Domů
Německo
Německo se podle ministra hospodářství musí rychle zbavit fosilní energetiky

Německo se podle ministra hospodářství musí rychle zbavit fosilní energetiky

Německo
48 komentářů
13. leden 2022, 16:18
ČTK

Berlín 13. ledna (zpravodaj ČTK) – Německo se musí co nejrychleji zbavit energetické závislosti na fosilních palivech. V projevu před poslanci Spolkového sněmu to dnes prohlásil německý ministr hospodářství a ochrany klimatu Robert Habeck. Zdůraznil, že ochrana klimatu s sebou zároveň přináší obrovský inovační potenciál pro německé hospodářství.

„Změna světového hospodářství viditelná na hladu po fosilní energii žene cenu energií pro firmy i spotřebitele vzhůru,“ řekl Habeck.

„Je třeba zdůraznit, že ceny energií zvyšuje hlad právě po fosilních palivech, což jsou ropa, uhlí, plyn,“ uvedl. „Největší šancí a nejlepší strategií, kterou máme, je stát se nezávislými na fosilní energii,“ řekl.

Od vysokých cen energií chce vláda kancléře Olafa Scholze ulevit podle Habecka mimo jiné zrušením poplatku k podpoře zelené energie. Lidem, kteří žijí v nájmu, pak podle ministra pomůže připravované přerozdělení nákladů na emise oxidu uhličitého. To, že se nájemce a pronajímatel budou o poplatek v budoucnu dělit, přiměje majitele nemovitostí k investicím do snížení jejich energetické náročnosti.

Paroplynová elektrárna Počerady, ČEZ
Ilustrační foto

Habeck chce také co nejrychleji zvýšit kapacitu solárních a větrných energetických zdrojů. Do roku 2030 plánuje Německo vyrábět 80 procent energie z obnovitelných zdrojů, nyní podíl činí 42 procent. Pokrok je potřebný také v energetickém využívání vodíku, který je podle Habecka klíčem transformace průmyslu na bezuhlíkový.

Na podporu ochrany klimatu představí vláda letos v parlamentu dva balíčky opatření; první z nich Habeck slibuje na Velikonoce, druhý v létě. Ministr hovořil také o tom, že ochrana klimatu bude díky inovacím povzbuzením pro průmysl.

Potřebujete být v obraze ohledně německé energetiky?

Každý den pečlivě vybíráme nejdůležitější informace z oblasti německé energetiky a odesíláme je odběratelům do jejich e-mailové schránky. Přihlaste se k odběru Monitoringu oEnergetice.cz také a nic vám neunikne.
Naposledy jsme informovali o:
Německá vláda schválila regulované ceny plynu a elektřiny, oznámil Scholz
25. listopad 2022, 16:15
Strop na plyn v unii dohodneme do Vánoc, věří Síkela. Němci a Nizozemci ale říkají ne
24. listopad 2022, 19:19
Vyzkoušejte Monitoring oEnergetice.cz na 14 dní zdarma!

Mohlo by vás zajímat:

Komentáře(48)
Tomáš
13. leden 2022, 16:28

Ministr je fajn ,takový skoro tajemník ÚV KSČ na VX. sjezdu. Též se přijímaly usnesení a plány aniž kdokoliv z papalášů věděl, co to obnáší!

Lukas
13. leden 2022, 16:32

A čím to chcú nahradiť? Snáď nie s OZE tj. Občasným Zdrojom Elektriny...

Martin Prokš
13. leden 2022, 17:04

Dobrý den,

A já bloud si myslel, že politické vedení v ČR je banda lunatiků všehoschopných imbecilů. Ale na to co si tam navolili Němci nemáme ani zdaleka. Blbé je, že právě Němci fakticky ovládají EU a co se upeče v Berlíně se dříve nebo později nařídí i z Bruselu všem.

Jasně, Občasnými Zdroji Energie v prvním kole. Jak ale začnou zjišťovat že to nestačí, zavedou po vzoru Číny sociální kredity. Tedy asi jen použijí a rozšíří pandemické COVID pasy o sociální body, míru spotřeby a uhlíkovou stopu. Ve jménu planety. Nakonec to dopadne jako v Black Mirror, ten díl jak tam šlapou na kole aby si vydělali na odemčení dveří. A ten díl jak se ta ženská snaží získat vyšší kredit aby si jí byl povolen lepší byt...

Heil Gréta!

maly jarda
13. leden 2022, 20:05

Německo je pořád okupováno USA a tato pološílená vláda sabotující celou Evropu (a nakupující americké stíhačky bez výběrového řízení )je nejvíc proamerická ze posledních 30 let

Martin Svoboda
13. leden 2022, 23:45

Že jsou Němci šílenci bych asi nerozporoval ... Ale tu okupaci ano. Bundeswehr má 115 tisíc lidí, USA tam mají 35 tisíc.

A osobně jsem dost rád, že je tam mají.

De Carbon
13. leden 2022, 23:53

Me teda Nemecko nesabotuje. A ze se po Trumpovi opet upevnuje spojenectvi mezi USA, Nemeckem, NATO a EU je jen dobry vyvoj. Ze se to nasemu nepriteli na vychode nelibi je dobre znameni, ze jdeme spravnym smerem.

Omega
13. leden 2022, 17:09

Ceny paliva zvyšuje hlad po energiích, hlad po energiích jsme zajistili včasným zbouráním zdrojů, takže jsme si namastili kapsu přes dotace. A jo pardón, to jsem v tomto projevu říci nechtěl.

Ale nejvíc se mi líbí věta "Pokrok je potřebný také v energetickém využívání vodíku", napadlo někoho spočítat si, kolik místa je 1TWh ve vodíku? 3kWh/m3 - je to 333 milónů metrů krychlových, pokud bych bral, že potřebuju pokrýt 20% spotřeby vodíkem (zbytek z občasných zdrojů energie), tak jen pro ČR je to 5mld m3. A to je pouze pro výrobu elektřiny. Kde v tom je topení, ohřev vody, doprava....

Tomu se říká "challenge"

ll
13. leden 2022, 18:17

Cenu energie zvýšili politici na základě tlaku 5% populace. Cenu zvýšily povolenky a jejich umělá cena. Dnešní hlad po energii tím zvýšení ceny by bylo bez povolenek v řádu pár procent, ne v řádu stovek procent.

Jaroslav Loudil
13. leden 2022, 17:14

Za 8 let vyrábět 80 % elektřiny z OZE, to je docela velký úkol ! Jsem zvědav na realizaci. S dalším růstem výkonu OZE stoupají požadavky na zajištění stability systému jinými zdroji , třeba Čína má dnes 400 GW ve vodních elektrárnách, 53 GW v jádru, do roku 2030 chce mít 120 GW v přečerpávačkách,.... a odpojování uhlí a plynu tam bude velmi pozvolné - zatím to mají rozpočítané na 40 let do roku 2060.

Tání permafrostu na Sibiři, Aljašce a Kanadě může brzy uvolnit tolik CO2, že veškeré lidské pinožení v oblasti energetiky je proti tomu směšné. Je to stejné, jako pokusit se zabít slona plácačkou na mouchy.

JVr
14. leden 2022, 12:59

Myslím, že právě to tání permafrostu je obecně problém (uníká tam jak CO2 tak hlavně hodně CH4). Ten problém by neměl být tak velký pokud se udržíme do těch 2 °C oteplení (neroztaje toho tolik). Pokud to přetáhneme (jako svět), tak už to kaskádvě poroste nahoru a kdo ví, kde se to zastaví.

josef
13. leden 2022, 17:50

Němci ani neví kolik z čeho vyrábí OZE v Německu se uplatňují hlavně při výrobě el. energie , ale jinak celkově je jejich podíl jen o něco málo větší než u nás. Německo nemá žádnou šanci vyrábět 80% energie z OZE do roku 30. Letos budou jejich emise CO2 vyšší než v roce 2021, protože odstavili 3 jaderné bloky bez toho aby za ně měli jinou náhradu než fosilní paliva.

ll
13. leden 2022, 18:32

Jim je to jedno, oni berou elektřinu ze zásuvky.

Dušan
13. leden 2022, 17:57

Otázka je len čo je to "rýchlo" .... lebo i pri najlepšej vôli a bez ohľadu na náklady sme v horizonte pekných pár rokov .... v ideálnom svete .... reálne skôr desiatkach.

maly jarda
13. leden 2022, 20:02

když Němec začne plánovat tak je třeba začít si dělat zásoby popř. kupovat letenky

Pavel
13. leden 2022, 20:38

Je legrační sledovat jak místní diskutující mentálně zamrzli v devadesátkách kdy uhlí byla jediná realita pro výrobu EE a jádro byla jediná záchrana z tohoto bezútěšného stavu. Je vtipný vidět jak ti mentálně nejkovanější soudruzi obviňují jiné z bolševictví a nikdy nepochopí že tito byli (a to je právě ten zásadní rozdíl) demokraticky zvoleni a tak jen dělají to co musí - plní vůli většiny a mají proto podporu obyvatel. To je ten největší rozdíl mezi vámi soudruzi, co jste vždycky byli jak ten kůl v plotě a na tom se už do vaší smrti nic nezmění.

Dnešní realita je taková, že plyn je drahý a oze jsou levnější dokonce než uhlí a to díky drahým povolenkám. Takže Německo, které VTE technologie produkuje doma, dosáhne 80 procent oze dříve než teď plánují prostě proto, že je to ekonomické i ekologické. Proč platit okupantům Krymu za drahý plyn a ještě se nechat vydírat, když si můžu vyrobit VE vlastním průmyslem a mít ještě levnější EE než z plynu? To je jednoduchá volba.

Shrnutí je prosté: přechod na oze, podobě jako přechod na elektromobilitu, bude rychlejší, než si běžný Franta zpátečník dokáže představit. Ne z toho důvodu, že to nějaký politik proklamuje, ale prostě proto, že je to nejlepší ekonomicky, ekologicky a také geopoliticky. Game over.

Jaroslav Loudil
13. leden 2022, 22:18

TO : Pavel

Je omylem myslet si, že v demokratických zemích plní politici vůli většiny. V USA si zřejmě většina obyvatel přeje ,aby státní dluh byl 30 bilionů Dolarů = 130 % HDP /u nás 42 %/. Také si tam obyvatelstvo přálo, aby armáda USA napadla Vietnam, Srbsko, Irák, Afganistán, Sýrii. Obyvatelstvo demokratických zemí Západu si zřejmě přálo, aby jejich vlády týraly obyvatele jejich kolonií , Francie Alžírsko do roku 1963. Musím jen říci : "Opravdu zvláštní obyvatelstvo !"

Tomáš
14. leden 2022, 08:26

No a odborníci to po propočtech vidí úplně opačně , než vaše rudozelené vizionářství: https://www.idnes.cz/ekonomika/domaci/taxonomie-eu-dekarbonizace-jadro-emise-plyn-teplarny-cena.A220113_151812_ekonomika_ven?zdroj=otvirak

De Carbon
14. leden 2022, 14:00

Doplnte si prosim, ze to jsou pouze cesky odbornici zastupujici klasickou energetiku. Zrejme je Tykac vas idol.

Pavel Veselý
15. leden 2022, 11:16

Tak jsme si přečetli politické školení mužstva a co jako dál. Jen prázdné fráze.

De Carbon
13. leden 2022, 20:44

Muze se nekdo odborne vyjadrit k moznosti vyuzivat solarni panel k vyrobe elektriny a misto slunecniho zareni pouzit radioaktivni material? Nejlepe odpad z reaktoru. Zrejme by ten panel musel byt z jineho materialu, ale zde je nazev "solarni panel" jen pro predstavu co myslim. Proste fotoelektricky jev z radioaktivniho zareni. To by byl prece nejlepsi zpusob vyroby EE s nepretrzitym provozem.

V satelitech se pouzivaji radioaktivni termoclanky s malou ucinnosti. To je neco jineho.

Martin Svoboda
14. leden 2022, 04:00

Termočlánek je věc, co z tepla dělá elektřinu. Radioaktivním termočlánkem asi myslíš Plutonium238, které se samovolně rozpadá a výsledkem je teplo ...

Gama záření jsou fotony. Světlo jsou fotony. Takže v podstatě by to asi šlo. Ale jedny tě zabijou (což bych asi kvitoval) a druhé nás zásobují zeleninou (což také kvituji).

Martin Svoboda
14. leden 2022, 04:00

Termočlánek je věc, co z tepla dělá elektřinu. Radioaktivním termočlánkem asi myslíš Plutonium238, které se samovolně rozpadá a výsledkem je teplo ...

Gama záření jsou fotony. Světlo jsou fotony. Takže v podstatě by to asi šlo. Ale jedny tě zabijou (což bych asi kvitoval) a druhé nás zásobují zeleninou (což také kvituji).

miro novak
13. leden 2022, 21:06

radioelektricky jav….

