Domů
Německo
Německo se podle ministra hospodářství musí rychle zbavit fosilní energetiky
Uhelná elektrárna

Německo se podle ministra hospodářství musí rychle zbavit fosilní energetiky

Německo
48 komentářů
13. leden 2022, 16:18
ČTK

Berlín 13. ledna (zpravodaj ČTK) – Německo se musí co nejrychleji zbavit energetické závislosti na fosilních palivech. V projevu před poslanci Spolkového sněmu to dnes prohlásil německý ministr hospodářství a ochrany klimatu Robert Habeck. Zdůraznil, že ochrana klimatu s sebou zároveň přináší obrovský inovační potenciál pro německé hospodářství.

„Změna světového hospodářství viditelná na hladu po fosilní energii žene cenu energií pro firmy i spotřebitele vzhůru,“ řekl Habeck.

„Je třeba zdůraznit, že ceny energií zvyšuje hlad právě po fosilních palivech, což jsou ropa, uhlí, plyn,“ uvedl. „Největší šancí a nejlepší strategií, kterou máme, je stát se nezávislými na fosilní energii,“ řekl.

Od vysokých cen energií chce vláda kancléře Olafa Scholze ulevit podle Habecka mimo jiné zrušením poplatku k podpoře zelené energie. Lidem, kteří žijí v nájmu, pak podle ministra pomůže připravované přerozdělení nákladů na emise oxidu uhličitého. To, že se nájemce a pronajímatel budou o poplatek v budoucnu dělit, přiměje majitele nemovitostí k investicím do snížení jejich energetické náročnosti.

Paroplynová elektrárna Počerady, ČEZ
Ilustrační foto

Habeck chce také co nejrychleji zvýšit kapacitu solárních a větrných energetických zdrojů. Do roku 2030 plánuje Německo vyrábět 80 procent energie z obnovitelných zdrojů, nyní podíl činí 42 procent. Pokrok je potřebný také v energetickém využívání vodíku, který je podle Habecka klíčem transformace průmyslu na bezuhlíkový.

Na podporu ochrany klimatu představí vláda letos v parlamentu dva balíčky opatření; první z nich Habeck slibuje na Velikonoce, druhý v létě. Ministr hovořil také o tom, že ochrana klimatu bude díky inovacím povzbuzením pro průmysl.

Mohlo by vás zajímat:

Komentáře(48)
Tomáš
13. leden 2022, 16:28

Ministr je fajn ,takový skoro tajemník ÚV KSČ na VX. sjezdu. Též se přijímaly usnesení a plány aniž kdokoliv z papalášů věděl, co to obnáší!

Lukas
13. leden 2022, 16:32

A čím to chcú nahradiť? Snáď nie s OZE tj. Občasným Zdrojom Elektriny...

Martin Prokš
13. leden 2022, 17:04

Dobrý den,

A já bloud si myslel, že politické vedení v ČR je banda lunatiků všehoschopných imbecilů. Ale na to co si tam navolili Němci nemáme ani zdaleka. Blbé je, že právě Němci fakticky ovládají EU a co se upeče v Berlíně se dříve nebo později nařídí i z Bruselu všem.

Jasně, Občasnými Zdroji Energie v prvním kole. Jak ale začnou zjišťovat že to nestačí, zavedou po vzoru Číny sociální kredity. Tedy asi jen použijí a rozšíří pandemické COVID pasy o sociální body, míru spotřeby a uhlíkovou stopu. Ve jménu planety. Nakonec to dopadne jako v Black Mirror, ten díl jak tam šlapou na kole aby si vydělali na odemčení dveří. A ten díl jak se ta ženská snaží získat vyšší kredit aby si jí byl povolen lepší byt...

Heil Gréta!

maly jarda
13. leden 2022, 20:05

Německo je pořád okupováno USA a tato pološílená vláda sabotující celou Evropu (a nakupující americké stíhačky bez výběrového řízení )je nejvíc proamerická ze posledních 30 let

Martin Svoboda
13. leden 2022, 23:45

Že jsou Němci šílenci bych asi nerozporoval ... Ale tu okupaci ano. Bundeswehr má 115 tisíc lidí, USA tam mají 35 tisíc.

A osobně jsem dost rád, že je tam mají.

De Carbon
13. leden 2022, 23:53

Me teda Nemecko nesabotuje. A ze se po Trumpovi opet upevnuje spojenectvi mezi USA, Nemeckem, NATO a EU je jen dobry vyvoj. Ze se to nasemu nepriteli na vychode nelibi je dobre znameni, ze jdeme spravnym smerem.

Omega
13. leden 2022, 17:09

Ceny paliva zvyšuje hlad po energiích, hlad po energiích jsme zajistili včasným zbouráním zdrojů, takže jsme si namastili kapsu přes dotace. A jo pardón, to jsem v tomto projevu říci nechtěl.

