Hra o Dukovany: Mohou si Korejci dovolit další ztrátový projekt?
Když česká vláda v červenci oznámila, že vítězem soutěže na stavbu nových jaderných bloků je korejská společnost KHNP, veřejnost si oddechla. Konečně rozhodnutí po letech odkladů! Koneckonců vyřazení ruského a čínského uchazeče vzhledem k současné situaci nikdo nezpochybňuje, americký Westinghouse se nepodáním nabídky v požadované formě vyřadil sám, a tak se závěr soutěže odehrál vlastně jen mezi dvěma uchazeči. Vedle KHNP podala nabídku ještě francouzská EDF.
Pro mnohé byl výsledek tendru přesto překvapením. EDF totiž disponovala mnohými trumfy, které Korejci postrádají. Francie je evropská velmoc, která by mohla Česku pomoci při prosazování takzvané notifikace, tedy schválení systému státní finanční podpory jaderného projektu v unijních orgánech. Navíc před sebou má ambiciózní program výstavby řady jaderných elektráren, který si svým rozsahem přímo vynucuje účast externích dodavatelů. Navíc spolupráce francouzské firmy s těmi českými je podepřena i praxí, ne jen právně nezávaznými memorandy.
Přestože její dosavadní stavby byly poznamenány překračováním rozpočtu a času, řešení problémů přináší zkušenosti, které mohou být využity v dalších projektech. Ostatně s výstavbou jádra v evropském složitém právním prostředí se zatím žádný dodavatel jaderných technologií nedokázal vypořádat podle plánu. O to více to bude problémem pro firmu, která zde nemá žádnou jadernou referenci.
Bylo tedy jasné, že jedinou šancí pro KHNP je nejnižší cena. A tu také nabídla – 200 miliard korun za jeden blok. To by byl nepochybně úspěch, pokud by se ji podařilo dodržet. A tak se ani nelze příliš divit doporučení rozhodnutí vlády v situaci, kdy podmínky tendru ani neumožňovaly náležitě zohlednit všechny přednosti Francouzů. A navíc v situaci, kdy Korejci slíbili veškerá rizika vyplývající z nevyřešeného právního sporu s americkým Westinghousem vzít na sebe a vyřešit.
Což se ale ukazuje jako problém, který se může prodražit. A není divu. Westinghouse nemá žádnou motivaci, aby usnadňoval cestu svému konkurentovi na evropský trh. KHNP bude čelit problémům i na domácí půdě. Zadlužená mateřská skupina KEPCO, pod niž spadá, si těžko může dovolit další ztrátový projekt. Ani její podnik ve Spojených arabských emirátech totiž neskončil v zisku, přičemž výstavba probíhala v nesrovnatelně jednodušších pracovněprávních podmínkách, než jaké panují zde.
Protože košile je bližší než kabát, budou se korejští poslanci státní společnosti KEPCO/KHNP ptát, co přinese český jaderný projekt domácímu průmyslu. A pokud koláč k rozdělení je jen jeden a limitovaný, zákonitě budou muset Korejci přitlačit na české dodavatele. Rostou obavy, že právě to nastane.
Jiří Gavor, analytik poradenské společnosti ENA
Text původně vyšel v deníku Právo
Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.
V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.
Přihlásit se