V skutocnosti toho jaderneho odpadu je objemovo tak malo, ze vykon radioelektrickeho javu by musel byt radovo najmenj 6- nasobny v porovnani s fotoelektrickym javom, aby to malo nejaky prakticky vyznam. Inak je to ako zvazat logr z kavy z okruhu 30 km a vyrabat bioplyn. Ale inak dobra myslienka.

Prispevok bol vyhodnoteny ako spam? Niekto tam chlasta v pracovnej dobe?

De Carbon
13. leden 2022, 21:40

Dik za odpoved. Hledal jsem radioelektricky jev a nic jsem nenasel. Jake zareni je nejlepsi? alfa nebo beta. Gama je asi nanic, to projde skrz material a nic neudela. A jaky material je vhodny na uvolneni elektronu z radioaktivnimu zareni? Silicium to asi nebude. A hlavne aby to bylo stabilni a nedegradovalo to behem kratke doby. Aspon 10 let by to melo vydrzet.

Vyhoda by byla, ze by se to dalo delat jako 3D z mnoha slabych vrstev. Ten radioodpad neni podminka. jen by to bylo levnejsi. Treba by stacilo lehce/stredne obohacene palivo.

Emil
13. leden 2022, 22:14

Vzhledem k tomu že podstatou záření beta je právě emise elektronu (nebo pozitronu), tak nejvhodnější materiál na uvolnění elektronu je nějaký betazářič (jako třeba uhlík-14). Alfazářiče jako třeba plutonium-238 slouží jako zdroj pro Radioizotopové termoelektrické generátory: cs. wikipedia. org/wiki/Radioizotopov%C3%BD_termoelektrick%C3%BD_gener%C3%A1tor

De Carbon
13. leden 2022, 22:33

Take se mi jevi betazaric jako primus. Ale neni to o selskem rozumu, ale asi o komplexnich procesech s kvanty a co ja vim. A tam je vse trochu za rohem. Betazareni je take ionizujici a kdo vi ktery plyn by mohl ochotne uvolnoval elektrony. Thermoelektricky efekt nemuze byt nikdy moc efektivni.

De Carbon
13. leden 2022, 22:35

Oprava: Alfazareni je take ionizujici ...

Martin Svoboda
13. leden 2022, 23:51

Je fuk, co to je ... alfa i beta záření není naprosto žádný problém. Jedno jsou jádra hélia a druhé jsou elektrony. Alfu zastaví list papíru a betu kartón (trochu přeháním) - není to tak dávno, co jsme to všichni měli doma v obýváku.

Ivan Novák
14. leden 2022, 11:12

Ale přeci jen, málokdo měl celý den obličej přilepený ke katodové trubici TV obrazovky.

Pocit k diskusi výše: rozdíl možností využití viditelného světla a jiných druhů záření vidím v tom, že ze Slunce toho sem v úhrnu využitelné energie teče nesrovnatelně nejvíc. Kromě toho, alfa & beta se ztrácí pohlcováním v materiálu paliva a výsledkem je obyčejné teplo, leda, když za drahé kosmické peníze vytřídíte a pak sestavíte něco extra uspořádaného. Dále, energie světla je 1,6-3 eV, přičemž gama má nad 10 keV - takový foton, zvlášť když nejde o monoenergetický svazek, spíše něco rozbije, než aby způsobil jen jeden dobře definovaný poskok elektronu a změnu potenciálu. Patrně to není teoreticky zcela vyloučeno, ale v nevyhnutelném chumlu interakcí je zrovna tohle málo pravděpodobné.

Tomáš Dvořák
13. leden 2022, 21:22
De Carbon
13. leden 2022, 21:48

Zajimavy odkaz. Platina to asi zabiji. Ale urcite budou existovat i jine materialy ktere budou dostupnejsi. Ty existujici baterie maji za cil byt male a bezpecne pro lidi v blizkosti. Ale kdyz by se to udelalo ve velkem meritku a nekde v neobydlene oblasti a rozmery by skoro nehraly roli, tak by se snad naslo levne reseni. Solarni fotoclanky byly drive malo ucinne a vyzkum je dovedl k dnesni ucinnosti az nekde kolem 30% a v laboratori snad i 40%.