Ale nejvíc se mi líbí věta "Pokrok je potřebný také v energetickém využívání vodíku", napadlo někoho spočítat si, kolik místa je 1TWh ve vodíku? 3kWh/m3 - je to 333 milónů metrů krychlových, pokud bych bral, že potřebuju pokrýt 20% spotřeby vodíkem (zbytek z občasných zdrojů energie), tak jen pro ČR je to 5mld m3. A to je pouze pro výrobu elektřiny. Kde v tom je topení, ohřev vody, doprava....

Tomu se říká "challenge"

ll
13. leden 2022, 18:17

Cenu energie zvýšili politici na základě tlaku 5% populace. Cenu zvýšily povolenky a jejich umělá cena. Dnešní hlad po energii tím zvýšení ceny by bylo bez povolenek v řádu pár procent, ne v řádu stovek procent.

Jaroslav Loudil
13. leden 2022, 17:14

Za 8 let vyrábět 80 % elektřiny z OZE, to je docela velký úkol ! Jsem zvědav na realizaci. S dalším růstem výkonu OZE stoupají požadavky na zajištění stability systému jinými zdroji , třeba Čína má dnes 400 GW ve vodních elektrárnách, 53 GW v jádru, do roku 2030 chce mít 120 GW v přečerpávačkách,.... a odpojování uhlí a plynu tam bude velmi pozvolné - zatím to mají rozpočítané na 40 let do roku 2060.

Tání permafrostu na Sibiři, Aljašce a Kanadě může brzy uvolnit tolik CO2, že veškeré lidské pinožení v oblasti energetiky je proti tomu směšné. Je to stejné, jako pokusit se zabít slona plácačkou na mouchy.

JVr
14. leden 2022, 12:59

Myslím, že právě to tání permafrostu je obecně problém (uníká tam jak CO2 tak hlavně hodně CH4). Ten problém by neměl být tak velký pokud se udržíme do těch 2 °C oteplení (neroztaje toho tolik). Pokud to přetáhneme (jako svět), tak už to kaskádvě poroste nahoru a kdo ví, kde se to zastaví.

josef
13. leden 2022, 17:50

Němci ani neví kolik z čeho vyrábí OZE v Německu se uplatňují hlavně při výrobě el. energie , ale jinak celkově je jejich podíl jen o něco málo větší než u nás. Německo nemá žádnou šanci vyrábět 80% energie z OZE do roku 30. Letos budou jejich emise CO2 vyšší než v roce 2021, protože odstavili 3 jaderné bloky bez toho aby za ně měli jinou náhradu než fosilní paliva.

ll
13. leden 2022, 18:32

Jim je to jedno, oni berou elektřinu ze zásuvky.

Dušan
13. leden 2022, 17:57

Otázka je len čo je to "rýchlo" .... lebo i pri najlepšej vôli a bez ohľadu na náklady sme v horizonte pekných pár rokov .... v ideálnom svete .... reálne skôr desiatkach.

maly jarda
13. leden 2022, 20:02

když Němec začne plánovat tak je třeba začít si dělat zásoby popř. kupovat letenky

Pavel
13. leden 2022, 20:38

Je legrační sledovat jak místní diskutující mentálně zamrzli v devadesátkách kdy uhlí byla jediná realita pro výrobu EE a jádro byla jediná záchrana z tohoto bezútěšného stavu. Je vtipný vidět jak ti mentálně nejkovanější soudruzi obviňují jiné z bolševictví a nikdy nepochopí že tito byli (a to je právě ten zásadní rozdíl) demokraticky zvoleni a tak jen dělají to co musí - plní vůli většiny a mají proto podporu obyvatel. To je ten největší rozdíl mezi vámi soudruzi, co jste vždycky byli jak ten kůl v plotě a na tom se už do vaší smrti nic nezmění.

Dnešní realita je taková, že plyn je drahý a oze jsou levnější dokonce než uhlí a to díky drahým povolenkám. Takže Německo, které VTE technologie produkuje doma, dosáhne 80 procent oze dříve než teď plánují prostě proto, že je to ekonomické i ekologické. Proč platit okupantům Krymu za drahý plyn a ještě se nechat vydírat, když si můžu vyrobit VE vlastním průmyslem a mít ještě levnější EE než z plynu? To je jednoduchá volba.

Shrnutí je prosté: přechod na oze, podobě jako přechod na elektromobilitu, bude rychlejší, než si běžný Franta zpátečník dokáže představit. Ne z toho důvodu, že to nějaký politik proklamuje, ale prostě proto, že je to nejlepší ekonomicky, ekologicky a také geopoliticky. Game over.

Jaroslav Loudil
13. leden 2022, 22:18

TO : Pavel

Je omylem myslet si, že v demokratických zemích plní politici vůli většiny. V USA si zřejmě většina obyvatel přeje ,aby státní dluh byl 30 bilionů Dolarů = 130 % HDP /u nás 42 %/. