Domů
Komoditní trhy
Importy energetických komodit do EU nadále klesají
Plovoucí LNG terminál Neptune
Zdroj: ​​Höegh LNG

Importy energetických komodit do EU nadále klesají

Evropská unie dovezla za první čtvrtletí letošního roku energetické komodity v hodnotě 95,5 mld. eur a objemu 183,8 mil. tun. Ve srovnání se stejným obdobím roku 2023 se jedná o pokles o 26,4 % z pohledu hodnoty a 10,4 % z pohledu objemu. Informoval o tom evropský statistický úřad Eurostat.

Hodnota i objem importů energetických komodit do zemí Evropské unie nadále klesá. Nejvýznamnější pokles byl v prvním čtvrtletí letošního roku zaznamenán u zemního plynu, kdy hodnota importovaného plynu prostřednictvím plynovodů klesla meziročně o 56,8 % (objem o 11,7 %) a hodnota importovaného zkapalněného zemního plynu (LNG) klesla o 54,1 % (objem o 11,4 %).

"Významný pokles hodnoty odráží pokles cen zemního plynu po cenovém šoku v roce 2022, zatímco pokles v importovaném objemu by měl být vnímán v kontextu plánu EU na regulaci spotřeby, v rámci kterého se země EU zavázaly ke snížení spotřeby zemního plynu nejméně o 15 %," uvedl Eurostat.

Objem i hodnota importovaných ropných produktů byly v letošním prvním čtvrtletí podle Eurostatu srovnatelné s loňským rokem. Hodnota nepatrně vzrostla (o 0,4 %), zatímco objem nepatrně klesl (o 0,9 %).

Vývoj hodnoty a objemu importů zemního plynu a ropy do EU od roku 2021. Zdroj: Eurostat

Hlavními dodavateli ropy a plynu jsou USA a Norsko

Téměř polovina zemního plynu dodaná do EU prostřednictvím plynovodů pocházela v prvním čtvrtletí letošního roku z Norska. Zhruba pětina z Alžírska a 17,3% podíl mělo Rusko.

Rusko mělo obdobný podíl i na dodávkách LNG (17,7 %), u kterých jsou hlavním dodavatelem do Evropské unie Spojené státy Americké s téměř 50% podílem v prvních třech měsících letošního roku. Na rostoucí podíl Ruska na dodávkách plynu na Evropský trh upozornil nedávno deník Financial Times, podle kterého se Rusko v květnu stalo dokonce druhým největším dodavatelem plynu do Evropy. Stalo se tak poprvé od září 2022.

Spojené státy jsou hlavním dodavatelem také u ropy, kde zaznamenaly 17,1% podíl. Následuje Norsko s 13,6 % a Kazachstán s necelými 11 %.

Největší dodavatelé zemního plynu a ropy do EU. Zdroj: Eurostat

Mohlo by vás zajímat:

Komentáře(54)
Honza Nedvěd
12. červenec 2024, 12:58

Ano, cim nizsi poptavka po komodite, tim nizsi je jeji cena, to je zakon trhu. Takze vice oze znamena mensi spotrebu fosilni energie a tedy i jeji nizsi cenu.

josef zak
12. červenec 2024, 15:24

souhlas, ale je dobre k tomu dodat, ze o neco drazsi musi byt jednotkova cena distribuce (naklady na provoz/udrzbu site zustavaji priblizne stejne, nizsi mnozstvi prepravene komodity -> vyssi poplatek za distribuci).

Jan Veselý
12. červenec 2024, 16:45

Jestli si distributoři myslí, že "musí", dobře jim tak. Sami sebe ženou do "spirály smrti", jejich chování by pak akorát stimulovalo zákazníky k ještě více úsporám. A v konečném důsledku by se zákazníci bez nich naučili obejít úplně.

Petr Zelený
13. červenec 2024, 07:23

A Vy už jste se odpojil od od plynu a elektřiny? Distributoři jsou regulování a dělají přesně vše podle regulace. Chyba je sleva poplatků pro majitele FVE a i odpouštění poplatků za OZE za vlastní spotřebu. Tyto dotace musí ERÚ zrušit a každému provozovateli FVE je znovu účtovat.

