Britové nasadí na klimatickou změnu miliony liber a roboty
Spojené království chce mít dopady klimatické změny monitorované a pod kontrolou. V rámci víceletého programu proto vynaloží 81 milionů liber na výzkum klimatických jevů, které by mohly ohrozit například zemědělství na britských ostrovech.
Velká Británie poskytne 81 milionů liber vědcům, kteří mají zahájit misi, jejímž cílem je vytvořit „systém včasného varování“ pro dva takzvané „zlomové body“ změny klimatu: kritické hranice, jejichž překročení by mohlo uvrhnout Británii a většinu světa do nové reality extrémního počasí a nedostatku potravin.
„Vlády mají povinnost přemýšlet o tom, co se může stát nemyslitelného,“ řekl Laurie Laybourn, výzkumník v oblasti klimatu a bezpečnosti v think tanku Institute for Public Policy Research (IPPR).
Úplné podrobnosti projektu budou oznámeny na začátku roku 2025. Píše o tom server Politico.eu.
Oceánská cirkulace pod drobnohledem
Jedním z úkolů je sledovat změny v oceánské cirkulaci, teplotě a tání ledu způsobené globálním oteplováním, které by mohly předznamenat kolaps subpolárního proudu (SPG). Tento systém mořských proudů hraje klíčovou roli při udržování mírného klimatu v severní Evropě. V rámci projektu bude také posouzeno související riziko zhroucení grónského ledového příkrovu.
Pokud by se objevily známky toho, že se subpolární proud chystá zhroutit, každému, kdo by věnoval pozornost, by to napovědělo, že potenciálně existenční změny globálních podmínek by mohly být na cestě.
Vědci sice mají stále značné pochybnosti, ale některé klimatické modely předpokládají, že ke kolapsu SPG by mohlo dojít již v roce 2040, což by mělo za následek chladnější a sněhovější zimy a teplejší léta ve Velké Británii a Evropě a zároveň by TO mohlo narušit monzunové deště, které jsou životně důležité pro zajištění potravin v západní Africe.
Cílem je tedy vytvořit trvalý monitorovací systém, který by upozornil tvůrce politik na blížící se bod zlomu a poskytl vládám a jejich obyvatelům důležitý čas na přípravu.
Součást většího problému
Varovné signály dané subpolárním proudem by však mohly být jen první fází ještě většího bodu zvratu: rozpadu Atlantické meridionální cirkulace (AMOC).
Mezivládní panel OSN pro změnu klimatu považuje náhlý kolaps AMOC v tomto století za nepravděpodobný. Pokud by k němu však došlo, vědci předpovídají katastrofální globální důsledky.
Nedávná zpráva IPPR, kterou napsal Laurie Laybourn, odborník na klima a bezpečnost, dospěla k závěru, že kolaps AMOC by vedl k tak extrémním mrazům a že by „fakticky zničil pěstování plodin ve Spojeném království“. Jeho širší dopady by mohly způsobit „katastrofální ztráty na klíčových plodinách na celém světě“, uvádí se ve zprávě.
Roboti v akci
To vše bude sledovat Agentura pro pokročilý výzkum a vynálezy (ARIA), nezávislý orgán financovaný vládou a založený na popud bývalého poradce z Downing Street Dominica Cummingse.
ARIA má podle svého vlastního prohlášení o poslání za úkol provádět výzkum, který je považován za „příliš spekulativní, příliš obtížný nebo příliš interdisciplinární na to, aby mohl být prováděn jinde“.
V rámci víceletého programu by mohli být nasazeni i roboti, kterým někteří odborníci přezdívají WALL-E na počest robotického hrdiny z filmu Pixar o životním prostředí, aby monitorovali dopady změny klimatu v Atlantském oceánu a Arktidě. Peníze pak mají být použity také na superpočítačové modely historických klimatických dat.
Mohlo by vás zajímat:
Ten dokonalý marketingový název "globální změna podnebí" umožňuje současně zkoumat (i marketingově využívat) globální průměrné oteplování planety i možný nástup silného ochlazování na části planety.
Výzkum je potřebný, ale spekulativní zneužívání a manipulace veřejnosti v některých zemích světa je zhoubná.
Zelení Khmérové se poučili po tom prů... maléru z let 70. a 80. s globálním ochlazováním. Samozřejmě antropogenním.
Zato teď, ať se bude klima měnit jakkoli - vždy bude proto čemu protestovat, bojovat, vymáhat výpalné - prostě dobře se živit.
Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.
V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.
Přihlásit se