Domů
Komoditní trhy
V letošním roce směřuje valná většina zkapalněného plynu z USA do Evropy
Zdroj: CarletonLiisa / Creative Commons / CC BY-SA 4.0

V letošním roce směřuje valná většina zkapalněného plynu z USA do Evropy

Vývoz zkapalněného zemního plynu ze Spojených států dosahuje už od konce loňského roku maxima, v posledních měsících se nicméně změnila destinace, kam většina plynu z USA putuje. Zatímco do posledního loňského kvartálu to byla Asie, již ke konci roku si postupně více plynu nacházelo cestu k evropským zákazníkům. Tato situace se nezměnila ani na začátku letošního roku.

Během letošních prvních čtyř měsíců vyvážely USA dle dat tamní vládní agentury U.S. Energy Information Administration (EIA) v průměru 11,5 miliard stop krychlových plynu denně v jeho zkapalněné podobě. Ve srovnání s průměrem za celý rok 2021 se jedná o 18% nárůst. K navýšení vývozu pomohlo zejména zprovoznění nové zkapalňovací linky v terminálu Sabine Pass a dále postupné zprovozňování nového terminálu Calcasieu Pass.

Měsíční vývoz LNG z USA dle cílového regionu. Zdroj: EIA

Kromě nárůstu celkového exportu LNG se změnily i hlavní destinace, do kterých plyn z USA proudí. Zatímco v letech 2020 a 2021 směřovala většina plynu do Asie, během prvních čtyř měsíců roku 2022 zamířila většina plynu, přibližně 74 % objemu, do Evropy. V roce 2021 přitom do Evropy připlulo v průměru 34 % amerického LNG.

Již od loňského prosince dováží země EU a Spojené království rekordní množství LNG, zejména z důvodu nízkého naplnění zásobníků plynu před loňskou zimu, stejně tak s ohledem na pokles dodávek plynu z Ruska.

Měsíční vývoz LNG z USA dle cílové země. Zdroj: EIA

Dovoz LNG do Evropy dostaly na rekordní objem ceny plynu na evropských trzích, které umožnily přesměrovat část dodávek z Asie. Podle EIA vývoz LNG u USA do Asie na začátku letošního roku poklesl o zhruba polovinu ve srovnání s průměrem za rok 2021, kdy naopak většina vývozu LNG ze země směřovala do Jižní Koreje a Číny. Čína nicméně v období od letošního ledna do dubna obdržela pouhé 4 tankery s LNG u USA, propad dovozu nastal i v případě Jižní Koreje či Japonska.

Mohlo by vás zajímat:

Komentáře(2)
Maly Jarda
8. červen 2022, 14:34

To se to sypou penizky z našich kapes do těch amerických když Američany najatý herec Zelenský destabilizoval situaci prohlašováním že Ukrajina vstoupí do NATO až Američané konečně dostali jejich vysněnou válku a teď mohou bojovat s Ruskem do posledního Ukrajince za nadšeného vytí voličů TOP09 .

Karel Navratil
8. červen 2022, 15:56

Ono to tak navěky nebude, takže je potřeba urvat, co se dá....

Komentáře pouze pro přihlášené uživatele

Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.

V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.

Přihlásit se