Domů
Komoditní trhy
Šéf ruského Gazpromu varuje před růstem cen plynu v Evropě na nové rekordy
Gazprom budova
Zdroj: Gazprom

Šéf ruského Gazpromu varuje před růstem cen plynu v Evropě na nové rekordy

Komoditní trhy
29 komentářů
17. září 2021, 17:03
ČTK

Ceny zemního plynu v Evropě by mohly vzrůst na nová maxima kvůli nízké úrovni zásob plynu v regionu. Uvedl to dnes šéf ruského plynárenského gigantu Gazprom Alexej Miller. Gazprom minulý týden oznámil, že dokončil výstavbu podmořského plynovodu Nord Stream 2 do Německa, který zdvojnásobuje kapacitu přepravy Baltským mořem. Dodávky plynu plynovodem však musí ještě schválit německý regulátor a může trvat až čtyři měsíce, než začne plyn novou trasou, která obchází Ukrajinu, proudit.

Miller v projevu na internetové konferenci neziskové organizace International Business Congres (IBC) rovněž uvedl, že poptávka po zemním plynu roste. Dodal, že toto podle jeho slov „čisté palivo“ by mohlo pomoci při přechodu na ekologičtější energetiku.

Denní ceny plynu v nizozemském uzlu TTF, který je evropským referenčním bodem, se v letošním roce více než ztrojnásobily na nový rekord, protože se blíží zimní topná sezona a zásoby plynu jsou podprůměrné. To zvyšuje i ceny elektřiny.

Miller dodal, že zásoby plynu v evropských zásobnících jsou o 22,9 miliardy metrů krychlových nižší, než obvykle. „To je hodně. Všichni odborníci říkají, že Evropa nebude schopna dohnat zpoždění v čerpání (do zásobníků plynu). Evropa vstoupí do období podzim/zima s nedostatkem v podzemních zásobnících,“ uvedl. Upozornil, že tato situace má samozřejmě dopad na ceny a ty v Evropě překonávají rekordy a je možné, že v růstu na nové rekordy budou pokračovat.

Miller také zopakoval, že Gazprom se drží svých dodavatelských závazků v plném rozsahu a je připraven v případě potřeby pumpovat více plynu, napsala agentura Reuters.

Zpravodajský server CNBC s odvoláním na analýzu společnosti ICIS minulý měsíc upozornil, že Rusko zpomalilo dodávky zemního plynu do Evropy. Důvody tohoto kroku jsou nejasné, podle některých analytiků by ale mohla existovat souvislost s plánovaným spuštěním provozu kontroverzního plynovodu Nord Stream 2. Analytik společnosti ICIS Tom Marzec-Manser uvedl, že Gazprom zřejmě doufá, že díky tomuto postupu získá lepší pozici pro spuštění plynovodu, který čelí kritice ze strany Spojených států i některých evropských zemí. Méně plynu než obvykle by mohlo proces spuštění plynovodu urychlit.

Ad

Mohlo by vás zajímat:

Komentáře(29)
Dušan
17. září 2021, 17:18

To sme tu mali veľa "optimistov" ako nám NS2 pomôže ... a už nebude problém "zlá" Ukrajina ...

Ešte neprešiel ani kubík plynu a potvrdili sa názory "pesimistov", že Rusko bude NS2 zneužívať a už sa tak deje ...

Okrem všetkého možného a nezmyselnej "zelenej politiky" nám ceny vytláča i Rusko pre NS2.

JD
17. září 2021, 18:49

Problémy a výkyvy v krátkodobém nebo střednědobém výhledu jsou jedna věc.

Ale z dlouhodobé perspektivy platí to, co někteří představitelé EU již dříve prohlásili, tedy že EGD a (nejen) energetická bezpečnost Evropy spolu souvisí, a jsou úzce provázány.

Historicky je Evropa závislá na dovozu velkého množství primárních energií, díky technologiím průmyslové revoluce.

