Domů
Komoditní trhy
Evropská komise uleví obchodníkům, namísto hotovostního zajištění se bude moci zaručit stát
Euro bankovky, peníze
Zdroj: Pixabay

Evropská komise uleví obchodníkům, namísto hotovostního zajištění se bude moci zaručit stát

Evropská komise na konci minulého týdne prodloužila a upravila pravidla pro poskytování státní podpory pro energetické společnosti. Mimo jiné se úprava pravidel dotýká společností, které musí poskytovat finanční zajištění v souvislosti s obchodováním na komoditních burzách. Ve výjimečných případech a za přísných podmínek mohou členské státy poskytovat záruky za splnění povinnosti až do výše 90 % finančního závazku namísto zajištění v hotovosti, pokud se jedná o zajištění v rámci burzovního obchodování s komoditami.

Od počátku energetické krize se energetické společnosti potýkají s problémy s finančním zajištěním, které musí při obchodování na burze v hotovosti skládat. Finanční zajištění se ukázalo jako obrovský problém při rychlém růstu cen elektřiny, a to zejména pro výrobce elektřiny, kteří prodali svoji výrobu prostřednictvím futures za nízké ceny na několik let dopředu. Při následném růstu ceny na burze ovšem museli skládat vysoké částky na burze, aby zajistily svůj závazek dodat elektřinu za sjednanou cenu.

Na tuto situaci musely reagovat i některé členské státy, které energetickým firmám poskytly půjčky. Jako jeden z prvních musel o státní pomoc z důvodu vysokých záloh požádat německý Uniper. Problémy s nedostatečnou likviditou právě z důvodu finančního zajištění řešily společnosti napříč Evropskou unií i Českou republikou. Státní půjčku za tímto účelem dostal také ČEZ, EPH nebo Sev.en energy.

"Ve výjimečných případech a za přísných podmínek mohou členské státy poskytnout záruku přesahující 90 % částky, pokud jsou tyto záruky poskytovány jako finanční zajištění ústředním protistranám nebo členům clearingového systému," uvedla Evropská komise v prohlášení.

Nyní Evropská komise přichází s řešením, které má právě tuto situaci pomoci řešit. Nově by vlády EU mohly poskytovat finanční záruky až do výše přesahující 90 % krytí na pokrytí požadavků na hotovostní zajištění.

Pro energetické společnosti se jedná o zásadní změnu. V případě výkyvu cen na burze by totiž nemusely zajišťovat dodatečnou likviditu v podobě úvěrů, ale postačila by státní záruka. V případě nesplnění povinnosti, která byla zárukou zajištěna, by došlo k čerpání peněz ze záruky, namísto z hotovostního zajištění.

Společnosti by se tímto způsobem vyhnuly tomu, aby měly na burze alokovánu velkou část svých finančních prostředků, se kterou do vypořádání kontraktu nemohou nakládat

Mohlo by vás zajímat:

Komentáře(14)
Martin Prokš
1. listopad 2022, 09:12

Dobrý den,

Přímé podpory jsou chyba, která zabetonuje stav. Firmy to mají vyřešené, stát to zakryje, fajn. Ukázková socializace rizik.

Toto přesně je pole pro nový segment komerčního pojišťovnictví. Pojišťovna poskytující krytí pro výrobce za poplatek. A jak si nastaví pravidla aby to nebylo zneužívané je její věc, to přece moc dobře pojišťovny umí už tak dvě stovky let nebo jak dlouho existují velké pojišťovny a pooly co pojišťují např. lodě a náklady...

Martin
1. listopad 2022, 10:17

Nechci pojišťovny podceňovat, u malých firem by to fungovat možná mohlo, ale ale nějak si nedokážu představit, že by pojišťovna dokázala pojistit cenový výkyv MtM u velkých konglomerátů ve výši např. 100 miliard Kč. Takovým krátkodobým kapitálem ani nedisponují. A taky kolik by takové pojištění vůbec stálo ......

koumák
1. listopad 2022, 12:52

Nemyslím si, řešení vidím v tom, že dozor burzy bude trestat spekulativní obchody, které zvyšují ceny kontraktů. Tak, jak ose stávalo v uplynulém roce, kdy se obchodoval minimální objem za vysokou, spekulativní cenu nákupu, tím se vytvořila referenční cena. Dělo se tak v Lipsku dle informací přes rusy založené firmy v Německu a Nizozemsku. Je zajímavé, že toto provést v USA tak by dotyčný šel okamžitě na pár let Bručet, ale Němci hráli mrtvého brouka. Teď jsme tam, kde jsem byli, snad tato "posvátná kráva"- Lipská burza bude ta, na kterou EK sáhne a buď ji celou zruší či aspoň požene k odpovědnosti!

Martin
1. listopad 2022, 13:33

Je vidět, že o tom, jak funguje obchodování nemáte ani páru. Jinak byste takový nesmysl nemohl vyplodit. Většina obchodů se realizuje mimo burzu, pže ne každý má peníze na to pokrývat MtM a maržové požadavky.

Navíc by mě zajímalo, co je to spekulativní obchod? když si např. koupím velké množství plynu na zimu, pže se bojím ještě vyšších cen, tím záměrně umocním poptávku a posunu cenu ještě výše, tak bych podle Vás měl jít do vězení?

A když už jste u toho USA, tak celá Wallstreet je založena na spekulativních obchodech :D

Ivan Švančara
1. listopad 2022, 13:46

nechapem, preco davate volnemu obchodu pejorativny privlastok spekulativny. Ak niekto veri, ze cena komodity sa pohne niektorym smerom, pritom hazarduje so svojimi peniazmi. Alebo nasadime uradnika, ktory bude urcovat mieru? To je take bolsevicke.

Martin
4. listopad 2022, 09:05

Obchodování na burze za účelem koupit, chvíli to podržet a za čas prodat za účelem zisku přece vždycky byla, je a bude spekulace, pže ne vždy se to může povést. A není to bolševiské, ale kapitalistické..... jen se to v dnešní době nenazývá spekulace, ale investice případně optimalizace ;)

koumák
1. listopad 2022, 14:22

No, tak jste mne poučil, že tomu nerozumíte ani zbla. Pokud někdo nastrčený dá na trh nabídku EE za cenu 600 EUR v objemu cca 2-3 MWh a jedná se o poslední nabídku, na kterou spřízněný spekulant kývne, tak ta cena platí a pak se od toho odvíjí další následné obchody. Takže když někdo na konci obchodního dne toto prováděl od ledna do července, jako že jo, tak ta cena se druhý den objevila jako Best Aks. A tak furt dokola. A že vy nevíte, že ta cena se odráží i na přímých obchodech mimo burzu, je váš problém, ale kde si myslíte, že výrobci berou markanty, za kolik se prodává? A v Lipsku obchoduje cca 280 společností, truhlíku, kde jste přišel na to, že většina jde mimo burzu? Oni primárně nakoupí u výrobců a pak s tím balíkem EE jdou na burzu, kde ty objemy přeprodávají!

Martin
1. listopad 2022, 15:25

Můžu se zeptat, co je to ten best aks? Ahaaa, vy jste měl na mysli best Ask :D

A 2-3 MWh na konci obchodního dne.... A já myslel, že se obchoduje v MW. Mimochodem, víte vůbec jaký je rozdíl mezi MWh a MW?

A teď vážněji:

Všechno se určuje podle nabídky a poptávky a 2-3 MW, ne MWh (ani neuvádíte jaký produkt) o tom opravdu nerozhodují. Prostě a jednoduše. Politické špičky zakazovaly jeden stabilní zdroj za druhým, zavedli EUA, poté každý rok jejich množství snižovali a s postupem času celková stabilní výroba klesala a klesala až jsme se dostali do stavu, že celkové poptávané množství začalo převyšovat nabídku. K tomu se pak ještě přidala nestabilita dodávek ohledně plynu a tím vznikla panika na trhu, což ještě více umocnilo růst ceny.

