Domů
Komoditní trhy
Reuters: Čína se zřejmě stane klíčovým hráčem na trhu se zkapalněným plynem
LNG terminál

Reuters: Čína se zřejmě stane klíčovým hráčem na trhu se zkapalněným plynem

Čínské firmy se v nadcházejících letech zřejmě stanou klíčovou obchodní silou na globálním trhu se zkapalněným zemním plynem (LNG). Pomůže jim k tomu liberalizace v Číně a nedávno podepsané dlouhodobé smlouvy na rekordní odběr LNG od dodavatelů ze Spojených států. Informovala o tom dnes agentura Reuters.

Dál do světa než jenom na čínský trh teď hledí nejen velké firmy, nad nimiž má kontrolu čínská vláda, například Sinopec a Sinochem Group, ale i ty soukromé, jako je ENN Natural Gas a China Gas. Všechny tyto podniky už se začaly připravovat a posilují obchodní týmy – v Pekingu, Singapuru i například v Londýně.

Expanze čínských firem na mezinárodní trh se zkapalněným zemním plynem přichází asi 20 let poté, co se Čína ve velkém stylu začala angažovat v obchodování s ropou. Čínské firmy tak budou konkurovat zavedeným globálním hráčům, jako je britská energetická společnost Shell, francouzský těžební podnik TotalEnergies nebo nizozemská společnost Vitol, která je obchodníkem na komoditních trzích.

Globální trh, na který teď míří čínské firmy, se ale zvětšuje. Analytici předpokládají, že objem promptního trhu s LNG, tedy trhu k okamžitému dodání suroviny, do roku 2027 dosáhne asi 20 miliard dolarů (428 miliard Kč) ročně. To by byl proti roku 2020 nárůst na více než dvojnásobek.

Loňský dovoz LNG do Číny se zvýšil o 18 procent na rekordních 79 milionů tun. Země tak předstihla Japonsko na pozici největšího odběratele LNG. Jedním z faktorů, které stojí za vysokou poptávkou, je zotavení čínské ekonomiky z dopadů pandemie. Vliv ale má i reforma trhu s produktovody, která umožnila, že plyn může dovážet více firem.

Vedoucí divize LNG ve společnosti Vortexa Felix Booth přirovnává současný vývoj v Číně k dřívějším změnám v Japonsku. Společnost JERA, která je největším dovozcem LNG v Japonsku, se za posledních deset let přeměnila z významného koncového uživatele na vlivného hráče, který se na trzích s energetickými surovinami věnuje široké škále činností.

„Očekávám, že čínské státní ropné společnosti se transformují také tak, jenom rychleji. Umožní jim to příznivá situace na trhu dlouhodobých dodávek s možností flexibility odběru a růst poptávky po zemním plynu v Číně,“ řekl.

Objem kontraktů, které čínské firmy podepsaly s dodavateli ze Spojených států, by měl čínským obchodním společnostem zajistit dostatečné objemy LNG, aby mohly uspokojit poptávku v Číně a se zkapalněným zemním plynem ještě obchodovat i na globálním trhu, poznamenal jeden z obchodníků v Pekingu, kterého cituje Reuters.

Koncem loňské roku čínské firmy podepsaly smlouvy na dovoz více než deseti milionů tun LNG ročně s americkými společnostmi Cheniere Energy a Venture Global. Smlouvy počítají s možností dodávek zhruba do roku 2045 a dál a umožňují i flexibilitu v tom, na která místa bude náklad LNG směřovat.

Společnost Unipec, což je obchodní součást čínské státní společnosti Sinopec, se už teď s nizozemským Vitolem přetahuje o pozici největšího světového obchodníka s ropou. Unipec nyní posiluje své obchodní týmy v zahraničí. Dva specialisty na obchodování s LNG už firma přesunula z Pekingu do Londýna a třetího koncem loňského roku přidala k týmu obchodníků v Singapuru.

„LNG se teď na obratu společnosti Unipec podílí méně než desetinou, v budoucnu ale zajistí růst,“ poznamenal jeden z šéfů podniku, který si nepřál být jmenován, protože není oprávněn o těchto věcech mluvit s novináři.

Vliv společnosti Unipec je ale na trhu znát už teď. Zatím největší prodejní kontrakt, který firma uzavřela v lednu, částečně způsobil, že ceny LNG se na promptním trhu v Asii od začátku roku snížily asi o 36 procent. Firma nicméně zatím přidělila mnohem menší objem než předpokládaných více než 40 dodávek LNG, s nimiž na letošní rok původně počítala.

