Domů
Komoditní trhy
Ceny ropy po podepsání obchodní dohody mezi USA a Čínou rostou

Ceny ropy po podepsání obchodní dohody mezi USA a Čínou rostou

Ceny ropy dnes rostou. Podepsání počáteční obchodní dohody mezi Spojenými státy a Čínou přineslo na trhy úlevu, protože obchodní spor ohrožoval globální ekonomický růst, a tím i poptávku po ropě. Zisky však zbrzdila zpráva Mezinárodní agentury pro energii (IEA), podle které by růst těžby ropy měl letos překonat růst poptávky.

V 17:40 SEČ cena severomořské ropy Brent stoupla o 1,4 procenta na 64,89 dolaru za barel. Americká lehká ropa WTI ve stejnou dobu zdražila o 1,7 procenta na 58,80 dolaru za barel.

Čína se v rámci obchodní dohody mimo jiné zavázala, že koupí v příštích dvou letech od USA navíc ropu, zkapalněný zemní plyn a další energetické produkty za více než 50 miliard USD (1,1 bilionu Kč). Podle zdrojů a analytiků však bude mít Čína problémy se splněním tohoto cíle a zisky ropy zřejmě budou slabé, dokud nebudou k dispozici další detaily o tom, jak bude tento závazek splněn.

IEA kromě výhledu růstu poptávky a těžby dnes také uvedla, že růst těžby ropy mimo Organizaci zemí vyvážejících ropu (OPEC), v čele se Spojenými státy, a vysoké globální zásoby suroviny pomohou ropnému trhu odolat politickým šokům, jako je například spor mezi Íránem a Spojenými státy. To trhy uklidnilo.

Podporu ropnému trhu poskytla také zpráva o zásobách v USA. Podle amerického vládního úřadu pro energetické informace EIA zásoby ropy v uplynulém týdnu klesly o 2,5 milionu barelů. Analytici čekali, že se sníží jen o 500.000 barelů, napsala agentura Reuters.

Ceny ropy v dolarech za barel (asi 159 litrů):

BURZA

TYP

KONTRAKT

AKTUÁLNÍ CENA

PŘEDCHOZÍ ZÁVĚR

Londýn – ICE

Brent

březen

64,89

64,00

New York – NYMEX

WTI

únor

58,80

57,81

Komentáře

(0)

Přidat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna u komentáře
Vyžadované informace jsou označeny *
Pravidla diskuze
Veškeré příspěvky v diskuzi na webu oEnergetice.cz musí splňovat Pravidla diskuze. Přidáním příspěvku do diskuse uživatel vyjadřuje souhlas s těmito pravidly a zavazuje se je dodržovat.
Komentáře pouze pro přihlášené uživatele
Upozorňujeme diskutující, že komentáře v diskuzi budou moci přidávat již brzy pouze přihlášení uživatelé. V diskuzi se stále častěji objevují příspěvky od anonymních uživatelů, které porušují pravidla diskuze. Věříme, že díky tomuto opatření bude diskuze pod články pro všechny přínosnější.
Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj na této stránce.
V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.
OM Solutions s.r.o.
Kpt. Nálepky 620/7, Nové Dvory, 674 01
Třebíč
IČ: 02682516
SOCIÁLNÍ SÍTĚ
© 2021 oEnergetice.cz All Rights Reserved.