Ceny ropy po podepsání obchodní dohody mezi USA a Čínou rostou

DomůKomoditní trhyCeny ropy po podepsání obchodní dohody mezi USA a Čínou rostou

Ceny ropy dnes rostou. Podepsání počáteční obchodní dohody mezi Spojenými státy a Čínou přineslo na trhy úlevu, protože obchodní spor ohrožoval globální ekonomický růst, a tím i poptávku po ropě. Zisky však zbrzdila zpráva Mezinárodní agentury pro energii (IEA), podle které by růst těžby ropy měl letos překonat růst poptávky.

V 17:40 SEČ cena severomořské ropy Brent stoupla o 1,4 procenta na 64,89 dolaru za barel. Americká lehká ropa WTI ve stejnou dobu zdražila o 1,7 procenta na 58,80 dolaru za barel.

Čína se v rámci obchodní dohody mimo jiné zavázala, že koupí v příštích dvou letech od USA navíc ropu, zkapalněný zemní plyn a další energetické produkty za více než 50 miliard USD (1,1 bilionu Kč). Podle zdrojů a analytiků však bude mít Čína problémy se splněním tohoto cíle a zisky ropy zřejmě budou slabé, dokud nebudou k dispozici další detaily o tom, jak bude tento závazek splněn.

IEA kromě výhledu růstu poptávky a těžby dnes také uvedla, že růst těžby ropy mimo Organizaci zemí vyvážejících ropu (OPEC), v čele se Spojenými státy, a vysoké globální zásoby suroviny pomohou ropnému trhu odolat politickým šokům, jako je například spor mezi Íránem a Spojenými státy. To trhy uklidnilo.

Podporu ropnému trhu poskytla také zpráva o zásobách v USA. Podle amerického vládního úřadu pro energetické informace EIA zásoby ropy v uplynulém týdnu klesly o 2,5 milionu barelů. Analytici čekali, že se sníží jen o 500.000 barelů, napsala agentura Reuters.

Ceny ropy v dolarech za barel (asi 159 litrů):

BURZATYPKONTRAKTAKTUÁLNÍ CENAPŘEDCHOZÍ ZÁVĚR
Londýn – ICEBrentbřezen64,8964,00
New York – NYMEXWTIúnor58,8057,81