Uniper podle německého regulátora ovlivňoval trh s plynem, společnosti udělil pokutu 150 000 EUR
Německý síťový regulátor vyměřil společnosti Uniper Global Commodities pokutu ve výši 150 000 eur za to, že měla v několika případech ovlivnit fungování trhu se zemním plynem. Kromě samotné společnosti pokutě neunikli ani dva obchodníci, kteří pochybné transakce prováděli.
Podle německého síťového regulátora Bundesnetzagentur k manipulacím došlo na obchodní platformě PEGAS, kterou mimo jiné využívá správce německé obchodní zóny NCG (NetConnect Germany) k obchodování plynu pro vyvažování soustavy.
Podle regulátora dva obchodníci společnosti Uniper v říjnu 2016 zadali na trhu nabídky pro nákup a prodej plynu takovým způsobem, který jim umožnil zablokovat ostatní obchodníky, kteří tak nemohli zadat pro NCG výhodnější nabídky, i když chtěli.
Společnost Uniper i dotčení obchodníci, kterým regulátor vyměřil pokuty ve výši 1500 a 2000 euro, nicméně uvedli, že transakce byly součástí obchodní strategie, díky které měli překonat automatizované obchodní systémy.
„Manipulace s trhem je vážné narušení otevřené a férové konkurence, které může oslabit víru ve fungování trhů s elektrickou energií a plynem. Federální síťový regulátor prověřuje obvinění a trestá porušení celoevropského zákazu tržních manipulací,“ komentoval situaci Jochen Homann, prezident německého síťového regulátora.
V pěti případech byly transakce regulátorovi nahlášeny energetickou burzou Powernext, která obchodní platformu PEGAS spravuje, a dalšími účastníky trhu, kteří byli transakcemi poškozeni. V jednom případě regulátor pochybení odhalil při datové analýze.
Těchto šest manipulačních transakcí mělo podle regulátora přinést společnosti Uniper zisk celkem 70 tisíc euro, což bylo zohledněno i při určení výše pokuty. Pokuta ve výši 150 tisíc euro nicméně nemusí být konečná, jelikož Uniper se proti rozhodnutí regulátora může stále odvolat.
Mohlo by vás zajímat:
Běžný způsob "práce" západních podvodníků a spekulantů. Kdyby centrální Evropa nevyráběla pro EU za 1/4 německých mezd či 1/2 toho co dostávají líní a předlužení Španělé a další jižané, tak by celá Evropská unie neměla v průmyslu vůči Číně už žádnou šanci.
Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.
V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.
Přihlásit se