Domů
Plynárenství
Německo plánuje ve spolupráci s Nizozemskem těžit zemní plyn v Severním moři
Ocean Star Offshore Drilling Rig and Museum (Galveston, Texas).
Zdroj: Flickr / Ed Schipul / CC BY 2.0

Německo plánuje ve spolupráci s Nizozemskem těžit zemní plyn v Severním moři

Německá vláda schválila projekt ve spolupráci s Nizozemskem na těžbu zemního plynu v Severním moři. Dohoda realizuje návrh z vládní smlouvy na využití potenciálu domácí těžby plynu, uvedlo ministerstvo hospodářství ve svém prohlášení.

Německá vláda ve středu schválila podpis dohody mezi Německem a Nizozemskem o využívání přeshraničních ložisek uhlovodíků v Severním moři, kterou předložila německá ministryně hospodářství a energetiky. Nizozemská vláda již dala souhlas k projektu, který byl kritizován kvůli jeho dopadu na ekologicky citlivou oblast Waddenského moře.

„Podporujeme Nizozemsko při těžbě z přeshraničního ložiska plynu. To posiluje nejen bezpečnost dodávek našich sousedů, ale také evropský trh s plynem – a tím i nás. Touto dohodou vytváříme spolehlivý právní rámec pro tuto spolupráci. Nizozemsko je již desítky let silným partnerem v oblasti dodávek energie,“ uvedla ministryně hospodářství CDU Katherina Reiche.

Dohoda by projektu, který realizuje nizozemská společnost One Dyas, poskytla bezpečný právní základ. Dohoda je nezbytná, protože ložisko se nachází ve vodách Německa i Nizozemska. Před těžbou z takových přeshraničních ložisek je nutné nejen získat příslušná povolení podle horního práva od Nizozemska a dotčeného spolkového státu Dolní Sasko, ale také uzavřít mezinárodní dohodu.

Dohoda je především technického charakteru a není projektovým ani těžebním povolením. Upravuje mimo jiné postup pro zjišťování a rozdělení přeshraničních ložisek zemního plynu, zdanění a výběr tzv. těžebních poplatků, které by v případě německé části plynuly do pokladny Dolního Saska. Dále upravuje spolupráci hornických úřadů Dolního Saska a Nizozemska. Samotné těžební povolení pro německou část ložiska bude muset vydat spolková země Dolní Sasko.

Podle ministerstva hospodářství bude společnost One Dyas ložisko těžit pouze tak dlouho, dokud bude poptávka po zemním plynu ze strany Německa a Nizozemska, aby splnila ambice klimatické neutrality. Využívat má elektřinu z německé offshore větrné farmy, aby minimalizovala emise CO2 z těžebních operací.

Nevládní organizace Environmental Action Germany (DUH) uzavření dohody kritizuje s tím, že byla přijata navzdory značným protestům proti projektu v blízkosti ostrova Borkum. DUH uvedla, že rizika, jako je nehoda na těžebním místě nebo výsledné emise skleníkových plynů, byla ignorována. Projekt podle nevládní organizace ohrožuje také útesy a ohrožené druhy. Předchozí vláda projekt neschválila kvůli právním nejistotám, argumentoval šéf DUH.

Mohlo by vás zajímat:

Komentáře(1)
Jiří Svoboda
3. červenec 2025, 20:32

I když se to zdá nesmysl vzhledem k plánům EU opak je pravdou drtivá většina plynu se do EU dováží takže pokles poptávky těmto těžařům nemusí vůbec vadit a podle mě i po roce 2050 převýší evropská poptávka těžby plynu v EU.

Komentáře pouze pro přihlášené uživatele

Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.

V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.

Přihlásit se