Domů
Komoditní trhy
Pokles importu ropy a plynu: EU snižuje dovoz o miliardy eur
Německý plovoucí LNG terminál Lubmin
Zdroj: Deutsche Regas

Pokles importu ropy a plynu: EU snižuje dovoz o miliardy eur

Dovoz energetických komodit do EU nadále klesá. Ve druhém čtvrtletí letošního roku dovezly členské státy ropné produkty a zemní plyn v hodnotě 95 miliard eur a objemu 177,9 milionů tun. Proti stejnému období loňského roku se jedná o pokles o 10,7 % v případě hodnoty a o 9,7 % u objemu. Informoval o tom evropský statistický úřad Eurostat.

Podle zveřejněných dat byl meziroční nárůst zaznamenán pouze u hodnoty importu ropných produktů, která vzrostla meziročně o 5,6 %. Pokud jde o objem importovaných ropných produktů, zde byl zaznamenán pokles, a to o 2,2 %.

Hodnota zemního plynu dopraveného do zemí EU plynovody klesla podle Eurostatu meziročně o 31,4 %, objem takto importovaného zemního plynu potom klesl o necelých 10 %. Ještě významnější pokles byl pozorován v případě zkapalněného zemního plynu (LNG), a to o 41,2 % v případě hodnoty a 20,2 % v případě objemu.

"Obdobné trendy jsou pozorovány při pohledu na měsíční průměry během druhého čtvrtletí roku 2024 ve srovnání s měsíčními průměry v loňském roce," uvedl Eurostat.

Vývoj měsíčních průměrných importů ropných produktů a zemního plynu do EU. Zdroj: Eurostat

Hlavními dodavateli stále Norsko a USA

Hlavními dovozci ropných produktů do zemí EU byly stejně jako v prvním čtvrtletí roku 2024 Spojené státy americké (15,1 %), Norsko (14,1 %) a Kazachstán (11,7 %).

Téměř polovina zemního plynu dodaná ve druhém čtvrtletí 2024 do EU plynovody pocházela z Norska (43,5 %). Druhý největší podíl mělo Alžírsko (21,6 %) a třetí Rusko (15,5 %). Podíl dodávek plynu z Ruska se tak proti prvnímu čtvrtletí letošního roku snížil téměř o dva procentní body.

Podíl Ruska klesá i v případě dodávek zkapalněného zemního plynu, mezičtvrtletně zhruba o jeden procentní bod. Hlavním dodavatelem LNG zůstaly i ve druhém čtvrtletí 2024 Spojené státy americké se 46% podílem.

Podíl jednotlivých dodavatelů na dovozu ropných produktů a zemního plynu do EU. Zdroj: Eurostat

Mohlo by vás zajímat:

Komentáře(12)
cudla
5. říjen 2024, 09:55

Průmysl v troskách, pak není potřeba ani surovin. Myslím, že doba, kdy z EU bude hezký skanzen se kvapem blíží.

Miloslav Černý
5. říjen 2024, 11:46

Nemůže být lépe bez toho, abychom se měli hůře, což je přirozený vývoj.

Pavel Pavel
5. říjen 2024, 12:21

Po loňské teplé zimě zůstaly zásobníky hodně plné, a tak stačily menší dovozy. Vedle toho růst obnovitelných zdrojů vytlačuje z výroby elektřiny zejména špičkující plynové elektrárny, čímž opět klesá spotřeba plynu.

Klesající dovoz energetických surovin je v principu skvělá zpráva. Peníze za ně jsou čistá platba mimo EU a mnohdy státům, které naše hodnoty moc nemusí. Kéž bychom nepotřebovali dovážet vůbec žádnou ropu!

Miloslav Černý
5. říjen 2024, 15:59

Nebo jí aspoň z minimalizovat. Jaký koli dovoz představuje potencionální riziko a do toho je třeba započítat i jádro. Při tom máme dostatek energie všude kolem nás spousty a bráníme se jí z větší části využívat pouhými předsudky.

Emil
5. říjen 2024, 18:13

Máme dostatek energie všude kolem, akorát je problém ji mít v potřebný čas na potřebném místě v potřebném množství a formě. Bez toho je nám všude kolem k ničemu a zařídit to stojí peníze.

Jan Veselý
5. říjen 2024, 18:26

A to je právě ono, Emile. Je důležité jak se k tomu problému lidí postaví. Jestli se před ním podělají, nebo ho budou chtít řešit.

Emil
5. říjen 2024, 18:45

Lidé to řeší odjakživa, pokud jste si toho ještě nevšiml.

Jan Veselý
5. říjen 2024, 18:50

Tento příspěvek byl redakcí odebrán z důvodu porušení pravidel diskuze

Všiml Emile, ale vás jsem mezi nimi nezaregistroval.
.

Emil
5. říjen 2024, 18:59

To není můj problém, že jste něco nezaregistroval.

Petr Kasan
5. říjen 2024, 22:07

... i jádro. Čekal jsem, kdy se objeví místní antijaderní trollové, nemusel jsem čekat dlouho. Platí vás od příspěvku nebo paušálem?

Baton David
6. říjen 2024, 15:19

článek psán v duchu jako kdyby to snad měl být důvod k oslavám, není, nižší spotřeba plynu a ropných produktů nám tu ukazuje průběh deindustrializace, z Evropy se postupně stane svaz států podobných africkým, dokonce i s Afričany

Dpetr
7. říjen 2024, 07:57

To bych rád viděl, kde jste našel, že článek je psaný v "duchu jako kdyby to snad měl být důvod k oslavám".

Článek jen cituje statistiku.

Jestli je to důvod k oslavám, nebo ne, z něj nevyplývá. A jaký je důvod poklesu je otázka. Zcela jistě jsou to i potíže energeticky náročného průmyslu, ale nejenom.

Počasí v loňské zimě a úsporná opatření směrem k dekarbonizaci mají také podíl.

Komentáře pouze pro přihlášené uživatele

Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.

V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.

Přihlásit se