Jirka Líska
13. červenec 2024, 08:50

@Petr Zelený 13. červenec 2024, 07:23

Já žadnou slevu jako majitel FVE nemám, ani žádné "odpuštění" poplatků za OZE.

Platím je stejně jako ostatní.

Petr Zelený
13. červenec 2024, 10:48

@Jirka Líska 13. červenec 2024, 08:50

To tedy máte - neplatíte z vlastní spotřeby poplatek za OZE ani poplatek za distribuci. Distribuce stojí +- za celou oblast stejně ať se v ní teče nebo neteče proud. Tím, že neplatíte z vlastní spotřeby, musí platit ostatní víc. Podobně poplatky za OZE - stát musí hradit zelený bonus. Tím, že máte FVE přispíváte na zelený bonus méně a zaplatit to musí někdo jiný. Stejně tak daň z neočekávaných zisků mohla klidně dopadnout i na FVEčkaře. Díky růstu cen Silovský neočekávaně ušetřili a bylo by spravedlivé aby přispěli na zastropovaní více. A navíc ještě máte dotovanou silovou elektřinu.

Petr Zelený
13. červenec 2024, 11:11

@Jirka Líska 13. červenec 2024, 08:50

Jsou to náklady které se musí zaplatit a nezmění se s počtem FVE, jen se na tyto náklady musí vybrat na někom jiném. Já považuji majitele FVE za většinou bohaté - mají vlastní dům a peníze na investici a proto by měli platit daně a poplatky spíš větší než menší. A k té silovce. Z důvodu zákazu diskriminace nesmí obchodník nutit FVEčkarům a sdílečům jiný ceník silové elektřiny, i když by to bylo spravedlivé. Cena co platíte za kWh je vážený průměr cen nakoupených pro každou hodinu. Protože máte jiný profil a ze sítě berete v době kdy je proud dražší, tak Vás ostatní dotují i v silovce. Zavedl bych povinně aby obchodníci měli jiný ceník pro FVEčkaře a místa bez FVE. Uvidíte že se budou časem lišit. Konkurence je velká, cena bude tržní.

Bob
13. červenec 2024, 11:37

To Petr Zelený 13. červenec 2024, 11:11

Vůbec není potřeba, aby FVEčkáři měli jiný ceník, než ostatní.

Spravedlivé by bylo (a s chytrými elměry to bude možné), aby platby za distribuci byly různé v čase. Drahá distribuce při vysokém zatížení sítě, levná při nízkém.

Podobně silovka by měla být levná při nadbytku elektřiny a drahá při nedostatku.

Přičemž každá z těch složek může být levná (drahá) jindy. Příklad letní slunečné poledne: silovka je levná, nebo i záporná, ale síť přetížená přetoky FVE a distribuce drahá. Zimní odběrová špička: drahá silovka i distribuce.

Pro všechny stejně. Kromě pevného paušálu za distribuci. Ovšem už z podstaty odběru by pak vlastníci FVE spravedlivě platili více, protože odebírají typicky když je elektřiny málo a síť je přetížená.

Také by to podporovalo přesun spotřeby a akumulaci. Majitelé FVE s akumulací, nebo jen akumulace by jejím využitím mohli své platby naopak snížit ku všeobecnému prospěchu (potřeba méně špičkových zdrojů a levnější distribuční síť).

Petr Zelený
13. červenec 2024, 13:14

@ Bob 13. červenec 2024, 11:37

Poplatky musí být motivační ale hlavně v součtu musí zaplatit ty náklady. A ty náklady jsou ale stejné při zatízení bez něj, ty poplatky to pomáhají rozložit. V principu máte pravdu. Důležitý je ten součet a sociální rozměr. S tou baterií bych byl opatrný, že to nějak sníží náklady sítě. Spíš to opět může být motivační na rozložení špičky.

Bob
13. červenec 2024, 14:22

No právě, jde o náklady.