Škálování OZE v evropském prostoru je příležitost, jak tohle do budoucna změnit a zároveň snižovat mezní náklady. Zvlášť, když k tomu přidáte třeba evropskou výrobu vodíku, baterie, elektromobilitu apod.

U jádra nejde až tak o "zelenost", čistotu, oblíbenost a bezpečnost. Jádro moc prostoru pro řešení neposkytuje. Problém je stav a ekonomika technologie - nedá se moc rychle stavět ani škálovat, je složité překonat bariéru investičních nákladů a z toho vyplývajících rizik. A výkupní cena bude mít v budoucnu čím dál horší konkurenceschopnost vůči neustále klesajícím cenám OZE - investiční náklady klesají (viz. např. dnes uvedená věštba Bloombergu), komoditní riziko v oblasti mezních nákladů v podstatě žádné (viz. současná tržní nálada okolo cen plynu apod.).

Vývoj na ostatních kontinentech je nebo bude obdobný.

Takže to není až tak úplně nesmyslná "zelená" politika. Záleží, jak se to sladí.

Jedna lineárně uvažující země uprostřed Evropy ale tohle moc nepobrala, bojí se technologické změny, a nechává se fanatizovat nesmysly.

Jiri Vagner
19. září 2021, 08:21

To víte, jakmile lidi mohou už deset let, každoročně posílat zasloužilým zeleným soudruhům 30 mld za báječnou fotovoltaiku a vidí, dvě jaderky, že co reálně, odpudivě neideologicky vyrábějí přibližně za 1 Kč kilowathodinu, hned začnou přemýšlet nebezpečně lineárně. A to, že to ČEZ prodává za úplně jiné ceny, odpusťte prosím. Potřebuje totiž hromady peněz na ty budoucí zelené nesmysly, co jich má plné hlavy jeho současné vedení.

JD
21. září 2021, 00:02

Podpora fotovoltaiky by měla končit v roce 2033. Takže takové argumenty by mohly zabrat na současné voliče.

Horší to bude s voliči, kteří budou (snad) ve druhé polovině třicátých let koukat na otevření nového bloku v Dukovanech, a na složenkách se jim místo poplatku za OZE může objevit poplatek za garantovanou cenu jaderné energie.

Nějaká dnešní cena 1 Kč za kWh nevypovídá vůbec o ničem, co bude za zhruba dvacet let, kdy by ten zdroj měl jít do provozu.

Z pohledu ceny peněz (rizika) na úrovni 7 % je už dnes v Evropě levnější utility-scale FVE a onshore VTE.

Na úrovni 3 % je to zatím ještě jinak. Jenže nejen ceny FVE a VTE neustále klesají (hádejte po jakých křivkách).

https://www.iea.org/reports/projected-costs-of-generating-electricity-2020

Ideologii v tom hledáte spíše vy, a navíc koukáte špatným směrem.

Jan Stehlik
17. září 2021, 19:17

Nemusíte kupovat ten ruský plyn . Jenže on je nejlacinější . Rusáci se dlouhodobě podbízí cenou a tedy ukusují si velký koláč trhu. Plyn mužete mít od noru , alžířanu , břidlicový z usa atd.

Dušan
17. září 2021, 19:46

Však čo im iné ostáva ? : )

Na rozdiel od skvapalného plynu sú rúry neflexibilné a musia dodávať tam kde sú zákazníci. Rusi skrátka MUSIA byť dlhodobo pod úrovňou konkurencie ... tam problém nie je.

Problém je, že i napriek tomu, že v minulosti dostali "po prstoch" napr. v roku 2014 pre manipulácie s dodávkami stále skúšajú politicky zatlačiť cez cenu plynu ....

A ak im k tomu nahrávajú "zelení" .... . Síce to nemá dlhodobú ekonomickú logiku, lebo sú v podstate dosť závislí od nás, ale krátkodobo môžu "zabodovať" - čo Putin rád využije.