K růstu prodeje LNG z Číny by měla přispět i nová smlouva o dodávkách plynu potrubím z Ruska. Smlouvu podepsal čínský státní energetický kolos CNPC a očekává se, že LNG z tohoto zdroje se na trhu objeví v nadcházejících letech.

Mohlo by vás zajímat:

Komentáře(23)
Jaroslav Loudil
11. únor 2022, 20:44

Političtí představitelé USA bojkotují kvůli lidským právům ZOH Peking, ovšem jak vidno na příkladu LNG , peníze z obchodu nesmrdí, ten nikdo nebojkotuje. Čína je dnes největším obchodním partnerem USA i EU.

Masívní čínský dovoz LNG z USA vytváří i perspektivní možnost pro Rusko , v případě dalšího tlaku za strany Západu na dobře spolupracující "dvojku" Rusko- Čína , že Čína odmítne LNG z USA /dohody nedohody/ a začne všechen svůj LNG /loni 79 mil. tun/ dovážet pouze z Ruska Severní mořskou cestou. Pokud EU odmítne v případě konfliktu na Ukrajině ruský potrubní plyn, měl by mít Putin na Jamalu dostatečné kapacity na výrobu LNG pro Čínu. Zatím tomu tak není , 79 mil. tun je velký objem.

Maly Jarda
12. únor 2022, 19:22

Je zajímavé že USA nebojkotují Saudskou Arábi, Katar atd atd .. to jsou režimy které lidská práva a demokracii neviděly ani z rychlíku .. velcí kamarádi USA a Británie

Jaroslav Loudil
11. únor 2022, 20:55

Politici USA bojkotovali ZOH Peking pro porušování lidských práv. Jak vidno , sportu se lidská práva dle Západu mají dotýkat, obchodu ale nikoli. Čína je největší obchodní partner USA i EU. Hlava mi to trochu - "nebere". Na sportovní tribuně děláme nepřátelské - "křivácké ksichty", na obchodní tribuně ale zatím bouchá šampaňské , dělají se společná selfie a všichni se se smíchem plácají po zádech. Logiku skutečně nikde nevidím. Něco bude špatně.

nikdo
12. únor 2022, 00:17

Buďte rád že to bojkotovali pouze nepřítomností politiků.

Nechápu proč by na Olympiádu měl jet jakýkoli politik akorát by jsme jeho cestu zaplatili z našich daní. V dnešní ještě stále kovidové době je lepší když tam pojede jen ten kdo musí tedy sportovci a jejich tým, my ostatní můžeme použít moderní komunikační prostředky a dívat se na přenosy třeba v TV.

Petr prochaska
12. únor 2022, 08:53

Logiku v tom nehledejte, když přijeli politici z USA do Číny a zmínili diskriminaci ujgurů, tak číňani zmínili rasismus a diskriminici černochů a menšin v USA, což je i oficiální tvrzení demokratické strany. Diskuze o porušování lidských práv tak skončila.

Jaroslav Loudil
11. únor 2022, 23:03

Čínský import 79 mil. tun LNG ročně je pozitivní zprávou pro Rusko. Čína je jeho největší přítel, před pár dny Čína vyzvala NATO, aby nikdy nepřibíralo Ukrajinu. Putin by měl nyní , v době, kdy je ropa Brent na 95 Dolarech !! , využít báječné finanční situace Ruska a na Jamalu začít rychle budovat obří terminály pro výrobu LNG. Když při konfliktu na Ukrajině EU zcela odmítne ruský plyn , tak by pak mohl Putin tento samý plyn obratem "šoupnout" do Číny v podobě LNG a ještě dát Číně přitom nejlepší cenu na světě. V Rusku se právě uvádějí do provozu tři největší ledoborce světa - jaderné čluny třídy Arktika o výtlaku 30 000 tun každý, schopné obchodním lodím razit cestu i ve 3 metrovém ledu.

nikdo
12. únor 2022, 21:33

A nebylo by lepší než vyrábět konflikt čímž by donutili Evropu odmítnout Ruský plyn aby Rusko stáhlo jednotky od hranic a řeklo co blbnete mi jen cvičili?