Když se omezí špičky v odběru silové elektřiny, nemusí být postaveno a hlavně ve špičce v provozu tolik drahých špičkových elektráren. A protože jde převážně o plynové na zemní plyn, bonusem bude i méně emisí.

Pokud se omezí špičkové zatížení sítě, může být ta síť levnější na výstavbu i údržbu. Úspora na ztrátách v síti taky není zanedbatelná.

Jak se to udělá, je z technického hlediska jedno. Zajímá nás za kolik, případně emise. Může se toho dosáhnout (odebírat jen za dostatku) akumulací , nebo pouhým přenesením doby spotřeby v rámci možností.

Jan Veselý
13. červenec 2024, 14:44

Od plynu jsem se už odpojil celkem dávno. Mohla za to nenažranost "plynáren" s cenou nové plynové přípojky, kterou chtěli, abych uhradil.

Petr Zelený
13. červenec 2024, 17:17

@ Jan Veselý 13. červenec 2024, 14:44

Čím topíte ? Elektřinou naftou, PB nebo naše ovzduší ničíte spalováním pevných paliv jako uhlí nebo dřevo v různých formách?

Petr Zelený
13. červenec 2024, 17:31

@Bob 13. červenec 2024, 14:22

Ano máte pravdu, ale zkuste pořád držet v myšlenkách zvlášť distribuci a zvlášť špičkové elektrárny. U distribuce je důležité kolik v jednu chvíli bude odběr ale je jí trochu jedno kde se ta energie bere. Ty špičkové elektrárny potřebujete když nemáte kde brát. Jsou situace kdy by síť přenesla i víc, ale není kdo by vyráběl. Takže jedna věc je distribuce a její limity a druhou jsou řiditelné zdroje. Poslední dny je cena silové energie nejnižší při vyšším zatížení sítě a nejvyšší při nízkém zatížení.

Bob
13. červenec 2024, 17:57

No ale distribuci Vám stejně účtuje distribuční společnost a silovou elektřinu obchodník. Takže každý si může nezávisle účtovat své. To, že obchodník má údaje o Vaší spotřebě od distributora je jen technikálie.

O tom už jsem psal. V zimě to je a ještě více bude kvůli FVE jinak, než v létě. Někdy je úzkým místem (a je potřeba více zpoplatnit) distribuce, někdy silovka a jindy obojí.

Já bych si dovedl představit i distribuci při nízkém zatížení za nulu/MWh + paušál a za vysokého zatížení za hodně/MWh + paušál. Koneckonců distribuční soustava se vždy staví na špičku spotřeby a z toho se odvozují náklady na ni.

Bob
13. červenec 2024, 18:04

Stejně to bude (akumulace, přizpůsobení spotřeby) fungovat jen, když budete mít k dispozici ceny. Jestli to bude jen cena silovky, nebo i distribuce už takový rozdíl není. Stejně to pak bude vyhodnocovat nějaký procesor (minipočítač) a pro něho taky nebude problém řešit 2 parametry, místo jednoho.

Řídit se jen cenou silovky byste mohl jen za předpokladu, že máte ideálně propustnou distribučné soustavu a nezajímají Vás její náklady.

Jirka Líska
13. červenec 2024, 19:45

@Petr Zelený 13. červenec 2024, 10:48

A vy byste platil např. spotřební daň z benzínu, který jste si vůbec nekoupil?

Já za vyučtování zaplatím cca 8000,- na paušálních poplatcích, aniž bych odebral nebo dodal jedinou kWh, to vám přijde málo?

Podle vaší logiky by měl platit i ten kdo ani nemá FVE, ale najednou začal šetřit EE, taky najednou nepřislíví tolik na OZE.

A jak mám prosím dotovanou silovou EE?

Antonín Mikeš
13. červenec 2024, 23:20

Například z lihu se platí daň i v případě, že jste ho nekoupil (vlastní kvas, oficiální papírna..)

Jirka Líska
14. červenec 2024, 09:25

@Antonín Mikeš 13. červenec 2024, 23:20

Tam jsou k tomu i další důvody než jen peníze např. :

- alkohol je legální droga, tedy ochrana věřejného zdraví

- regulace výroby a prodeje alkoholu, zdražit, udělat ho méně dostupným

- ochrana spotřebitele, zaručeno sledování a kontrola kvality v oficiálních palírnách

- pro osobní spotřebu do 30 litrů se platí menší spotřební daň

Pavel Svoboda
14. červenec 2024, 09:56

Pane Zelený jde vidět, že vůbec nechápete tuto problematiku. Každý majitel střešní FVE s baterií snižuje výrazně zatížení distribuční sítě, tzn. že by měl naopak dostávat bonus proti tomu, kdo FVE nemá. Aby jste to pochopil uvedu vám reálné příklady. RD má roční spotřebu 10 MWh. Po instalaci střešní FVE s baterii s roční výrobou 10 MWh, klesne výrazně zatížení distribuční soustavy u tohoto domu proti stavu před instalací, protože 7 MWh spotřebuje RD, 3 MWh přebytků dodá do distribuční soustavy a 3 MWh RD čerpá z distribuční sítě.

Bob
14. červenec 2024, 10:14

Pane Svobodo: nechápete to spíše Vy.

Distribuční soustava se nestaví na průměrné hodnoty. Ona musí fungovat a být dimenzována na mezní hodnoty.

To je jak spotřeba, tak dodávka energie s přihlédnutím k soudobosti.

Z tohoto pohledu nejvíce zatěžují síť z maloodběratelů vlastníci FVE s celo elektrifikovanou domácností, včetně TČ a to tím více, čím větší je poměr instalovaného výkonu/akumulaci.

Vlastníci FVE mají velké přetoky za letního jasného poledne a to všichni (většina) najednou.

Ti, co topí TČ mají všichni největší spotřebu najednou při nízkých venkovních teplotách, kdy navíc většině dramaticky klesá topný faktor. Nejhorší jsou objekty, které nejsou (jsou málo) zatepleny a snaží se to vyrovnat instalací TČ.

Přičemž stále větší zátěž pro síť budou tvořit přetoky FVE, když průměrná tepelná ztráta novostavby je cca 5 KW a průměrný instalovaný výkon FVE cca 10 kW a při max. výrobě mají často minimální odběr a případné akumulátory už jsou nabity.

Pavel Svoboda
14. červenec 2024, 10:38

Bobe, píšete nesmysly. FVE na rodinných domech mají zcela opačný vliv na distribuční soustavu než si vy představujete. Nejběžnější střešní FVE vyrobí v letním slunečném dnu 60 kWh. RD spotřebuje v letní den cca 25-30 kWh a cca 10-13 kWh (se uloží do baterie na noční spotřebu (toto samovýroba snižuje zatížení síti, protože není potřeba do místa posílat tolik energie). Tzn. že do sítě pošle RD maximálně 20 kWh/den. A i tyto přebytky samozřejmě také šetří distribuční soustavu. Elektřina z FVE neputuje dráty stovky km ale jen několik desítek metrů a spotřebuje se fyzicky nejbližší okolí.

Pavel Svoboda
14. červenec 2024, 11:09

Bobe, ještě doplnění o blahodárnosti FVE s baterií. Už dnes baterie v RD mají dohromady skladovací kapacitu 3 GWh (v budoucnu to pak budou desítky GWh), tato skladovací kapacita je zatím v zimě nevyužitá. V budoucnu budou majitelé baterií vydělávat na tom, že v zimě při nadbytku větrné energie, nebo v noci (nízká cena elektřiny) nabijí svojí baterii a přes den buď tuto energii spotřebují pro svojí spotřebu, nebo ji prodají se ziskem do sítě (oba tyto procesy budou znamenat šetření zatížení distribuční soustavy).

Jirka Líska
14. červenec 2024, 11:10

@Bob 14. červenec 2024, 10:14

Můžete prosím vysvětlit, jak dle vás souvisí velikost přetoků FVE a tepelná ztráta novostavby?

Třeba na nějakých datech nebo alespoň názorném příkladu?

