Domů
Uhlí
Globální spotřeba uhlí bude podle IEA letos rekordní, táhne ji poptávka v Číně

Globální spotřeba uhlí bude podle IEA letos rekordní, táhne ji poptávka v Číně

Uhlí
7 komentářů
15. prosinec 2023, 09:21
ČTK

Globální spotřeba uhlí bude letos rekordní. Vysoká poptávka po něm stále zůstává v rozvíjejících se zemích, jako je Čína, Indie a Indonésie. Ve své dnešní zprávě o tom informuje Mezinárodní agentura pro energii (IEA). Očekává se, že spotřeba uhlí klesne až v roce 2026.

Poptávka po uhlí se v roce 2023 zvýší o 1,4 procenta a poprvé překročí 8,5 miliardy tun. Odhaduje se, že spotřeba v Indii vzroste o osm procent a v Číně o pět procent.

Podle IEA je příčinou rostoucí poptávka po elektřině a slabá produkce vodních elektráren. V Evropské unii a ve Spojených státech ale spotřeba uhlí v roce 2023 klesne přibližně o 20 procent, uvádí zpráva.

Očekává se, že spotřeba uhlí klesne až v roce 2026 v reakci na výrazné rozšíření kapacity obnovitelných zdrojů. Ty by v příštích třech letech měly pomoci snížit spotřebu o 2,3 procenta oproti roku 2023. A to dokonce i v případě, že nebude existovat rozhodná politika, která by prosazovala čistou energii.

Celosvětová spotřeba uhlí však podle prognózy IEA zůstane i v roce 2026 výrazně nad osmi miliardami tun. Aby se podařilo dosáhnout cílů stanovených pařížskou klimatickou dohodou, muselo by využívání uhlí podle ní klesat výrazně rychleji.

Očekává se, že Čína se bude v příštích třech letech podílet na celosvětovém rozšíření obnovitelných zdrojů více než polovinou. To povede k poklesu poptávky po uhlí v této zemi v roce 2024 a k jejímu ustálení do roku 2026. Na Čínu připadá polovina světové spotřeby uhlí, takže výhled pro uhlí bude v příštích letech výrazně ovlivněn tempem zavádění čisté energie, povětrnostními podmínkami a strukturálními změnami v čínské ekonomice, uvádí zpráva.

V letošním roce se očekává, že na Čínu, Indii a jihovýchodní Asii budou připadat tři čtvrtiny celosvětové spotřeby uhlí, přičemž v roce 1990 to byla jen čtvrtina. Spotřeba v jihovýchodní Asii by měla v roce 2023 zastínit spotřebu ve Spojených státech a v Evropské unii.

Do roku 2026 jsou Indie a jihovýchodní Asie jedinými regiony, kde se očekává výrazný růst spotřeby uhlí, uvádí zpráva.

vjn mka

Ad

Mohlo by vás zajímat:

Komentáře(7)
Pravoslav Motyčka
15. prosinec 2023, 23:44

Uhlí je pro většinu jeho spotřebitelů levný domácí zdroj energie je velmi důležité z hlediska rozvoje hospodářství a zároveň je to

to prostředek energetické bezpečnosti. Typickým příkladem je Čína . 54,5% podíl na světové spotřebě uhlí , které je využíváno převážně k výrobě el. energie a její výroba i spotřeba prudce roste to zemi umožňuje nahrazovat elektřinou část dovozu ropy a plynu. Toto by nebylo možné bez masivní těžby uhlí. Mezi lety 2010 - 2022 došlo k více než zdvojnásobení výroby el. energie v Číně. Rozvoj OZE zatím nevede ke snížení spotřeby uhlí , protože Čína mohutně elektrifikuje dopravu letos 30% aut budou elektromobily a dá se očekávat že za 3-4 roky budou el. vozy dominovat na prodejích. Stejně tak se rozvíjí městská hromadná doprava , asi za 10 let bude kompletně elektrifikovaná v celé Číně. Ve vytápění budov tepelnými čerpadly není rozvoj tak rychlý i tak lze ale předpokládat ,že spotřeba elektřiny v Číně dál poměrně rychle poroste a i rychlý rozvoj OZE bude z velké části použit na tento rozvoj. Navíc roste i celková spotřeba energie na obyvatele , která je zatím ještě nízká. Spotřeba uhlí začne rychle klesat až se tyto trendy vyčerpají a to bude patrně ve 30 tých letech mezi lety 30-40 bude pokles spotřeby uhlí markantní. Jiný příběh je ovšem v Indii , ta je proti Číně zatím chudá , ale už plně elektrifikovaná a má rychlý ekonomický růst. Indie má téměř 3x větší hustotu obyvatel než Čína, proto pro ní bude obtížnější nahradit svojí spotřebu energie pomocí OZE , které potřebují velké plochy. Indie navíc nemá velký potenciál ve vodní energii na rozdíl od Číny. Jestli začne spotřeba uhlí v Číně klesat ještě před rokem 30 je zcela jisté že tento pokles vyváží Indie - letos její emise CO2 překročí emise EU a budou dál stoupat o 3-4% ročně. I kdyby se tady dělat jakýkoli zelený děs , tak pokles EU nedokáže vyrovnat růst emisí CO2 v Indii. Dalším z velkých spotřebitelů uhlí je Indonesie , patrně se vyrovná EU ve spotřebě uhlí v roce 2024 nebo 2025 spotřeba Uhlí Indonésie přitom dlouhodobě roste o 9% ročně. více jak 4/5 světové produkce uhlí se dnes spotřebovávají v Asii. Pokles spotřeby uhlí ve státech OECD do značné míry tlumil růst světové spotřeby uhlí jenže celková spotřeba uhlí v zemích OECD je už poměrně nízká , pokud by vyspělé státy chtěli celosvětově stabilizovat poptávku po uhlí musela by jejich spotřeba klesnout v příštích 10 letech nejméně o 1/2. I kdyby země OECD zcela opustily do roku 2030 uhlí pak by spotřeba uhlí klesla jen 12% proti současnosti. Vliv EU je z tohoto pohledu vemi malý upuštění uhlí v EU by zastavilo růst světové spotřeby uhlí asi na 20 měsíců.