Práve nová dohoda USA, VB a Austrálie na úkor Francúzka jasne dokazuje, že Amíci majú celú Európu na háku ...a nie sme centrum sveta a mali by sme si svoje problémy s Ruskom riešiť sami.

A to je ten problém. Síce je Rusko oproti EÚ ekonomickým trpaslíkom, ale vo vojenských kapacitách je to presne naopak ...

A my im tú armádu platíme ... a pritom žobreme o bezpečnosť u USA ... a na Amíkov kydáme od rána do večera.

Takže sa skôr čudujeme, že nám Amíci čosi garantujú ... keď chceme lacný plyn z Ruska a "zadarmo" garancie z USA ...čo sa evidentne bije.

Vinkler
18. září 2021, 07:11

Pokud jsem si všiml, Gazprom netlačí na cenu, ale na půlroční odložení spuštění protože nějaký úředník do toho hází vidle.

Asd
18. září 2021, 07:33

Jaké zneužívání. Plní Gazprom své dlouhodobé závazky? Plní. Máme k dispozici funkční plynovod? Máme. Tak v čem je problém? Buď byrokrati budou řešit nesmrtelnost chrousta a lepším případě se nám tato zima pekelně prodraží v tom horším budeme klepat kosu nebo necháme rusy postit plyn do NS2 a budeme všichni spokojení.

Dušan
18. září 2021, 16:16

No ak sa niečo môže niekomu niečo "pekelne predražiť" ... tak hlavne Rusom ...

My môžeme mať problém jednu zimu ...oni desaťročia ... dôvera sa neobnovuje rýchlo ...

V bežnom živote si tiež pamätáte kto Vám pomohol a kto nie ... i keď mohol .... a podľa toho sa zariadite ...

Vlada
19. září 2021, 19:51

Pokud vím, tak Rusko by dodávalo, ale nemůže, protože bude trvat do jara, než se úředníci EU uráčí vydat ( nějaké) rozhodnutí. Sovětský svaz a poté Ruská federace dodávali plyn do Evropy asi už víc než 50 let, vždycky byli spolehlivým dodavatelem. Problémy se vyskytly až poté, co Ukrajinci začali přikrádat a neplatit za svoje odběry. Z pohledu nabídky a poptávky vidím jediné řešení - spustit kapacity NS II. a je po problému.

Stas
19. září 2021, 20:19

Promiň, Dušan ale blábolíš a o plynu toho moc nevíš

Carlos
19. září 2021, 21:30

Bylo dohodnuto že to půjde konkrétní trubkou, nebo ne? Pokud ne, tak je jedno jestli je NS v provozu, pokud dodávky plynu není přes kapacitu ostatních tras.

Pavel Veselý
18. září 2021, 18:07

Cena se tvoří na burze. Dlouhodobé kontrakty jaké má Německo, nebo Maďarsko se dodávají za sjednané ceny. Německo asi 220. To že provozujeme antiRusko a máme "výhodu" nákupu na burze je naše věc.

Josef
19. září 2021, 21:15

Ano cena se tvoří na burze jenže ta cena se na té burze odvíjí od dodávek a spotřeby, takže bez NS2 jsou dodávky nízké a cena na té burze nevyhnutelně roste.....

Pavel Veselý
20. září 2021, 14:30

Nikde není uzákoněno, že RF musí dodávat tolik plynu, kolik EU potřebuje. Když EU doslova blbne a likviduje jiné zdroje, může se stát, že narazí i s plynem. EU si musí uvědomit, jak dlouho to bude trvat čert ví, že bez JE to prostě nepůjde zabezpečit.

Stas
19. září 2021, 20:16

Můžete upřesnit jak je NS2 zneužíván? Zatím jsme svědky toho , že od Američanů až po Kyjev se dělalo všechno proto, aby se nedostavěl!!

Richard Vacek
17. září 2021, 19:00

Evropa vsadila na ruský plyn a čínské FV panely a baterie. Je fajn vědět, že evropská energetika má spolehlivé kořeny.