Děkuji

Bob
14. červenec 2024, 11:53

To Svoboda:

Opět píšete nesmysly.

průměrný RD má v létě denní spotřebu 40 kWh? A na co? A kolik by takový RD měl spotřebu v zimě při vytápění TČ?

Průměrná roční spotřeba RD bez elektrického topení je dle statistik 2 000-3 200 kWh. To je denně cca 7 kWh! To pak ty výpočty vypadají jinak!

10 kWp FVE vyrobí za dobrých (maximum je ještě vyšší) za den cca 50 kWh, spotřeba je cca 7 kWh, zbytek jsou přetoky, pokud jsou povoleny.

Průměrný RD opět ze statistik má roční spotřebu větší o 5 000 kWh. Pro 150 dní topení by to bylo zhruba topení na den průměrně 30 kWh. Jen zhruba, nepočítal jsem s letním ohřevem TV a hlavně někdy je to od průměru podstatně méně, jindy zase podstatně více.

Tedy dle Vás ten RD v zimě za větších mrazů spotřebuje cca 60+40=100 kWh?

To podle Vás nezatěžuje síť? V létě 43 kWh denně, ale soustředěných většinově do několika hodin kolem poledne a 100 kWh denně (dle Vás) v zimě?

Navíc všechny nové RD už musejí mít FVE a i ty starší za chvíli budou mít (každá modernizace je bude mít povinně), takže téměř žádný soused v létě nespotřebuje.

Bob
14. červenec 2024, 12:03

V minulém příspěvku mi vypadlo topení TČ.

Upřesnění: spotřeba 5 000 kWh za rok je navíc k běžné spotřebě pro průměrný RD vytápěný TČ.

Pro p Lísku:

A kde píšu, že "souvisí velikost přetoků FVE a tepelná ztráta novostavby?"

Přetoky jsou především v létě a tam souvisí možné přetoky s okamžitou spotřebou a schopností okamžitý přebytečný výkon akumulovat (velkostí dostupné akumulace).

Pokud je tam závislost na zateplení, pak nepříliš významná. Dobře zateplený, případně se zastíněnými okny RD nepotřebuje chlazení (potenciální odběr klimatizací).

Jirka Líska
14. červenec 2024, 12:10

@Bob 14. červenec 2024, 11:53

Píšete "Navíc všechny nové RD už musejí mít FVE"

Tohle není pravda.

Jirka Líska
14. červenec 2024, 12:14

@Bob 14. červenec 2024, 12:03

Ve svém příspěvku "14. červenec 2024, 10:14" jste napsal:

"Přičemž stále větší zátěž pro síť budou tvořit přetoky FVE, když průměrná tepelná ztráta novostavby je cca 5 KW"

---

A mě zajímalo, kde je ta souvislost.

Bob
14. červenec 2024, 13:33

To Líska:

Upřesnění: Všechny nové komerční a veřejné budovy (s výjimkami) musejí mít FVE od 2025, všechny nové RD od 2029.

Takže s ohledem na délku povolování už veřejné komerční budovy už jedině připravovat projekt s FVE u RD to přijde brzo.

Průměrná novostavba s TZ cca 5 kW, ale díky TČ nižším příkonem, s nainstalovanou FVE průměrně 10 kWp.

Jirka Líska
14. červenec 2024, 14:18

@Bob 14. červenec 2024, 13:33

Což proti tvrzením, že už to musejí mít je velký rozdíl:-)

---

To stále nevysvětluje tu souvislost mezi tepelnou ztrátou domu a přetokem z FVE.

Petr Zelený
14. červenec 2024, 14:53

@ Jirka Líska 13. červenec 2024, 19:45

Ten případ s vlastním kvasem byl přilehavý, děkuji za něj. Jinak spotřební daň z nafty platíte i v rohlíku, protože ho musí dovážet. Dívejte se na to jako na daň - náklady jsou stejné, když najednou někdo platí méně, musí jiný platit více. Administrativně stačí zvednout měsíční paušál na instalovou kwp o 200-300 Kč a nebudete mít pocit, že platíte za něco co nemáte. Když kdokoli slibuje slevu, tak musí říct kde ji kompenzovat.