De Carbon
14. leden 2022, 00:11

Tento příspěvek byl redakcí odebrán z důvodu porušení pravidel diskuze

Kritici VtE opet zalezli do zemljamek a vyhlizi dalsi bezvetri aby vylezli jako hadi a stiri. Panove, tak mate pauzu do svateho Jiri. Vitr je opet majoritni zdroj elektriny u naseho severozapadniho souseda.

Aktualne 37% vitr a 6% JE. A ceny elektriny jsou i v CR zase nizsi nez ta predrazena fosilni elektrina..

De Carbon
14. leden 2022, 00:15

Dodatek: Dokonce i v Polsku dodavaji VtE vic elektriny nez nemecke JE. Polske VtE dodavaji Polakum pres 25% spotreby. Na Polsko fakt dobra hodnota.

maly jarda
14. leden 2022, 01:23

V Americe se tomhle vašemu spamování říká schizo talk .

Jaroslav Loudil
14. leden 2022, 09:52

TO : DeCarbon

Je třeba se podívat na čísla. Vítr v Polsku dodal r. 2020 - 14 TWh při celkové polské výrobě 152 TWh za rok. Bylo to necelých 10 % výroby. 80 % výroby elektřiny v Polsku zajišťují uhelné elektrárny, což je více než v rozvojové Indii nebo Číně.

De Carbon
14. leden 2022, 14:06

Polaci zacali investovat do VtE teprve nedavno. Neni tak dulezite co bylo, ale co je a bude.

Jaroslav Loudil
14. leden 2022, 09:54

Polsko- větrné elektrárny jen 10 %.

Tomáš
14. leden 2022, 08:31

Člověče, vy si už nevidíte do úst! Dyť ty tři JE jedou, víc jich v Dojčlandu už nemají, kolik si asi tak myslíte, že toho vyrobí? Podívejte se ve svém svatém nadšení kolik mají instalací VtE a kolik v JE, pokud tedy ovládáte počty!

Tomáš Novák
14. leden 2022, 08:42

Elektřina z hnědého uhlí stojí i s aktuální cenou za povolenky 80€/MWh. ČEZ je má na letošní rok již předkoupeny za cca 32€/t tak náklady na výrobu jsou kolem 38€/MWh.

Bez povolenek by cena elektřiny ohla být dlouhodobě na úrovni 40€/MWh při slabším hospodářském výsledku ČEZu, ale podpořilo by to levnou výrobu našeho průmyslu.

De Carbon
14. leden 2022, 14:26

Poplatky za povolenky se vraci zpet do ekonomiky. Ty penize nehortuje nikdo ve sklepe.

Emil
14. leden 2022, 14:30

Aneb vaše peníze se neztratily, jen už patří někomu jinému...

De Carbon
14. leden 2022, 14:47

Prostředky na kotlíkové dotace poskytne krajům Státní fond životního prostředí ČR v rámci podprogramu Nová zelená úsporám – Adaptační a mitigační opatření. Ten je běžně financován z výnosů z emisních povolenek

Emil
14. leden 2022, 15:06

Ano, to je jeden z příkladů toho co popisuje to rčení.

Energetik007
14. leden 2022, 08:22

Německo po třetí za 100 let devastuje Evropu, mají tam atomové zbraně US základny a politici v ČR jim to baští..

Jaroslav Loudil
14. leden 2022, 09:57

Zajímavé je, že ačkoli mají USA výborné podmínky pro stavbu větrníků, tak se nová výstavba snižuje v období 2021,22,23 jen na 5 až 7 GW za rok. To je několikrát méně jak solar.

Jimi
14. leden 2022, 10:42

1.1.2022 se snížila podpora pro nové VTE v USA. Ale zároveň těch 7GW je téměr jistých, to jsou již rozběhnuté a financované stavby. Je klidně možné že to v reálu bude 11GW a pro další roky bude ten rozptyl ještě větší

De Carbon
14. leden 2022, 14:30

Jsou to dozvuky stareho ministra prumyslu, ktery OZE nijak moc nepodporoval. Spise to brzdil. Restart nefunguje ze dne na den.

Petr Hariprasad Hajič
15. leden 2022, 15:52

Myslím, že Německo má nakročeno dobře. Dělají co umí a jdou po nových technologiích. Držím palce.

Komentáře pouze pro přihlášené uživatele

Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.

V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.

Přihlásit se