Domů
Komoditní trhy
BP: Globální ceny plynu budou i nadále klesat kvůli přebytku LNG na trhu
<p>Zdroj: http://www.incoreinsightlytics.com/wp-content/uploads/2017/04/LNG-terminal.jpg</p>
Zdroj: http://www.incoreinsightlytics.com/wp-content/uploads/2017/04/LNG-terminal.jpg

BP: Globální ceny plynu budou i nadále klesat kvůli přebytku LNG na trhu

Klesající trend globálních cen plynu bude podle výkonného ředitele společnosti BP Boba Dudleyho kvůli přebytku zkapalněného zemního plynu (LNG) na trhu i nadále klesat. Geopolitická situace a vývoj obchodní války mezi USA a Čínou budou mít dále zásadní vliv na volatilitu cen plynu.

„Spotové ceny plynu v Asii klesaly v prvním pololetí letošního roku kvůli zpomalování růstu poptávky v severozápadní Asii, obzvláště pak v Číně,“ uvedl podle zahraničního serveru Platts Dudley.

Podle Platts poklesla spotová cena asijského benchmarku JKM (Japan/Korea Marker) mezi zářím loňského roku a letošním červnem o téměř 65 %.

V důsledku silné nabídky a teplého počasí poklesly prudce také evropské ceny zemního plynu. Zatímco v září 2018 vystoupaly spotové ceny plynu v největším evropském obchodním bodě TTF na téměř 30 EUR/MWh, na konci června spadly až k hranici 9 EUR/MWh.

Podle šéfa BP zůstanou ceny i nadále volatilní s ohledem na vývoj globální nabídky a poptávky, přičemž zdůraznil nedávný vývoj situace v Hormuzském průlivu a napětí mezi Spojenými státy a Čínou.

Finanční ředitel BP Brian Gilvary dodal, že současná volatilita cen plynu vytváří pro BP příležitosti v oblasti tradingu.

Celková produkce plynu v portfoliu BP poklesla v první polovině letošního roku meziročně o 5,8 % na 22O mil. m3/den a to navzdory růstu těžby ve Spojených státech.

Mohlo by vás zajímat:

Komentáře(15)
Jan Veselý
2. srpen 2019, 11:40

Tohle, společně s vysokou cenou CO2 povolenek, dává uhelným elektrárnám pěkně za uši. Aby se nakonec nestalo, že by Němci opravdu v roce 2020 dosáhli -40% emisí CO2 :-)

Martin Hajek
2. srpen 2019, 13:52

Pokud si Němci zruší průmysl jak Britové, tak se tu určitě dá ještě stihnout.

Jan Veselý
2. srpen 2019, 19:11

V podstatě stačí snížit výrobu elektřiny z uhlí o polovinu.

Petr
3. srpen 2019, 22:29

Jistě by to šlo, ovšem kdyby taky zrušili to nesmyslné rušení jádra.

Jaroslav Loudil
2. srpen 2019, 12:08

Pan Trump udělil světovým trhům opět pořádnou pecku !, když právě oznámil zavedení 10 % cla na import z Číny v objemu 300 mld. USD . Už dříve zavedl 25 % clo na import v objemu 250 mld. USD , celkem tedy od 1.září 2019 bude clům podléhat celý import zboží z Číny = 550 mld. USD. Světové akciové trhy začaly ihned klesat, cena zlata stoupla, cena ropy naopak propadla o ohromných - 8 % !!! V Evropě se nedaří průmyslu , předstihové indikátory hlásí velký propad objednávek na budoucí dodání. Se světovou ekonomikou to vypadá hůř a hůř, ceny ropy i plynu tak půjdou opravdu dolů a to nejen díky nadprodukci, ale i díky nastupující ekonomické krizi. Čína už ohlásila, že si to nenechá líbit a právě připravuje svou odvetu.

Josef
2. srpen 2019, 22:53

Vtip je v tom ,že clo a sankce se dají zavést jen jednou. Trochu to zabolí , jenže za rok se trhy přeorientují a začne se obchodovat s jinými státy. Kdo není zákazník nemá ekonomickou moc. Tím že Čína nemůže tolik vyvážet do USA bude vyvážet do EU , ASIE a středního východu a bude z těch trhů vytlačovat USA. Stejně tak jako je vytlačí odvetnými opatřeními z vlastního trhu. To povede k tomu ,že Američani budou stále uzavřenější ekonomikou a samozřejmě i politicky. Jenže tím dojde k recesi , protože Američani bez levného zboží z Číny prostě zchudnou a dlouhodobě k pádu dolaru jako rezervní měny. Nahradí to patrně koš jiných měn, protože už žádná ekonomika nemá tu sílu jako měly dříve USA . On by byl dolar parně stejně nahrazen , ale mohl to být pomalý přirozený proces takto patrně dojde k ekonomickému otřesu....

Jaroslav Loudil
3. srpen 2019, 11:24

TO : Josef

Včera zveřejněná data o zahraničním obchodě USA opět ukázala nesmyslnost a bezzubost cel zavedených Trumpem na Čínu. Ačkoli sice deficit USA v obchodě s Čínou klesá, tak celkový deficit obchodu USA oproti loňsku dál roste. Jen v červnu byl deficit obchodu USA masívních - 55 mld USD a to včetně služeb. Trump vyhlásil válku globalizaci a to nezvládne. Když zavedl cla na vývoz z Číny, tak firmy vyrábějící v Číně stěhují svoji výrobu do dalších "levných států" jako třeba Indie, Vietnam, Tchajwan, Mexiko,..... a deficit USA v obchodě s těmito státy narůstá. To by musel Trump zavést clo na všechny tyto "levné státy" o čemž silně pochybuji. Tedy příklad : Čínská firma doma vyrábí výrobky na export do USA , nyní jsou zatíženy cly. Tedy si výrobu přestěhuje do sousedního levného Vietnamu a vyrábí a vyváží do USA dál. Pokud Trump uvalí clo na Vietnam, tak se přestěhuje třeba do Indie nebo do Mexika. Žádný problém. Máte pravdu v tom, že "králem" je dnes zákazník, nikoli výrobce. A Trump nyní uzavírá US firmám možnost vyvážet do miliardové Číny. EU ,Japonsko ,Korea, ASEAN ovšem USA velmi rádi nahradí !!Budou si mnout ruce ! Už nyní začíná Čína místo USA dovážet třeba soju z Ruska a Brazílie. A LNG místo z USA tak z Austrálie a Kataru. Export zboží z USA byl v červnu meziročně níže o 3,5 , v Číně jen o 1, 3 %. A to ještě snížení čínského exportu zavinil jenom kurzový pohyb jejich Juanu, který klesl meziročně asi o 7 %. V Juanech roste čínský export o 6 %.

frank
2. srpen 2019, 13:42

V tom je právě ta legrace, ještě nedávno se říkalo, že plyn přes moře nemůže být levnější než plyn trubkou a ... :)

Vždyť už i Ukrajina kupuje plyn levněji, než jí nabízí Gazprom " se slevou" v trubce na hranici :)

Nu a za vším stojí více než 50 procentní nárůst importu LNG do Evropy v první polovině roku 2019 , paradoxně i toho ruského, jehož export chce Rusko razantně navýšit, i proto, že k tomu nepotřebuje složitou a několik tisíc km dlouhou infrastrukturu kterou si občas znemožňuje používat samo :) , viiz nabídka Novateku, který chce v případě, že Rusko zavře transit Ukrajinou pomoci Gazpromu " garantovat smluvené dodávky" prostřednictvím LNG.

Zkouší se i jiné cesty, Německo a Rusko " zkoumají poslední dodávky amerického LNG" pro Polsko, protože jsou cenově níže než ceny ruské na německém uzlu a mohlo by se jednat o " nekalou konkurenci" :) , hovoří se až o 1/3 rozdílu v ceně...