Milan Vaněček
17. září 2021, 19:57

EU staví/plánuje přes 30 bateriových gigafactories na svém území,

obdobně postavila/staví/plánuje do 10 nejmodernějších robotizovaných továren na výrobu FV panelů s nejvyšší účinností. A místo na ruský plyn vsadila na vodík.

Tož tak je to,

aspoň predsevzetí nějaká má, jaká bude realizace uvidíme.

Josef
17. září 2021, 21:44

Základem prosperity je levně nakupovat a draho prodávat z tohoto pohledu nevidím problém, pokud se do EU dováží cokoli co je dovážet výhodné. Problém vidím v tom, když z ideologických důvodů likvidujeme vlastní energetiku a dovážíme energie ze zahraničí a tím si způsobujeme růst cen.

Richard Vacek
18. září 2021, 15:02

Stavět gigafaktory? Čína ovládá většinu ložisek Lithia. Továrny na FV panely? Vždyť už jednou ty evropské zkrachovaly, protože nebyly konkurenceschopné ani tehdy, když se na ty čínské napařilo extra clo.

Jan Veselý
18. září 2021, 15:55

Uměl byste doložit to s tím lithiem? Mě totiž připadá, že si to pletete s kovy vzácných zemin. Lithium se těží leckde v Austrálii, jižní Americe, apod.

Jenda Stehlik
18. září 2021, 16:58

A doly má koupené kdo? Že by Číňané ? Oni přece nebudou prodávat surovinu. Ale zpracují ji k finalnimu vyrobku a dodají jej nám.

Láďa
18. září 2021, 23:29

Pane Vaněček na jak dlouho bude potřeba produkce 40 gigafabrik. Budou mít odbyt i za 10 let? Múžete poslat odkaz kde je staví.

JD
19. září 2021, 00:05

Pan Vaněček uvedl 30.

Stav k lednu 2021 máte třeba tady:

https://www.orovel.net/insights/li-on-battery-gigafactories-in-europe-january-2021

Jan Veselý
19. září 2021, 06:56
PetrV
18. září 2021, 04:55

Vytunelovat energetiku přes greendeal, panečku, to je majstrštyk.

Teď zesiluje sopečná činnost ve světě, především na islandu.

Připomíná mi to Titanic.

frank
18. září 2021, 22:23

Tak se dělá cenová politika, díky nadstandartním vztahům s Německem včetně německého exkancléře na platovém vodítku v několika ruských státních firmách, se stačí vyjádřit, že cena poroste a trošku přidusit dodávky s odkazem na " domácí potíže" ( nutnost dodat plyn domácím zákazníkům, po té, co se plyn musel, dle dnes již cenově nevýhodných kontraktů, dodat do asie, protože se kašlalo na údržbu, připojení a průzkum nových polí) nu a cena poroste. "Legrační" na tom je, že část ruského plynu exportuje čínská firma , která přímo konkuruje Gazpromu

energetik II
18. září 2021, 23:19

Evropa upadá. Když vypukl Covid, tak se náhle zjistilo , že roušky apod. šije Čína, uběhl jen rok a zase jsme zjistili, že čipy vyrábí Malajsie, Tchajwan, Čína a Korea a že musíme zastavit výrobu našich automobilek. Co asi zase "zjistíme" příští rok ??

Logika
19. září 2021, 14:04

O čem je tato diskuze? Cena plynu...určená burzou. Náš stát nemá vlastní zahraniční politiku. Jsme poslední kolečko Euromolocha. Rozhoduje tu zahraniční kapitál. Tak to s tim plynem bude stejné, jako s potravinami. Aby otroci v německých montovnách nezmrzli a dostali nažrat. Jediná obrana je podle mě jít proti trhu. Koupit akcie Gazpromu a dividendou platit za plyn.

Komentáře pouze pro přihlášené uživatele

Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.

V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.

Přihlásit se