Ceny LNG v Asii jsou na 10letých minimech, přebytek plynu tlačí ceny dolů i v Evropě
Spotové ceny zkapalněného zemního plynu (LNG) v Asii minulý týden klesly na nejnižší hodnoty za poslední desetiletí. Za poklesem cen stojí slabá nabídka způsobená zejména mírnou zimou v mnoha regionech s tradičně vysokou spotřebou plynu a silná globální nabídka.
Nadprůměrně vysoké teploty v průběhu letošní zimy v mnoha asijských regionech a v Evropě stojí za slabou poptávkou po zemním plynu. V Asii, která je tradičně významným dovozcem zkapalněného plynu, tak spotové ceny v minulém týdnu podle agentury Reuters klesly pod úroveň 4 dolarů za mmBtu (zhruba 12 EUR/MWh), tedy na nejnižší hodnotu za posledních více než 10 let.
Podle několika zdrojů oslovených agenturou se ceny LNG v oblasti severovýchodní Asie s dodávkou na konci března pohybovaly okolo 4 dolarů za mmBtu, čímž cena během jednoho týdne klesla o více než 10 %. Na rozdíl od tradičních trhů s elektřinou a plynem, kde se pod termínem spot obvykle rozumí dodávka na následující den, se v případě trhu s LNG s ohledem na dobu přepravy obvykle jedná o dodávku v řádu několika týdnů.
„Jasným důvodem pro takto nízkou cenu je teplá zima,“ uvedl podle agentury jeden z oslovených obchodníků s LNG.
V minulém týdnu tak proběhlo několik obchodů s cenou pod 4 dolary za mmBtu, což je podle dat agentury S&P Global Platts, která publikuje asijský cenový benchmark JKM (Japan-Korea-Marker), nejnižší cena od léta 2009.
Zásadní změny na trhu se neočekávají
Významný růst poptávky v Asii se nepředpokládá ani v nejbližší době, kdy je aktivita čínských obchodníků z důvodů oslav nového roku nižší.
S poklesem cen sice přichází růst poptávky ze strany indických obchodníků, kteří jsou velmi citliví na cenu, nicméně řešení přezásobení trhu nepřinesou. S opětovným růstem cen LNG by totiž indická poptávka opět zeslábla.
S ohledem na nízké spotové ceny na asijském trhu tak do Evropy v posledních měsících míří velké množství nákladů LNG, a to zejména ze Spojených států. Díky kratší vzdálenosti na místní trhy je pro vývozce LNG výhodnější plyn prodávat v Evropě navzdory nižší ceně, jelikož nízký cenový rozdíl mezi evropským a asijským trhem nestačí k pokrytí vyšších přepravních nákladů do Asie.
Mohlo by vás zajímat:
A u nás ceny zemního plynu rostou
Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.
V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.
Přihlásit se