Martin Pácalt
2. srpen 2019, 14:03

Na tom celém by bylo srandovní to, že si mohou USA/Trump odpustit svoje výhrůžky žalobami na NS2.

Jaroslav Loudil
2. srpen 2019, 14:31

Ano, pokud by byl skutečně americký plyn levnější jak ruský, dodávaný pomocí NS II, tak není co řešit , Merkelová může postavit pár terminálů na příjem US LNG a NS II by vůbec nebyl třeba !!, ani žaloby pana Trumpa na tento plynovod. Vše by totiž vyřešilo samo tržní prostředí.

Martin Hajek
2. srpen 2019, 18:30

A teď se na to zkuste na chvíli vžít do Ruského pohledu. Půlka roury za miliardy pod mořem a Němci začnou fantazírovat o LNG terminálech a volném trhu. No nenaštvalo by Vás to?

Jaroslav Loudil
2. srpen 2019, 20:09

No to je jistě pravda. Ale podobných případů bylo celkem dost i v jiných oborech. Rakousko dokončilo svou první jadernou elektrárnu, pak proběhlo národní hlasování o atomu a velmi těsným výsledkem byla navždy zakonzervována. Podobně postavili jaderku na Filipínách ,pak se ovšem lekli Černobylu a už ji nezprovoznili. Faktem je, že smlouva o NS II je mezinárodní, tedy za odstoupení od smlouvy by zřejmě Němce čekala nějaká "mastná penalizace" ve prospěch Ruska.

Jan Veselý
2. srpen 2019, 22:14

Tohle je ten případ, kdy někdo začal stavět a během stavby se úplně změnila situace a investor prodělal kalhoty, viz výstavba uhelných elektráren v EU po roce 2005.

Jaroslav Loudil
2. srpen 2019, 14:27

V oblasti trhu se plynem se toho asi opravdu - "bude dít hodně." Austrálie nebude chtít přijít o svůj lukrativní podíl na trhu v Číně, Japonsku, Koreji, Gazprom zase o podíl na trhu v Evropě. A USA těžící frakováním se už z čistého dovozce staly vývozcem a plánují už brzy ročně vyvážet 100 mld. metrů krychlových. To je zhruba 50 % ruského exportu do Evropy. S prudce rostoucí těžbou v USA nastává souboj o podíly u spotřebitelů. USA se vytasily s politickým strašením svých podřízených satelitů v Evropě Ruskem ,pár strašpytlů se jistě najde a US plyn si objednají. Bude-li skutečně levnější jak ten ruský, pak je to jen v pořádku a Gazprom se bude muset pořádně zamyslet co dál. Pokud ovšem bude dražší, tak máslo a hlavě máme jen my Evropani. Tenze ve světové ekonomice dál narůstají, nyní například vypuklo nepřátelství mezi Jižní Koreou a Japonskem = dvě obří ekonomiky, protože Japonci, kteří si udělali v období 1910 -1945 z Korejců otroky, nyní nechtějí zaplatit posledním 4 těmto žijícím otrokům z Koreje vysokou náhradu za újmu. A tak se vyhlašují překážky a sankce v obchodě. K tomuto napětí se nyní přidávají další cla pana Trumpa na Čínu a tak se zdá sklouznutí světové ekonomiky do recese už neodvratné. A v recesích ceny surovin dál padají, protože klesá poptávka.

Petr
3. srpen 2019, 22:28

Všude se vykládá jak je plyn levný, ale v zemích s normálním zdaněním se ani teď stále nevyplatí nakoupovat místo naftových nákladáků plynové. A i v ekonomikách, kde se má momentálně nejrychleji zvedat průmysl v Indii a Vietnamu taky raději spoléhají na uhlí i importované než plyn.

Komentáře pouze pro přihlášené uživatele

Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.

V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.

Přihlásit se