Uvedení do provozu plánované finské jaderné elektrárny Hanhikivi 1 se zpozdí o 4 roky oproti původním plánům. Vychází to z nového harmonogramu, který provozovateli předal dodavatel projektu RAOS, dceřiná společnost ruského Rosaotmu.

Uvedení do provozu kontroverzní jaderné elektrárny, která bude umístěna v obci Pyhäjoki na severozápadním pobřeží Finska, se oproti původním plánům posune o čtyři roky. Elektrárna by tak měla být zprovozněna v roce 2028. V pátek to uvedla finská energetická společnost Fennovoima, budoucí provozovatel elektrárny.

Fennovoima ještě v červnu uvedla, že elektrárna bude uvedena do provozu do roku 2024. Nicméně ruský Rosatom, dodavatel a spoluvlastník projektu, nedávno poskytl společnosti Fennovoima aktualizovaný harmonogram, který naznačuje, že elektrárna začne vyrábět elektřinu nejdříve v roce 2028. Dle původních plánů měly být stavební práce již zahájeny. Nové plány počítají s jejich započetím až do roku 2021.

Projekt byl opožděn ve fázi plánování a Finský úřad pro jadernou bezpečnost (STUK) již roky čeká na dokumentaci potřebnou k provedení bezpečnostního auditu. Teprve po dokončení auditu bude moci finská vláda udělit elektrárně stavební povolení.

„Finské bezpečnostní předpisy jsou nejpřísnější na světě, a proto to trvá déle, než se čekalo,“ řekl generální ředitel společnosti Fennovoima Toni Hemminki.

Přestože stavební práce na samotném reaktoru jsou významně opožděny, na místě již začaly konstrukční práce týkající se infrastruktury.

Kontroverzní finský projekt

Projekt jaderné elektrárny Hanhikivi 1 byl ovlivněn kontroverzemi a průtahy – odstupováním investorů z projektu nebo protesty ekologů. Projekt zároveň podstoupil intenzivní kontrolu nad strukturou svých investorů, neboť požadavkem finské vlády je, aby projekt byl alespoň ze 60 % vlastněn domácími nebo evropskými vlastníky.

Celkové investiční náklady se pohybují mezi 6,5-7 miliardami EUR, což zahrnuje investiční náklady na samotnou elektrárnu, financování a nakládání s odpady. Tento odhad zůstává stejný od jara roku 2014, kdy bylo provedeno původní investiční rozhodnutí.

Elektrárna bude vybavena reaktorem VVER-1200, tlakovodním reaktorem 3. generace s elektrickým výkonem 1200 MW.

Zdroj úvodní fotografie: Fennovoima

Komentáře

0 komentářů ke článku "undefined"

Přidat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *