozsáhlé invaze v únoru 2022.

„Ruští teroristé drží Záporožskou jadernou elektrárnu jako rukojmí už 785 dní. Je povinností celého světa vyvinout tlak na Rusko, aby Záporožskou JE uvolnilo a vrátilo ji pod plnou ukrajinskou kontrolu,“ napsal Zelenskyj.

Mezinárodní společenství také vyzval, aby zajistilo ochranu všech ukrajinských jaderných zařízení před ruskými údery.

Záporožskou jadernou elektrárnu, největší zařízení svého druhu v Evropě, Rusko obsadilo 4. března 2022. Areál, který se nachází v bezprostřední blízkosti frontové linie, od té doby opakovaně čelí ostřelování, ze kterého se navzájem obviňují Kyjev i Moskva.

„Radiace nezná hranice ani státní vlajky. Černobylská katastrofa ukázala, jak rychle se mohou objevit smrtelné hrozby. Desetitisíce lidí nasadily vlastní zdraví i život, když v roce 1986 a v následujících letech odstraňovaly její strašlivé následky,“ uvedl Zelenskyj.

Jeden z reaktorů v Černobylské jaderné elektrárně explodoval 26. dubna 1986. Zařízení se nacházel na severu Ukrajiny, která tehdy byla součástí Sovětského svazu, nedaleko běloruských hranic, zhruba 100 kilometrů severně od Kyjeva a 350 kilometrů jihovýchodně od Minsku.

Černobylská havárie, která je považována za nejhorší v historii, zasáhla rozsáhlá území Ukrajiny, Běloruska a Ruska. Radioaktivní spad postihl i velkou část Evropy.

V první den ruské invaze na Ukrajinu v únoru 2022 vstoupila ruská vojska přes Bělorusko do ochranné zóny kolem Černobylu a obsadila areál elektrárny. Ta není v provozu od roku 2000, v zařízení se nicméně stále chladí jaderné palivo. Z místa se ruští vojáci stáhli 31. března 2022.

Mohlo by vás zajímat:

Komentáře(0)
Komentáře pouze pro přihlášené uživatele

Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.

V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.

Přihlásit se