To, že se většina obchodů realizuje mimo burzovní sektor si můžete dohledat na internetu. Je to hlavně z toho důvodu, že burza je na kapitál(finanční zajištění) neskutečně drahá, jelikož se MtM musí vyrovnávat každý den, což se u bilaterálních obchodů neděje.

Viz např vyjádření čez:

„ČEZ prodává svoji produkci prostřednictvím svých dceřiných společnostní ČEZ Prodej a ČEZ ESCO koncovým zákazníkům, dále ostatním českým obchodníkům jako je PRE či E.ON přímo bilaterálně nebo přes elektronické obchodní platformy, a teprve na třetím místě přes pražskou burzu PXE či lipskou burzu EEX, zde však pouze zajišťovací obchody,“

Takže asi tak.

richie
3. listopad 2022, 20:10

ad Martin

1. listopad 2022, 15:25

..Můžu se zeptat, co je to ten best aks? Ahaaa, vy jste měl na mysli best Ask :D..

hmm, pravdepodobne jednoducho preklep (mne bezne preskakuju pismenka).. este tak kontrolna otazka, ok, ale vysmievat sa z toho .. ake detinske ..

"..A já myslel, že se obchoduje v MW. Mimochodem, víte vůbec jaký je rozdíl mezi MWh a MW?.."

ehm ehm .. tak pri tejto formulacii (MW vs MWh) uz to asi preklep nebude .... tak len pre istotu, na ktorej burze sa obchoduje v MW?

.. mam vazne obavy ci vobec tusite o com pisete a ci vobec citat/reagovat dalej..

Martin
4. listopad 2022, 09:14

richie

3. listopad 2022, 20:10

Dlouhodobé kontrakty elektřiny a plynu se v MW se obchodují na již výše zmiňované burze EEX v Lipsku, pod které spadají i ostatní burzy včetně té české PXE..

Uvedu příklad:

Když chcete koupit např. pásmo rok 2023 tak zadáte požadavek, že chcete koupit 1 MW za vámi požadovanou cenu. A když vám to někdo prodá tak jste koupil 8 760 MWh ;)

A pak kdo tady tomu nerozumí co? :D

koumák
1. listopad 2022, 16:23

nechte toho, proč tedy ČEZ po státu požadoval peníze na zajištění? A na cenové bázi se ten ČEZ obchodoval, kde vzal referenční ceny? To si je vycucal z prstu? A ČEZ je pro EU malý hráč, který ani tak není relevantní, zda něco pustí na EEX nebo ne, mnohem silnější pozici mají ti, co jim to ČEZ ve velkém prodá. A že se spekulovalo na malých objemech tvrdí i EK, tak už té proburzovní propagandy nechte. Mimochodem, letos na PXE nebyly po měsíce ani nabídky-ASK a tak ani ceny, ta burza byla ( a je)pro tvorbu ceny vymazána !

koumák
1. listopad 2022, 16:24

A pro info, objem obchodů je v MWh.... ceny v MW

Martin
4. listopad 2022, 09:22

Statistické ukazatele o výsledcích obchodování se uvádějí v MW i v MWh jak píšete, ale čistě obchodování jako takové, jak probíhá na burze, tak se nákupy i prodeje vystavují u dlouhodobých kontraktů jen v MW.

Martin
4. listopad 2022, 09:21

Jak už uvádím výše. Když čez na burze prodal i to malé množství, např. 100 MW v pásmu při ceně např. 100 EUR/MWh ještě v loňském roce na rok 2023 a ta cena se vyšplhala díky obavám z nedostatku elektřiny až na např. 800 EUR/MWh, tak si ČEZ musel v rámci MtM dorovat ten rozdíl 700 EUR/MWh.

Což je:

100 * 24 * 365 = 876 000 MWh

876 000 * (800 - 100) = 876 000 * 700 = 613 200 000 EUR

613 200 000 EUR * 24,5 = cca 15 miliard korun a to jako příklad uvádím jen symbolických 100 MW.

A teď si představte, kolik by to bylo peněz kdyby tam prodával mnohem mnohem více jak uvádíte .....

Nebo si pořád ještě nerozumíme? :)

Komentáře pouze pro přihlášené uživatele

Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.

V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.

Přihlásit se