Domů
Komoditní trhy
Evropa bude v příštích letech hnát růst světové poptávky po LNG
Chorvatský FSRU
Zdroj: LNG Croatia

Evropa bude v příštích letech hnát růst světové poptávky po LNG

Evropa se ve snaze o zbavení se závislosti na ruském plynu stala tahounem růstu poptávky po zkapalněném zemním plynu (LNG). Z očekávaného růstu světové poptávky o 69 milionů tun mezi lety 2021 a 2026 bude na Evropu připadat 44 milionů tun. Vyplývá to z výhledu analytiků z BloombergNEF (BNEF).

Analytici z BNEF očekávají, že se globální poptávka po LNG zvýší do roku 2026 na 444 milionů tun (ekvivalent 612 mld. m3 zemního plynu v plynném stavu), přičemž za většinu z očekávaného růstu bude zodpovědná Evropa.

V roce 2026 by poptávka po LNG v Evropě měla činit zhruba 125 mil. tun (ekvivalent 172 mld. m3 zemního plynu v plynném stavu), což odpovídá téměř 30 % globální poptávky po LNG.

Výhled poptávky po LNG. Zdroj: BNEF Výhled poptávky po LNG. Zdroj: BNEF

Na straně nabídky očekávají analytici z BNEF během následujících pěti let nárůst o 19 % na 460 milionů tun (ekvivalent 634 mld. m3 zemního plynu v plynném stavu). Uvedený odhad počítá jak se zprovozněním nových projektů, tak s poklesem dodávek z dožívajících terminálů nacházejících se zejména v jihovýchodní Asii.

"Spojené státy převezmou se 113 miliony tun v roce 2026 - ekvivalentem čtvrtiny globální nabídky, od Kataru roli největšího dodavatele. Calcasieu Pass, Golden Pass a nedávno schválený projekt Plaquemines reprezentují většinu nové exportní kapacity Spojených států, která by měla být do roku 2026 uvedena do provozu," uvedl BNEF.

Výhled nabídky LNG. Zdroj: BNEF Výhled nabídky LNG. Zdroj: BNEF

Analytici z BNEF nicméně dodali, že i přes nové projekty na export zkapalněného zemního plynu bude zřejmě po následujících 5 let trh s LNG napjatý a že spotové ceny LNG zůstanou vyšší, než na jaké byl trh v posledních letech zvyklý.

Ad

Mohlo by vás zajímat:

Komentáře(10)
Karel Navratil
24. červen 2022, 07:23

Žádný plyn nikdy nebude tak laciný, jako ten ruský, dodávaný trubkama a nakoupený bez překupníků.

Miloslav Černý
24. červen 2022, 08:50

Při započítání škod, který ten plyn nepřímo způsobyl, to je naopak ten nejdražší

Ladislav Novák
24. červen 2022, 09:19

Zpátky do Základní školy!

JVr
24. červen 2022, 09:10

Bohužel ten Rus má konkurenci právě v tom LNG a proto vzhledem k tomu, že se s ním už Evropa z jistých důvodů až tak moc nekamarádí, bude dodávat i Evropě za cenu srovnatelnou vůči tomu LNG - a dlouhodobé kontrakty se dají dělat nepochybně i na LNG.

Tzn. doba levného plynu z Rus už dávno pominula, Rus si už delší dobu raději nechá zaplatit vyšší marži než by svým nepřátelům dodával plyn za cenu, která by vyhovovala oběma stranám. Navíc už ztratil pozici spolehlivého dodavatele. Protože i ty dlouhodobé kontrakty které má s Němci, nedodržuje.

Takže tato vaše připomínka odpovídá době tak 5 let zpět, a ta doba už dávno pominula a pravděpodobně se už nikdy nevrátí. Zkrátka plyn není budoucnost, mnoho lidí to zde říkalo, a mnoho jiných se velmi mýlilo, když si to myslelo.

Ladislav Novák
24. červen 2022, 08:14

Tak počtvrté... Navrátile, co vám za tyhle kecy z Ruska slíbili?

Karel Navratil
24. červen 2022, 08:21

Nováku, kdybys poslouchal naše odborníky přes energetiku, tak se nebudeš tak hloupě ptát, taková je zkrátka realita....

Ladislav Novák
24. červen 2022, 08:56

Pátý komentář.

Ale to samozřejmě všichni dobře víme, že kdybychom ruského okupanta nevyhnali, mohli jsme mít nejlevnější plyn... Ale ty pro ně pracuješ ještě dnes, viď?

Jirka94535
24. červen 2022, 09:05

Pan Navrátil pouze říká, že se máme připravit na drahý plyn. Nezaznamenal jsem, že by prosazoval nákup pouze z Ruska. Nedávno jsem četl názor, diverzifikovat maximálně do 20% od jednoho dodavatele. S tím se dá souhlasit. A těch max 20% bych bral i od Ruska, jak už tu někdo psal, úplné odstřižení není dobré, ztratíte všechny páky, jak vůči Rusku, tak ostatním dodavatelům.

Karel Navratil
24. červen 2022, 09:32

Jiří, tak předevšim se my od žádného Ruska nemůžeme odstřihnout, protože s nim nejsme nijak smluvně dodavatelsky provázáni....Je v okolí dost států, které maji nasmlouvané dlouhodobější dodávky za ceny kolem 7 korun za kubík plynu a ty jsou plněny,my nakupujeme plyn přes Německo za 27 korun kubík, přitom oni ho nakupují za zmíněných 6 korun.....Naše vláda neni schopna zajistit laciný plyn, protože nemá zájem a radši nechá obyvatele a podniky pokapat....

Jirka94535
24. červen 2022, 09:41

Tím "my" jsem myslel EU jako celek. S ostatním souhlas.

Komentáře pouze pro přihlášené uživatele

Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.

V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.

Přihlásit se