Domů
Plynárenství
Vývoz LNG z USA se v květnu vyšplhal na druhou nejvyšší hodnotu v historii
Zdroj: JoachimKohlerBremen / Wikimedia Commons / CC-BY-SA-4.0 (licence)

Vývoz LNG z USA se v květnu vyšplhal na druhou nejvyšší hodnotu v historii

I v průběhu uplynulého měsíce se vývoz zkapalněného zemního plynu (LNG) ze Spojených států držel na velmi vysokých hodnotách, přičemž v následujících měsících zřejmě nadále poroste. S postupným zprovozňováním nového terminálu by tak USA letos měly svou exportní kapacitou překonat tradiční jedničky, Austrálii a Katar.

Z amerických terminálů na vývoz LNG bylo během května exportováno podle dat společnosti Refinitiv na 7,29 milionů tun zkapalněného plynu, čím se květen dostal na druhou příčku z pohledu celkového měsíčního vývozu LNG ze země. Vývoz tak přesáhl dubnových 6,93 milionů tun, ve srovnání s loňským květnem byl o 12 % vyšší. Nejvíce LNG Spojené státy vyvezly na měsíční bázi během letošního března, a to 7,67 milionů tun.

K růstu vývozu pomáhá i nově zprovozňovaný terminál Calcasieu Pass, který postupně zahajuje provoz již od loňského roku. K začátku května bylo provozu již šest z devíti zkapalňovacích bloků, zbylé bloky by mohly obdržet licenci k provozu v nejbližších měsících.

S ohledem na stabilní růst vývozu plynu se dle agentury Reuters někteří tamní velkoodběratelé začínají obávat růstu cen plynu na americkém trhu. Američtí těžaři by tak museli na další růst exportu reagovat adekvátním navýšením těžby.

Podle agentury Reuters svěřovaly dvě třetiny vývozu LNG z USA v průběhu května do Evropy, kde panovala značná nejistota ohledně ruských dodávek z důvodu přechodu na nový systém plateb za odebíraný plyn v rublech. Do Asie během května směřovalo zhruba 15 % amerického vývozu.

Poptávka po zkapalněném plynu by mohla v Evropě během léta částečně zmírnit, zásadním faktorem však budou dodávky plynu z Ruska a tempo plnění zásobníků plynu. Se začátkem zimního období na jižní polokouli tak více nákladů začínalo během května směřovat do Jižní Ameriky, konkrétně do Brazílie, Argentiny, Chile či Dominikánské republiky.

"Pokud veškeré faktory zůstanou konstantní – jako například žádné další omezování ruských dodávek plynu do Evropy – mohli bychom pozorovat odklon LNG tankerů z tohoto regionu, který se stal černou dírou pro zkapalněný plyn, která přilákává každý dostupný náklad," uvedl v minulém týdnu Lu Ming Pang, analytik společnosti Rystad. V průběhu tohoto týdne nicméně ruský Gazprom pozastavil dodávky dalším několik společnostem napříč Evropou.

Potřebujete být v obraze ohledně plynárenství?

Každý den pečlivě vybíráme nejdůležitější informace z oblasti plynárenství a odesíláme je odběratelům do jejich e-mailové schránky. Přihlaste se k odběru Monitoringu oEnergetice.cz také a nic vám neunikne.
Naposledy jsme informovali o:
Válka na Ukrajině urychlila přechod k zelené ekonomice. I když za cenu dočasně vyšší spotřeby uhlí a plynu
26. září 2022, 00:10
Británie plánuje řešit energetickou krizi povolením frakování plynu. Dopady jsou sporné
24. září 2022, 11:47
Vyzkoušejte Monitoring oEnergetice.cz na 14 dní zdarma!

Mohlo by vás zajímat:

Komentáře(8)
Karel Navratil
2. červen 2022, 13:38

Bodejď by se nevyšplhal, za tuto cenu...

Rejpal
2. červen 2022, 22:42

Děkujeme našim politikům , že nás nechávají škubat od Američanů. Kupujeme jejich předraženou ropu , plyn a budou nám tady stavět super drahé jaderné elektrárny. Jinými slovy vazalové musí platit jinak to nejde.

nikdo
12. červen 2022, 00:06

Asi máte nějaké novější informace ale Americkou ropu a plyn do ČR zatím nekupujeme a tendr na stavbu 5 bloku Dukovan zatím nebyl uzavřen takže při třech zájemcích je pouze 33,3333...% pravděpodobnost že bude stavět Westinghouse. Pokud tvrdíte že stavba bude předražená mohl by jste prosím zveřejnit kolik bude stát?

Pavel
3. červen 2022, 07:54

Ruský propagandistický kecy.

Peter Zachara
3. červen 2022, 11:48

keby takto urazim autora clanku ja, prispevok mam vymazany a ucet zablokovany.

Rejpal
4. červen 2022, 01:22

Omyl je to čistá pravda... . propagandistický kecy máte na ČT.

Přemek z Mělníka
7. červen 2022, 16:31

Bohužel když vítězí politika nad názory odborníků tak to pro národ dopadne tristně.....,poznáme to na peněženkách....sorry jako...

Přemek z Mělníka
7. červen 2022, 16:31

Bohužel když vítězí politika nad názory odborníků tak to pro národ dopadne tristně.....,poznáme to na peněženkách....sorry jako...

Komentáře pouze pro přihlášené uživatele

Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.

V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.

Přihlásit se