Domů
Komoditní trhy
Uniper podle německého regulátora ovlivňoval trh s plynem, společnosti udělil pokutu 150 000 EUR
Zdroj: Pixabay

Uniper podle německého regulátora ovlivňoval trh s plynem, společnosti udělil pokutu 150 000 EUR

Německý síťový regulátor vyměřil společnosti Uniper Global Commodities pokutu ve výši 150 000 eur za to, že měla v několika případech ovlivnit fungování trhu se zemním plynem. Kromě samotné společnosti pokutě neunikli ani dva obchodníci, kteří pochybné transakce prováděli.

Podle německého síťového regulátora Bundesnetzagentur k manipulacím došlo na obchodní platformě PEGAS, kterou mimo jiné využívá správce německé obchodní zóny NCG (NetConnect Germany) k obchodování plynu pro vyvažování soustavy.

Podle regulátora dva obchodníci společnosti Uniper v říjnu 2016 zadali na trhu nabídky pro nákup a prodej plynu takovým způsobem, který jim umožnil zablokovat ostatní obchodníky, kteří tak nemohli zadat pro NCG výhodnější nabídky, i když chtěli.

Společnost Uniper i dotčení obchodníci, kterým regulátor vyměřil pokuty ve výši 1500 a 2000 euro, nicméně uvedli, že transakce byly součástí obchodní strategie, díky které měli překonat automatizované obchodní systémy.

„Manipulace s trhem je vážné narušení otevřené a férové konkurence, které může oslabit víru ve fungování trhů s elektrickou energií a plynem. Federální síťový regulátor prověřuje obvinění a trestá porušení celoevropského zákazu tržních manipulací,“ komentoval situaci Jochen Homann, prezident německého síťového regulátora.

V pěti případech byly transakce regulátorovi nahlášeny energetickou burzou Powernext, která obchodní platformu PEGAS spravuje, a dalšími účastníky trhu, kteří byli transakcemi poškozeni. V jednom případě regulátor pochybení odhalil při datové analýze.

Těchto šest manipulačních transakcí mělo podle regulátora přinést společnosti Uniper zisk celkem 70 tisíc euro, což bylo zohledněno i při určení výše pokuty. Pokuta ve výši 150 tisíc euro nicméně nemusí být konečná, jelikož Uniper se proti rozhodnutí regulátora může stále odvolat.

Komentáře

(1)

Petr

24. únor 2019, 12:37

Běžný způsob "práce" západních podvodníků a spekulantů. Kdyby centrální Evropa nevyráběla pro EU za 1/4 německých mezd či 1/2 toho co dostávají líní a předlužení Španělé a další jižané, tak by celá Evropská unie neměla v průmyslu vůči Číně už žádnou šanci.

Přidat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna u komentáře
Vyžadované informace jsou označeny *
Pravidla diskuze
Veškeré příspěvky v diskuzi na webu oEnergetice.cz musí splňovat Pravidla diskuze. Přidáním příspěvku do diskuse uživatel vyjadřuje souhlas s těmito pravidly a zavazuje se je dodržovat.
Komentáře pouze pro přihlášené uživatele
Upozorňujeme diskutující, že komentáře v diskuzi budou moci přidávat již brzy pouze přihlášení uživatelé. V diskuzi se stále častěji objevují příspěvky od anonymních uživatelů, které porušují pravidla diskuze. Věříme, že díky tomuto opatření bude diskuze pod články pro všechny přínosnější.
Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj na této stránce.
V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.
OM Solutions s.r.o.
Kpt. Nálepky 620/7, Nové Dvory, 674 01
Třebíč
IČ: 02682516
SOCIÁLNÍ SÍTĚ
© 2021 oEnergetice.cz All Rights Reserved.