Domů
Německo
Německé emise CO2 v elektroenergetice poklesly v prvním pololetí o 15 %
Větrné elektrárny, západ slunce
Zdroj: Unsplash

Německé emise CO2 v elektroenergetice poklesly v prvním pololetí o 15 %

Německo
9 komentářů
7. červenec 2019, 12:39
Jan Budín

Německé emise CO2 v sektoru výroby elektřiny poklesly v první polovině letošního roku meziročně o 15 %. Za uvedeným poklesem stojí zejména rekordní výroba elektřiny z obnovitelných zdrojů energie,  mírná zima a také výrazně vyšší cena emisních povolenek.

Německý sektor výroby elektřiny vyprodukoval podle předběžných kalkulací německé lobbistické skupiny BDEW v první polovině roku 2019 zhruba 116 milionů tun emisí CO2, což je o 20 milionů tun méně ve srovnání se stejným obdobím roku 2018.

„Toto znovu ukazuje, že energetický sektor vynakládá obrovské úsilí na snižování emisí CO2. Ty by měly do roku 2020 být o téměř 40 % nižší, než v roce 1990. Nyní musí naplnit své závazky také sektory dopravy a vytápění. Proto potřebujeme efektivní zdanění uhlíku i v těchto sektorech,“ uvedl Stefan Kapferer, ředitel německé lobbistické skupiny BDEW.

BDEW uvedený pokles přisuzuje zejména výrazně vyšší ceně emisních povolenek, mírné zimě a také rekordně vysoké výrobě elektřiny z obnovitelných zdrojů energie.

Příznivé povětrnostní podmínky

Hlavní zásluhu na rekordní výrobě elektřiny z obnovitelných zdrojů mají větrné elektrárny, a to především díky příznivým povětrnostním podmínkám. Výroba větrných elektráren na pevnině se v prvním pololetí meziročně zvýšila o 18 % a výroba elektráren na moři dokonce o 30 %. Mírně se zvýšila i výroba solárních elektráren, která zaznamenala 4% nárůst.

Naopak výroba ostatních obnovitelných zdrojů, mezi které patří například vodní elektrárny nebo elektrárny spalující biomasu, klesla meziročně o 1 %.

Mohlo by vás zajímat:

Komentáře(9)
Milan Vaněček
7. červenec 2019, 16:29

Pěkný výsledek.

Andrea Borotea
8. červenec 2019, 08:59

A z čeho budou rostliny a les budovat dřevní hmotu? Obchodování s CO2 vydělává peníze jen burzám makléřům... žádný jiný efekt to nemá.

V Itálii bouchne Stromboli a vypustí tolik CO2 jako auta v celé Evropě za celý rok.

Jedině že Island Itálie Havaj by si CO2 kredity kupovali taky.

energetik
9. červenec 2019, 09:23

"V Itálii bouchne Stromboli a vypustí tolik CO2 jako auta v celé Evropě za celý rok."

Kde se bere ten CO2, respektive C v sopce? Uhelné sloje tam snad nehoří. Takže není to CO2 pouze z hornin? Pokud je to pouze z hornin např. z vápence CaCO3 tak ta reakce je vratná vápenec to CO2 ze vzduchu zase naváže zpět. Viz. chemické rovnice pálení, hašení a tvrdnutí vápna.

Petr
8. červenec 2019, 10:30

Souhlasím, že než se provede hlavní část modernizace vytápění u domácností, tak je třeba co nejrychleji už ustanovit tím zdaněním CO2 dlouhodobou hrubou úroveň cen plynu pro ně, a taky dát jasné limity na nejškodlivější nanosaze produkované masivně při lokálním spalování i automatickými kotly na pelety.

JVr
9. červenec 2019, 16:41

Nejsem až takový odborník, ale o vytápění se poměrně dost zajímám a o škodlivých "nanosazích" slyším poprvé, máte k tomu nějaký zdroj, kde bych se poučil, protože Google na výraz nanosaze toho moc nenajde.

Už z podstaty toho, co je ve dřevu a vzduchu, který vstupuje do reakce vám mohu říci, co při hoření v paletovém kotli vzniká... A možná se tak dobereme toho, co jsou ty nanosaze.

Dřevo je v zásadě sloučenina, ve které je převážně C (uhlík) 49%; O (kyslík) 44,2%; H (vodík) 6,3%; N (dusík) 0,2-1,5% . A to v různých řetězcích (celulóza, hemicelulózy, lignin). Dále tam jsou stopové prvky (Ca, K, F, Mg) těch je tam ale velmi málo a zůstávají v popelu (zreagují s uhlíkem a kyslíkem a vytvoří uhličitany).

Při ideálním hoření vzniká CO2, H20, O2, N2 a popel. Ideálně to však nehoří vždy, a tak vzniká i tzv. OCG (různé kusy řetězců z té celulózy a ligninu mezi nimiž jsou i rakovinotvorné BaP), CO, C (saze), NOx, samozřejmě může do vzduchu vyletět i část popela. Nic moc jiného.

Ve srovnání se staršími kotli jsou peletové kotle většinou kotle moderních konstrukcí s optimálním přívodem paliva a vzduchu k dosažení co možná nejefektivnějšího hoření, a tak dosahují nízké emise těch látek, které vznikají při nedokonalém hoření. Alespoň v porovnání se staršími typy kotlů kterých je v ČR ještě dostatek...

Karel
10. červenec 2019, 17:06

jako nanosaze zřejmě p. Petr myslí polétavý prach - hodnocení podle průměru částic od PM10, PM2,5, PM1 - číslo udává velikost "zrnka" v mikrometrech. Je fakt, že čím menší tím horší - snáze proniká do plic, případně nejmenší částečky (tedy "nanoprach") až do krevního řečiště...

Andrea Borotea
8. červenec 2019, 11:08

Správně narovnat podnikatelské prostředí zavést EET a CO2 kredity. Samovýrobci dřeva na topení povinnost EET a značení právě vyteženého dřeva. Za porušení poprvé 300000,- pokutu, podruhé a dost zabavení majetku potřetí do plynu i s rodinou.

Nebylo už to tady?

Josef
8. červenec 2019, 22:56

Každá státní správa využívá všechny prostředky jak zvýšit svojí moc na úkor občanů. Němci snížily emise CO2 , protože foukalo to je prostě jen statistická odchylka. Další část roku může foukat méně a úspora bude menší. Až zavřou JE a nahradí je plynem tak emise zase porostou.. Jinak emise Německa na obyvatele jsou podobné jako ty naše. Za posledních 10 let jsme snižovali emise CO2 2x rychlejším tempem než Němci . Rozdíl mezi námi a jimi je v tom, že my se s tím dvojnásobkem než mají oni nevychloubáme kdežto oni stou polovinou ano zjevně tak potřebují lidem zdůvodnit proč mají jednu z nejvyšších cen el. energie na světě tož tak.

Petrik
9. červenec 2019, 18:37

Muzete si jit stoupnout pred branu do CHvaletic,treba na vas zustane nejaka rtut.....

Komentáře pouze pro přihlášené uživatele

Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.

V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.

Přihlásit se