Reuters: Rusko není ochotno podpořit další snížení těžby ropy

6. březen 2020, 12:46
DomůKomoditní trhyReuters: Rusko není ochotno podpořit další snížení těžby ropy

Rusko nepodpoří další snížení těžby ropy, souhlasit je připraveno pouze s prodloužením současných škrtů. Agentuře Reuters to dnes řekl vysoce postavený ruský zdroj. Postoj Moskvy se podle něj nezmění. Znamenalo by to, že Organizace zemí vyvážejících ropu (OPEC) nezavede plán, na kterém se dohodla ve čtvrtek a který předpokládá snížení těžby o dalších 1,5 milionu barelů denně.

Ve Vídni se koná dvoudenní schůzka ministrů OPEC, na které se jedná o snížení těžby. Ve čtvrtek jednal pouze kartel OPEC, dnes se k němu připojili i zástupci dalších těžebních zemí, které stojí mimo kartel. Celá skupina se nazývá OPEC+. Do Vídně dopoledne přijel ruský ministr energetiky Alexandr Novak.

Ceny ropy v reakci na zprávu prohloubily propad. Severomořský Brent, který je považován za referenční typ ropy pro celý svět, odepisuje zhruba šest procent na 47 dolarů za barel.

Skupina OPEC+ teď omezuje těžbu asi o 2,1 milionu barelů denně, jejich dohoda platí do konce března. Toto snížení by podle ministrů mělo zůstat v platnosti až do konce roku, což prosazovala zejména Saúdská Arábie. Nově dohodnutých 1,5 milionu barelů by platilo nad rámec současných škrtů, a to až do června.

OPEC ve čtvrtek uvedl, že z navrhovaného objemu 1,5 milionu barelů by 500.000 barelů připadlo na země mimo OPEC. Celý plán je ale podmíněn souhlasem Ruska.

Štítky: ropaRuskoOPEC