Petr prochaska
16. prosinec 2023, 08:26

Spotřeba elektřiny v Číně bude v roce 9150 TWh, spotřeba elektřiny v ČR byla v roce 2022 60,4 TWh. Čína tak spotřebuje 150x více než ČR. Čína má 130x více obyvatel, takže na obyvatele Čína spotřebuje nyní více než ČR, takže věta "Navíc roste i celková spotřeba energie na obyvatele , která je zatím ještě nízká." není pravdivá. V Číně bylo dosaženo populačního maxima podle demografických predikcí a počet obyvatel Číny bude klesat. Navíc v Číně mají větší teplo, takže nemusí tolik topit.

Indie to je jiná písnička, tam bude počet obyvatel růst. Už nyní mají 2,9 x vyšší hustotu zalidnění než ČR, ale soláry jim tam dají o mnoho více než v ČR, takže prostor pro soláry tam je. Navíc v Indii nemusí topit. Průměrné IQ v Indii je 81, takže nějaký obrovský ekonomický rozvoj tam neočekávám.

Jan Stehlik
16. prosinec 2023, 10:47

Asie má obrovský potenciál k rustu ekonomik . No a logicky i rustu enrgií . At už fosilnich , atom či doplnkové OZE . S rustem životní urovně roste i spotřeba enrgie . At už přímo nebo prostřednictvím výrobku , výstavby (ocel , cement atd)

Petr Hariprasad Hajič
16. prosinec 2023, 16:00

IQ je zrádná věc. Tam, kde není rozvinuté ěkolství to nedává pravdivý obraz o chytrosti. IQ měrí dovednosti, nikoli potenciál a testy jsou šité na míru západní kultuře. Divil byste se, jak Indové dokáží být bystří a vynalézaví.

Pravoslav Motyčka
16. prosinec 2023, 16:11

Navíc roste i celková spotřeba energie na obyvatele , která je zatím ještě nízká , pravdivá je . Je to to co popisuji oni využívají elektřinu , ale méně jiné zdroje , proto je jejich celková spotřeba energie nízká pro srovnání spotřeba na obyvatele GJ (2022)

ČR 160GJ , EU 130GJ , OECD 170GJ , USA 283GJ , Čína 112GJ, Indie 25GJ , svět 75GJ.

závěr spotřeba ČR je asi o 42% na obyvatele vyšší než v Číně. Co se týče ekonomického rozvoje a IQ pak není úplně nejdůležitější parametr vezměte si nejbohatší stát světa Katar IQ84 , Irsko IQ 92 a Severní Koreu IQ106. 1 chytrej umí řídit 50 hloupých v všichni se mají dobře.

Petr Hariprasad Hajič
16. prosinec 2023, 15:56

No víte, trochu sleduji, co se děje v Indii. V Česku značně neoblíbený indický premiér Naréndra Módí vyhlásil letos pět velkých indických států jako prioritně bezemisních (asi začátkem srpna). Jenom Radžasthán má obrovský potencál sluneční energie. Může to jít hodně rychle. Jakmile Indové pochopí, jak snadné je přejít od spalováků k fotovoltaice, což zatím ani vzdělanější vrstvy nějak nějak nepobraly. Oni jsou skromní. Pár panelů na střechu a elektrickou motorku s Na-ion bateriemi. Budou s těmi pár kWh honit celý dům. Může to jít hodně rychle. Podobně jako v Číně.

Petr Hariprasad Hajič
16. prosinec 2023, 15:47

Nerozumím. Čtu tam - cituji:

Poptávka po uhlí se v roce 2023 zvýší o 1,4 procenta a poprvé překročí 8,5 miliardy tun. Odhaduje se, že spotřeba v Indii vzroste o osm procent a v Číně o pět procent.

...

A dále:

Očekává se, že Čína se bude v příštích třech letech podílet na celosvětovém rozšíření obnovitelných zdrojů více než polovinou. To povede k poklesu poptávky po uhlí v této zemi v roce 2024 a k jejímu ustálení do roku 2026.

Rok 2023 končí. To nemají data? Pokud nejsou data, tak je to věštění z koule. Co znamená, že dojde k poklesu poptávky v Číně a následné ustálení v roce 2026? To jako, že Čína nebude pokračovat v dekarbonizaci po roce 2026?

Je to podle mě úplně zmatené. Kde je zdroj?

Komentáře pouze pro přihlášené uživatele

Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.

V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.

Přihlásit se