Jestli 8 tis málo nebo hodně, neumím posoudit - nevím o vašem odběrném místě a profilu nic. Pokud bude hodně lidí šetřit, tak ano stejně jako u vody se všem bude muset zdražit - to je normální a ekonomicky správné. Dotovanou silovku jsem vysvětloval výše - FVEčkář má jiný profil - nespotřebovává EE v době kdy je nejlevnější. Průměrný nákup obchodníka pro Vás je vyšší, než pro člověk bez FVE, ale ten Vám nesmí účtovat jinou cenu, takže to rozpočte na ostatní. Pokud by obchodník mohl, tak Vám dám vyšší cenu, než někomu kdo FVE nemá, ale to nesmí.

Jirka Líska
14. červenec 2024, 18:03

@Petr Zelený 14. červenec 2024, 14:53

Píšete:

"Pokud bude hodně lidí šetřit, tak ano stejně jako u vody se všem bude muset zdražit - to je normální a ekonomicky správné"

---

Pořízení FVE je to samé, pořídil jsem si ji pro ušetření nákupu elektřiny.

Chovám se normálně a ekonomicky správně.

---

Já klidně budu nakupovat EE v době, kdy to bude vhodné pro distributora a obchodníka, já tu možnost mám, ale jak to uděláte vy?

---

Mohu zapnout funkci "peak shaving", kdy "vyžehlím" odběry z distribuce, budu se chovat ohleduplněji k distribuci více než vy.

Těch možností mám vice, na rozdíl od lidí bez FVE.

---

Takové chování byste ocenil nebo také zpoplatnil?

Petr Zelený
15. červenec 2024, 13:03

@ Jirka Líska 14. červenec 2024, 18:03

ad) Pořízení FVE je to samé, pořídil jsem si ji pro ušetření nákupu elektřiny.

není to to stejné - kdo šetří elektřinou, šetři v jiné časy, např. pokud topí na méně. FVE není třeba na úkor jiného, který to musí zaplatit.

ad) Já klidně budu nakupovat EE v době, kdy to bude vhodné pro distributora a obchodníka, já tu možnost mám, ale jak to uděláte vy? ¨

Tak odebírejte ze sítě hlavně ve slunné dny když současně i nejvíc vyrábíte a schovejte si to na zimu. Flexibilitu FVE nedává, to může max. baterie ale ty mrnavé na pár kwh nic neřeší.

ad) Mohu zapnout funkci "peak shaving", kdy "vyžehlím" odběry z distribuce, budu se chovat ohleduplněji k distribuci více než vy.

FVE takové chování neumožňuje, to může jen baterie. Pokud ji máte má dostatečnou kapacitu, snižte si jistič a budete odměněn. Klidně si pořiďte jednofázový malý a odebírejte 24/7 konstantní proud abyste měl co nejmenší. Nemůžete-li snížit jistič, odměna není proč.

A pak i sociální aspekt - kdo FVE je bohatý a může platit více. Proč máme C02 a D02 - firmy jsou bohatší, mají vyšší sazbu. Dívejte se na to jako na daně. Musí se v součtu vybrat určitá částka, nesmí to mít negativní motivace a musí to být sociálně spravedlivé a administrativně jednoduché. Můžeme každému kdo má přípojku dát stejnou částku jako paušál ať má jakýkoli jistič nebo spotřebu ale nebude to dobré řešení. Daň z oken např. motivuje dělat tmavé byty. Současný systém motivuje FVE maximalizovat vlastní spotřebu v létě, ale ne snížit maximální odběr což je to hlavní co dělá náklady na distribuci. Není tedy spravedlivé dostat slevu a nechat ji zaplatit ostatní.

Jirka Líska
15. červenec 2024, 14:14

@Petr Zelený 15. červenec 2024, 13:03

1) je to stejné jako s tou vaší vodou, vy šetříte, ostatním se rozpočítají fixní náklady i za vás

2) Moje flexibilita s AKU je daleko větší než vaše:-)

3) Drtivá většina domácích FVE v ČR je s AKU.

