Domů
Komoditní trhy
Summit EU se shodl na společných nákupech plynu i povinném plnění zásobníků

Summit EU se shodl na společných nákupech plynu i povinném plnění zásobníků

Komoditní trhy
9 komentářů
25. březen 2022, 22:09
ČTK

Brusel 25. března (zpravodaj ČTK) – Prezidenti a premiéři zemí Evropské unie se dnes po více než osmihodinové diskusi shodli na tom, že jejich státy budou moci v zájmu snížení nebývale vysokých cen plynu sáhnout ke společným nákupům. Na závěr dvoudenního summitu, jehož hlavním tématem byl další společný postup proti ruské invazi a hrozbám s ní spojeným také podpořili návrh na zavedení povinnosti plnit před zimou plynové zásobníky. V závěrech vrcholné schůzky se také zavázali k postupnému a co nejrychlejšímu ukončení závislosti na ruských energiích.

Požadavky zvláště jihoevropských zemí na zavedení cenových stropů sice summit neschválil, komise však podle své šéfky do května prověří možnosti oddělení ceny plynu a elektřiny, o něž tyto státy rovněž usilovaly. Lídři se podle ní navíc shodli na zavedení zvláštního energetického režimu pro Španělsko a Portugalsko.

„Místo abychom se přepláceli a vyháněli ceny vzhůru nyní spojíme svou poptávku,“ ocenila dohodu summitu na společných nákupech předsedkyně Evropské komise Ursula von der Leyenová.

Podle českého premiéra Petra Fialy sice teprve praxe ukáže, jak budou případné společné nákupy plynu vypadat, Česko o ně však bude mít zájem. „Česká republika jako středně velký stát by si určitě nedokázala vyjednat takové podmínky, jako to dokáže Evropský unie jako celek,“ řekl po jednání novinářům Fiala. Kolektivní vyjednávací sílu by podle něj mohla EU využívat i v jiných případech.

Španělský premiér Pedro Sánchez, který podle diplomatů hrozil zablokováním závěrů v případě odmítnutí požadavků na výraznější společné kroky, dohodu summitu ocenil. Vyjednaná výjimka podle něj umožní zemím Pyrenejského poloostrova omezit neúnosně vysoké ceny elektřiny a přitom neohrozit fungování jednotného unijního trhu.

Energie v Evropské unii, ale i jinde ve světě, prudce zdražily loni v souvislosti s oživením po koronavirové krizi a s nedostatečnými zásobami plynu. Nyní se ovšem Evropa obává nového zdražování kvůli ruské invazi na Ukrajinu a souvisejícímu možnému rozpadu obchodních vztahů s Moskvou.

Summit se dnes shodl, že v zájmu energetické bezpečnosti začnou unijní státy plnit plynové zásobníky na příští zimu „nejdříve, jak to bude možné“. Pověřil také Evropskou komisi, aby do května předložila plán, jak se postupně zbavit závislosti na ruských energiích. Na konkrétním horizontu pro ukončení dovozu se však názorově rozdělené státy neshodly.

Německo a další země jsou skeptické vůči zásahům proti vysokým cenám energií, řekl po konci jednání novinářům německý kancléř Olaf Scholz. Podotkl, že o požadavcích na omezení cen energií se vedla rozsáhlá debata. Jeho země spolu s některými dalšími západoevropskými či skandinávskými státy tlačila na urychlení přechodu k obnovitelným energiím, které se však do závěrů nakonec nedostalo.

Scholz také upozornil, že Německo je na plynu závislé méně než jiné země unijního bloku. Dodal, že některé jsou závislé ze sta procent. „Staneme se nezávislými na ruském plynu rychleji, než si v současnosti mnozí myslí,“ uvedl německý kancléř. Tento proces ale podle něj bude nevratný.

Francouzský prezident Emmanuel Macron po schůzce upozornil, že politici hodlají ke spolupráci na řešení evropské energetické problematiky zapojit také samotné firmy. Zdůraznil potřebu zlepšit oddělení cen elektřiny od cen plynu. Evropská komise byla požádána, aby v krátkodobém horizontu stanovila strop pro ceny energií, dodal francouzský prezident.

Mohlo by vás zajímat:

Komentáře(9)
Rejpal
25. březen 2022, 22:31

Ano patička vazalů si společně nakoupí drahý plyn za Rubly.... všichni Vám děkují za drahé energie, migranty a inflaci díky Vašemu boji za to, aby USA mohly dál šikanovat svět.

Petr Whatever
25. březen 2022, 23:22

Za válku na Ukrajině nemůže USA, ale Putin. Migranti přichází, protože na ně padaj Putinovy bomby. Děláte to za prachy, nebo fakt máte tak vymleto?

Turby
26. březen 2022, 17:21

A za (druhou) valku v Iraku, za valku v Lybii nebo za valku v Jemenu muze tedy my a nasi spojenci? A za migraci z techto zemi neseme tedy plnou odpovednost my?

Chapu tedy spravne, kdyz napadne cizi zemi a zabiji tam spojenec tak je to naprosto v poradku a kdyz to dela nepritel tak je to zcela spatne?

Asi potrebuju seridit moralni kompas, nejak se zadrhava v tom veletoci.

miro novak
27. březen 2022, 10:06

Tvoj moralny kompas je uplne v poriadku.

Miloslav Černý
27. březen 2022, 11:10

Pravda vždycky pokulhává. Podstatný pro nás momentálně je, věnovat max. úsilí k zastavení eskalace tohoto konfliktu a hlavně nepolevoval v dalších účinných opatřeních. Požár se musí nejenom zastavit, ale zlikvidovat všechny důvody možného budoucího vzplanutí. Polovičatostí a nedůsledností se moc nevyřeší. A jedno z nejúčinnějších opatření je max. se soustředit na co největší omezení odběru energetických surovin z Ruska a jediná nejúčinnější současná cesta vede přes realizací všech vhodných OZ, jejíž rezervy u nás jsme ještě jako většinová společnost nedokázali přes různé scestné manipulace úplně ocenit.

Petr Whatever
27. březen 2022, 22:38

V Lybii byla občanská válka, do které západ jen vstoupil proti nechutnému diktátorovi.

Válka v Iráku alespoň odstranila diktátora, byť casus belli byl sporný. Ale ano, za válku v iraku 2 mohou spojenci, a pokud by ji nerozpoutali, tak zase mohou za ponechání Saddáma u moci. Za válku na Ukrajině může jednoznačně Putin. Všechny jeho důvody byly zástupné, pravý důvod byl připojení Ukrajiny k Rusku a la Bělorusko, a nahrazení demokraticky zvolené vlády vládou loutkovou.

Rejpal
27. březen 2022, 23:19

Příspěvky se tady mažou takže není možno svobodně diskutovat.

miro novak
1. duben 2022, 11:32

suhlas

luboš
28. březen 2022, 07:51

Jižní Asie a severní Afrika nahradí dodávky z Ruska. Troufám si tvrdit, že je to z bláta do louže.

Komentáře pouze pro přihlášené uživatele

Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.

V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.

Přihlásit se