Glencore omezí těžbu uhlí kvůli ochraně klimatu
Nadnárodní těžařský gigant Glencore omezí těžbu uhlí, aby vyhověl výzvám předních investorů, kteří sektor tlačí k přijetí opatření na podporu ochrany klimatu. Společnost dnes oznámila, že produkci energetického a koksovatelného uhlí zastropuje na úrovni 150 milionů tun ročně, což je zhruba plánovaný objem na letošní rok. Firma také v zásadě vyloučila další expanzi podnikání v této sféře.
Rozhodnutí Glencoru zřejmě překvapí uhelný průmysl. Firma je předním světovým vývozcem uhlí a jeho největším producentem mimo Čínu a ještě nedávno se k budoucnosti uhelného průmyslu stavěla optimisticky.
Na rozdíl od rivala Rio Tinto, jenž hodlá uhelný průmysl opustit úplně, Glencore bude provozovat doly, které má především v Austrálii, ještě nejméně 15 let. To je zhruba doba, kdy má podle prognóz poptávka po uhlí vrcholit, píše list Financial Times.
V posledním roce se uhlí podílelo na ziscích firmy téměř třetinou. Glencore by jeho produkci zvýšil v jediném případě, a to kdyby se jeho partner ve společném podnikání rozhodl podíl prodat. Glencore má na jeho koupi přednostní právo.
Výnosy z uhelného sektoru hodlá firma investovat do kovů a profitovat z rozvoje elektromobility, uskladňování energie a obnovitelné energie. Sem patří měď, kobalt a nikl, kde firma už má na trhu silnou pozici.
Společnost dnes rovněž oznámila, že její zisk před úroky, daní a odpisy (EBITDA) v loňském roce stoupl o osm procent na 15,77 miliardy dolarů (359 miliard Kč). Nedosáhl tak na odhady analytiků v průzkumu společnosti Vuma, kteří očekávali 16,14 miliardy dolarů. Glencore hodlá letos pokračovat v odkupu akcií, na který plánuje vydat až tři miliardy dolarů. Akcie firmy, které v posledním roce ztratily zhruba čtvrtinu hodnoty, dnes zpevnily o půl procenta.
Mohlo by vás zajímat:
Jo technicky je to omezení, ale přesnější je napsat, že jen neplánuje těžbu dále navyšovat.
Hlavní věcí je, že poslední roky díky globálním spekulantům cena uhlí tak neuvěřitelně skákala, že už většina států ztratila chuť uhlí dovážet, a masově ho do budoucna plánují používat jen ty, co ho mají z vlastního území.
Takže tahle typická korporace vlastněná globalisty teď čím dál hůř hledá kam by uhlí z Austrálie exportovala.
Neodvratitelným řešením bude, že se z australského uhlí a písku budou vyrábět solární panely, buď vystoupením ze smluv po vzoru USA nebo falešným ukládáním CO2 do země.
Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.
V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.
Přihlásit se