Domů
Komoditní trhy
Zásobníky plynu v EU jsou už plné z více než 90 procent
Podzemní zásobník plynu Jemgum
Zdroj: Gazprom

Zásobníky plynu v EU jsou už plné z více než 90 procent

Zásobníky plynu v Evropské unii jsou už plné z více než 90 procent, nacházejí se tak na rekordní úrovni pro toto období. Přesto by nemusely být dostatečné k pokrytí zimní poptávky, napsala agentura Bloomberg. Podle nejnovějších údajů společnosti Gas Infrastructure Europe (GIE) byly zásobníky v EU ve středu plné z 90,12 procenta, což odpovídá zhruba 27 procentům roční spotřeby. EU si přitom stanovila za cíl naplnit zásobníky z 90 procent nejpozději do 1. listopadu.

„EU dosáhla svého cíle pro naplněnost plynových zásobníků na 90 procent zhruba dva a půl měsíce před konečným termínem,“ uvedla v reakci na údaje o zásobách Evropská komise.

V Německu, které je největším spotřebitelem plynu v Evropě, dosahovala ve středu naplněnost zásobníků téměř 92 procent a v České republice činila více než 93 procent.

Agentura Bloomberg nicméně poukazuje na přetrvávající rizika, například hrozbu stávek v australských závodech na zkapalněný zemní plyn (LNG). Evropa se podle ní stále ještě vyrovnává s poklesem dodávek plynu z Ruska v důsledku války na Ukrajině. „Jinými slovy, evropská energetická krize ještě neskončila,“ píše Bloomberg.

Velkoobchodní cena plynu pro evropský trh se v posledních týdnech kvůli přetrvávajícím obavám o dodávky zvyšuje. Cena klíčového termínového kontraktu na plyn s dodáním v příštím měsíci ve virtuálním obchodním uzlu Title Transfer Facility (TTF) v Nizozemsku se krátce po 13:00 SELČ pohybovala v blízkosti 37 eur (zhruba 890 Kč) za megawatthodinu (MWh). Začátkem měsíce se přitom nacházela pod 30 eury za MWh.

Loni v srpnu se velkoobchodní cena plynu pro evropský trh kvůli omezování dodávek z Ruska vyšplhala až do blízkosti 350 eur za MWh, zatímco před rokem 2021 se pohybovala výrazně pod 20 eury za MWh.

Evropská komisařka pro energetiku Kadri Simsonová dnes uvedla, že nejnovější údaje o zásobách podtrhují dobrou připravenost EU na zimu. „Pomůže to stabilizovat trh v příštích měsících. Energetický trh EU se nachází v mnohem stabilnější pozici než před rokem, a to z velké části díky opatřením přijatým na unijní úrovni. V posledních týdnech jsme ale viděli, že trh s plynem zůstává citlivý,“ dodala. Evropská komise podle ní bude nadále sledovat situaci, aby úroveň zásob zůstala na začátku zimy dostatečně vysoká.

Podle Evropské komise dokážou zásoby pokrýt až třetinu zimní poptávky po plynu. Spotřeba plynu je však silně závislá na vývoji počasí a mrazivé teploty mohou vést k rychlejšímu čerpání zásob, napsala agentura Bloomberg.

pmh jrm

Mohlo by vás zajímat:

Komentáře(2)
miro novak
19. srpen 2023, 11:27

…plné z 90,12 procenta, což odpovídá zhruba 27 procentům roční spotřeby…

A co zvysnych 70% rocnej spotreby, sudruhovia? Jaj, nevydalo, ale mysleli sme to dobre.

Jiří Švarc
20. srpen 2023, 22:32

90,12 procenta, což odpovídá zhruba 27 procentům roční spotřeby.

Podle Evropské komise dokážou zásoby pokrýt až třetinu zimní poptávky po plynu.

Tyto dvě věty implikují, že spotřeba plynu mimo zimu je téměř nulová. Opravdu?

Komentáře pouze pro přihlášené uživatele

Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.

V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.

Přihlásit se