LNG v roce 2020: Obavy o poptávku, více než dostatečná nabídka a predikce poklesu cen zemního plynu

DomůKomoditní trhyLNG v roce 2020: Obavy o poptávku, více než dostatečná nabídka a predikce poklesu cen zemního plynu

V roce 2019 se globální trh s LNG silně spoléhal na to, že Evropa dokáže absorbovat nadměrnou dodávku. Nové výrobní kapacity v USA a Austrálii se potkaly s menší než předpokládanou poptávkou v Asii a Tichomoří, a proto putovaly mnohé dodávky, prodané za nižší cenu, do Evropy. V letošním roce ovšem evropské zásobníky nepojmou tolik plynu co loni a to bude tlačit cenu na evropských burzách ještě více dolů.

Podle Roberta Simse z konzultantské společnosti Wood Mackenzie se vzhledem k rekordně naplněným evropským zásobníkům plynu bude moci Evropa více než doposud spoléhat na pružnou dodávku. Přičemž tyto dva faktory, stav zásobníků plynu a možnost flexibilní dodávky, předznamenávají, že cena zemního plynu na evropském TTF bude v roce 2020 nižší v porovnání s předchozím rokem a bude také tlačit dolů spotové ceny LNG v Asii.

„Stále však existuje riziko pro dodávky LNG z Kataru, pokud by v roce 2020 eskalovalo napětí mezi USA a Íránem do bodu, který by narušil lodní dopravu přes Hormuzský průliv,“ komentoval Sims situaci s odkazem na konflikt USA a Íránu a jeho možného dopadu pro okolní státy a komoditní trhy.

Cenu LNG také ovlivní poptávka po zemním plynu z Číny. Čínský růst poptávky se v roce 2019 zpomalil na 9 % v porovnání s 17 % v roce 2018. Důvodem byla obchodní válka s USA a celkové zpomalení čínské ekonomiky, jakožto i nadprůměrně teplé počasí v Asii.

Přitom nesmíme zapomínat na plynovod Síla Sibiře, který byl před nedávnem uveden do provozu a pomalu navyšuje dodávané množství zemního plynu do Číny.

„Při provozu plynovodu Síla Sibiře a prvním plynu z Ruska do severní (oblasti) Číny by mohly být požadavky na LNG příští zimu omezené,“ uvedl Miaoru Huang, vedoucí pekingského týmu Wood Mackenzie.

„Kromě toho tuzemská produkce plynu poroste rychleji než v minulých letech. Pokud tento trend v roce 2020 přetrvá, dovoz plynu bude čelit pomalejšímu růstu,“ upozorňuje Huang.

Přesto by vůle snižovat výrobu elektrické energie z uhlí v severovýchodní Asii  mohla poskytnout krátkodobý impulz pro vzestup poptávky po LNG. Rostoucí obavy o kvalitu ovzduší přiměly státy jako Jižní Korea a Tchaj-wan přijmout energetickou politiku, která si klade za cíl snížit výrobu z uhlí.

„V současné době povaha energetických trhů v severovýchodní Asii nenahrává výraznému přechodu z uhlí na plyn,“ uvedla analytička Lucy Cullenová s tím, že již lze vidět první výsledky nové politiky Jižní Koreje. Dle jejího názoru je nezbytné sledovat, zda obavy o kvalitu ovzduší a dlouhodobě nízké ceny plynu poskytnou nezbytný impuls.