Domů
Německo
Německá vláda podporuje případné znárodnění energetických firem
Německý úřad spolkového kancléře. Autor: Ansgar Koreng, Wikimedia Commons

Německá vláda podporuje případné znárodnění energetických firem

Německo
4 komentáře
26. duben 2022, 08:48
ČTK

Německá vláda schválila právní úpravu, která by umožnila znárodňovat energetické firmy. Opatření má být krajním řešením pro zajištění dodávek v případě nouze. Země závislá dodávkách energetických komodit z Ruska tak reaguje na zhoršení vztahů s Moskvou po ruském napadení Ukrajiny a po zavedení západních sankcí proti Rusku. Podle zdroje agentury Reuters vláda doufá, že parlament novelu schválí v květnu.

Berlín minulý měsíc spustil nouzový plán řízení dodávek plynu. Byl to první krok v třífázovém plánu, který by mohl vyústit v přidělování energie, přičemž prioritu by měly domácnosti a kritická infrastruktura, jako jsou nemocnice.

„Ceny jsou vysoké, nejistota je vysoká a rizika jsou blízko,“ uvedl ministr hospodářství Robert Habeck.

„Musíme být proto připraveni na zhoršení situace,“ dodal.

Novela by vládě umožnila, aby v případě ohrožení energetické bezpečnosti převzala energetické společnosti do své správy. Podobný krok už Berlín učinil v případě Gazpromu Germania, dceřiné společnosti ruského plynárenského giganta, nad kterým převzal dočasnou kontrolu do konce září.

O možném znárodnění se znovu hovoří i v případě francouzské energetické společnosti EDF, informovala minulý měsíc agentura Bloomberg. Francouzský stát v ní už vlastní 84 procent.

Mohlo by vás zajímat:

Komentáře(4)
Rejpal
27. duben 2022, 00:29

Najednou nejsou energie zboží, jako každé jiné a suroviny jsou to samé. Ne znárodňovat , ale těžit se musí. Pokud se dodávky plynu z Ruska zastaví , pak ČR nemá jinou možnost než praticky okamžitě prolomit limity uhlí a začít s těžbou. Stále mi ještě připadá , že vládě tak nějak nedochází co se skutečně děje. Už minimálně měsíc se mohl stavět teplovod z Temelína do Prahy, místo toho se tady žvaní a žvaní. Přitom další topná sezóna začíná za 4 měsíce. Plyn je třeba uvolnit pro průmysl a ne ho spálit v budovách jinak přijde šílená recese.

nikdo
27. duben 2022, 01:02

Temelína na kraj Prahy je to vzdušnou čarou 85 km, nejdelší teplovod na světě má nějakých 36 km. Otázka je jestli to co navrhujete je v dohledné době realizovatelné a jestli by se to vzhledem k nákladům vůbec vyplatilo ale hlavně v Praze je CZT zásobováno z elektrárny Mělník která pálí uhlí takže by se žádný plyn neušetřil.

Emil
27. duben 2022, 07:32

Nejdelší horkovod na světě vede z JE Kola, má 64 km na hranici Kirovsku a k nejvzdálenějšímu zákazníkovi je to 72 km.

inis. iaea. org/collection/NCLCollectionStore/_Public/29/067/29067738. pdf?r=1&r=1

nikdo
27. duben 2022, 23:55

Aha, děkuji vycházel jsem z tohoto článku

//www.3pol.cz/ cz/rubriky/ fyzika-a-klasicka-energetika/742-co-chybi-v-guinessove-knize-rekordu

nenapadlo mě že tam neuvedou ten nejdelší.

Komentáře pouze pro přihlášené uživatele

Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.

V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.

Přihlásit se