4) Tak tohle je fakt bomba: Kdo má FVE je bohatý a může platit více.

To je jak titulek z Rudého práva, zavání to obyčejnou závistí.

----

Pro "spravedlnost" by mělo být zpoplatněno/zvýhodněno určité chování vůči distribuční síti a ne, jestli někdo má nebo nemá FVE.

Já jsem pro a co vy:-)

Richard Vacek
12. červenec 2024, 15:49

Na spotřebě energetických surovin je dobře vidět, kdy to s EU začalo jít z kopce.

Jan Veselý
12. červenec 2024, 16:48

Ano, jsou takoví, kteří úroveň ekonomiky měří množstvím spálené ropy a uhlí.

Richard Vacek
12. červenec 2024, 17:03

Čím vyspělejší, tím více energie společnost ovládá. Proto Čína během dvaceti let řádově zvýšila produkci elektřiny a dnes má spotřebu na osobu vyšší než třeba Británie.

EU se jako snad první civilizace snaží ukázat, že vyspělost se měří poklesem.

Jan Veselý
12. červenec 2024, 23:44

Vždyť to říkám. Zkuste si u sebe na zahradě zapálit velkou hromadu uhlí, ohromně vám stoupne životní úroveň.

Richard Vacek
13. červenec 2024, 00:25

Tuším, že Čína tu stále rostoucí spotřebu surovin zhodnocuje přeměnou na konečné výrobky, kterým nejsme schopni konkurovat. Směr, kterým jsme se vydali - tedy kdy si sami zdroje omezujeme třeba i vysokými cenami - vede k pokračujícímu zaostávání.

Jan Veselý
13. červenec 2024, 14:58

Vím, že ČR klesla od roku 1990 spotřeba energie o cca 20-25%, růst HDP, konkurenceschopnosti ekonomiky, životní úrovně, kvality všeho možného byl OBROVSKÝ.

Richard Vacek
13. červenec 2024, 16:09

HDP a životní úroveň rostly ne kvůli tomu, že jsme snížili spotřebu energií, ale proto, že jsme přestali budovat nový, lepší svět.

Jan Veselý
13. červenec 2024, 16:25

Životní úroveň a HDP rostly bez ohledu na marxistické předpoklady o nutnosti růstu spotřeby energie. Rostly, protože jsme se vykašlali na komunistické budovatelské kecy.

A vybudoval se kopec kilometrů dálnic, kompletní infrastruktura pro datové přenosy, infrastruktura pro mobilní telefonování, ...

A přibylo pár milionů aut.

Emil
13. červenec 2024, 16:44

Data tuhle teorii nepodporují. Není žádná země s vysokým HDP a nízkou spotřebou energie: ourworldindata.org/grapher/energy-use-per-person-vs-gdp-per-capita

Jan Veselý
14. červenec 2024, 07:04

@Emil: Dik za potvrzení mých slov. Vaše data krásné ilustrují to, že prakticky všechny ekonomický vyspělé státy mezi 1990 a 2022 významně snížily svou spotřebu primárních energií.

Růst spotřeby energií byl patrný pouze u zemí ve fázi extenzivního ekonomického růstu, který v jejich případě přebil pokles množství energie potřebné na produkci jednotky HDP.

A aby se tady někdo nevymlouval stěhováním průmyslu do Číny, globální HDP na hlavu stouplo mezi 1990 a 2022 cca 3x, ale spotřeba primárních energetických zdrojů na osobu stoupla asi 1.17x.

Emil
14. červenec 2024, 07:49

@Veselý: Nemáte zač protože nepotvrzují, ale myslet si to klidně můžete...

Jan Veselý
14. červenec 2024, 09:49

@Emil: V těch datech je patrné všechno, co jsem napsal. Jediná výjimka je to srovnání s růstem HDP, tu informaci o růstu HDP jsem si musel dohledat jinde.

Ještě jednou díky, Emile.

A ještě přidám bonus, HDP na osobu v Číně stouplo od roku 1990 do 2022 40x, spotřeba primárních energií jen 4.5x.

