BP: Globální ceny plynu budou i nadále klesat kvůli přebytku LNG na trhu

DomůKomoditní trhyBP: Globální ceny plynu budou i nadále klesat kvůli přebytku LNG na trhu

Klesající trend globálních cen plynu bude podle výkonného ředitele společnosti BP Boba Dudleyho kvůli přebytku zkapalněného zemního plynu (LNG) na trhu i nadále klesat. Geopolitická situace a vývoj obchodní války mezi USA a Čínou budou mít dále zásadní vliv na volatilitu cen plynu.

„Spotové ceny plynu v Asii klesaly v prvním pololetí letošního roku kvůli zpomalování růstu poptávky v severozápadní Asii, obzvláště pak v Číně,“ uvedl podle zahraničního serveru Platts Dudley.

Podle Platts poklesla spotová cena asijského benchmarku JKM (Japan/Korea Marker) mezi zářím loňského roku a letošním červnem o téměř 65 %.

V důsledku silné nabídky a teplého počasí poklesly prudce také evropské ceny zemního plynu. Zatímco v září 2018 vystoupaly spotové ceny plynu v největším evropském obchodním bodě TTF na téměř 30 EUR/MWh, na konci června spadly až k hranici 9 EUR/MWh.

Podle šéfa BP zůstanou ceny i nadále volatilní s ohledem na vývoj globální nabídky a poptávky, přičemž zdůraznil nedávný vývoj situace v Hormuzském průlivu a napětí mezi Spojenými státy a Čínou.

Finanční ředitel BP Brian Gilvary dodal, že současná volatilita cen plynu vytváří pro BP příležitosti v oblasti tradingu.

Celková produkce plynu v portfoliu BP poklesla v první polovině letošního roku meziročně o 5,8 % na 22O mil. m3/den a to navzdory růstu těžby ve Spojených státech.