Jaroslav Loudil
11. únor 2022, 23:10

79 mil. tun LNG , který Čína ročně dováží, by mohl využít Putin jako variantu pro možné zastavení exportu potrubního plynu do EU - prostě plyn na Jamalu zkapalňovat a vozit severní cestou do Číny. Tedy v případě války na Ukrajině. Čína už varovala NATO, že nestrpí přijetí Ukrajiny do NATO a pokud bude přeci přijata, že se s Ruskem dle toho zařídí. Být Putinem, rychle bych budoval nové terminály LNG na Jamalu jako strategickou zálohu při výpadku exportu potrubního plynu do EU. Tři jaderné ledoborce třídy Arktika o výtlaku 30 000 tun každý už byly spuštěny, dovedou lámat 3 metrový led, LNG do Číny tak má cestu volnou.

Jaroslav Loudil
11. únor 2022, 23:16

Malá aktualitka .Cena ropy Brent dnes v podvečer zdolala metu 95 Dolarů. Dobrá zpráva pro Putina , jeho hromadění vojsk u Ukrajiny znervoznilo světové trhy ,akcie klesají, dolar a ropa stoupají. Rusko mělo loni přebytkový státní rozpočet , my i USA naopak v děsivém deficitu. Zdá se, že Rusko bude přebytkové i letos. Jeho státní dluh je 18 % HDP, v USA je to 130 % HDP.

Jaroslav Loudil
11. únor 2022, 23:17

Opět se nedaří odesílat příspěvky a to ani krátké, ani dlouhé.

Jan Stehlik
12. únor 2022, 08:11

Jak se píše na novinkách :

„Cenově je LNG pro Česko doslova katastrofa. Ruský plyn může být 8 Kč za metr krychlový, LNG za 20 až 25 Kč,“

Tolik tedy k slavnému LNG

Petr prochaska
12. únor 2022, 08:58

To by bylo ale za podmínek, kdy by Německo a EU schválilo Nord Stream 2. Rusko může zaplavit Evropu levným zemním plynem, má ho hodně a má malé náklady na těžbu. Jenže pokud se NS2 neschválí a rusové budou i nadále dodávat jen dohodnuté množství, tak cena plynu zůstane vysoká. Rusové nebudou dodávat 100% plynu za cenu 8 Kč/m3, ale budou dodávat 75% plynu za cenu 20-25 Kč/m3. Ve výsledku na tom budou finančně lépe a navíc Polsko přijde o tranzitní poplatky za plynovod Jamal.

Vojvodik Petr
12. únor 2022, 21:19

Je to tak. Ale soudruzi z usa raději okradou lidi.

Jaroslav Loudil
12. únor 2022, 10:01

Ropa Brent včera překonala metu 95 Dolarů za barel. To se musí Putin smát ! Zase bude mít přebytkový státní rozpočet jako měl už loni.

Pro srovnání velikost deficitů státních rozpočtů roku 2021 :

ČR = 420 mld. Kč = asi 8 % HDP

USA = 2.800 mld. USD = 12,2 % HDP

Rusko má nyní nejzdravější státní finance na světě.

Vojvodik Petr
12. únor 2022, 21:20

Bankrot je nevyhnutelný

nikdo
12. únor 2022, 21:53

To měla ČSSR také a lidé odtamtud emigrovali, proč i z Ruska odcházejí obyvatelé když je tam tak dobře?

Jan Veselý
12. únor 2022, 22:28

A tak obludný vnitřní, že se to slovy snad ani nedá popsat. Tak snad obrazem:

https://qr.ae/pGjwrY

Jaroslav Loudil
12. únor 2022, 10:02

Cena ropy Brent včera pokořila 95 USD/barel. Putin se směje.

Jaroslav Loudil
12. únor 2022, 10:04

Cena ropy Brent = včera přes 95 USD/barel.

Jaroslav Loudil
12. únor 2022, 10:06

Rusko mělo loni a bude mít i letos přebytkový státní rozpočet. My jsme měli naopak deficit 420 mld. Kč = 8 % HDP a USA deficit 2.800 mld.USD = 12,2 % HDP. Na rozdíl od Ruska žijeme na dluh.

hellokitty
13. únor 2022, 09:08

ako sa prosim vas ten prebytkovy statny rozpocet prejavuje na zivote beznych ludi? vsak tam 30 km za moskvou nemaju pomaly ani normalne cesty

co z toho ze maju prebytok, ked to vsetko rozkradnu mocipani?

Jaroslav Loudil
12. únor 2022, 10:08

Čína loni dovezla 79 mil. tun LNG, dá se to přepočítat na objem potrubního plynu v miliardách metrů krychlových ?

feliz navidad
12. únor 2022, 13:50

Pokud jsem dobře počítal, tak cca 115 miliard m3.

Komentáře pouze pro přihlášené uživatele

Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.

V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.

Přihlásit se