Emil
14. červenec 2024, 10:02

@Veselý: ještě jednou nemáte zač, protože graf jasně ukazuje, že čím větší HDP, tím větší spotřeba. Není žádná země s nízkou spotřebou a vysokým HDP.

Milan Vaněček
14. červenec 2024, 16:26

Emil nepřizná, že nemá pravdu. Já mu taky tvrdil, že cena uranu a jaderného paliva půjde nahoru, jak je například potvrzeno v dnešním Monitoringu zde. Emil to popírá...

Emil
14. červenec 2024, 16:38

"V dnešním monitoringu" se nic o ceně jaderného paliva nepíše, opět se tam píše jen o spotových cenách uranu, na kterých cena jaderného paliva závisí minimálně, takže Vaněček si opět vymýšlí a Emil na rozdíl od Vaněčka ani nemá co přiznávat.

Milan Vaněček
14. červenec 2024, 16:41

A když si prokliknete "Emilův graf" do detailů, tak sice vidíte že Katar má mnohem větší spotřebu energie i HDP než třeba Čad,

ale když jdete do detailů v Evropě, tak krásně vidíte, že ČR má výrazně vyšší spotřebu energie/obyvatele než Švýcarsko či Irsko, ale HDP má zhruba poloviční resp třetinový.

Srovnávání nejchudších zemí se zeměmi které "sedí" na ropě a zemním plynu nám asi neposkytne tu zajímavou, novou informaci. Lépe je dívat se po Evropě.

Richard Vacek
14. červenec 2024, 17:01

Nezaměřujte se na trpaslíky, kde se projevují různé lokální vlivy. Porovnávejte obry a jak se vyvíjejí. Ta Čína vám ukazuje, jak během let rostla spotřeba energií a spolu s tím i růst HDP na osobu. A to je pětina lidstva. Za stejnou dobu EU v podstatě stagnovala.

Však si v tom odkaze EU a Čínu zvýrazněte a přehrajte si těch posledních 30 let.

Jan Veselý
14. červenec 2024, 19:53

@Emil: Vítejte, Emile, do pořadu Lžeme pomocí grafů. Gratuluju, podfoukli vás. Stačilo na to, jen to, že se graf udělal v logaritmické škále, která spolehlivě zamázla všechny nelinearity a zamaskovala rozptyl v datech.

A hlavně v té logaritmické škále nejdou vidět velice zajímavé věci, třeba to, co tu tvrdím od začátku - drive . google . com /file/d/1N0JzT83oNycNgVmiQJdLxdOHZcXEUH66

Emil
14. červenec 2024, 20:29

@Veselý: citujte konkrétní můj výrok a dokažte v čem konkrétně lžu, nebo tu přestaňte lhát sám! Nic takového jste zatím neudělal, váš DIY graf nedokazuje vůbec nic. Že má graf na OurWorldInData logaritmickou škálu je opravdu "úžasný" objev a trvalo vám to "jen" půl dne, gratuluji, ne že by to tedy cokoliv "maskovalo" nebo měnilo na tom co jsem psal, zvlášť když mají logaritmickou škálu obě osy.

V grafu na OurWorldInData opravdu nemůže být vidět to co je vidět ve vašem DIY grafu (další úžasný "objev"), ať je škála lineární, logaritmická nebo jakákoliv jiná, když ten váš graf ukazuje něco úplně jiného než ten můj a ani nesouvisí s tím o čem jsem psal.

Vítězslav Novák
13. červenec 2024, 01:04

A ano, jsou i takoví, kteří úroveň ekonomiky měří počtem pátečních záškoláků a vyznavačů Sv. Gréty.

Milan Vaněček
14. červenec 2024, 09:20

Cena uranu raketově roste,

viz hrot24.cz/clanek/cena-uranu-raketove-roste-kanada-chce-z-globalniho-trhu-vytlacit-rusko

říkal jsem to tady nedávno, někteří mi oponovali,,,,

Komentáře pouze pro přihlášené uživatele

Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.

V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.

Přihlásit se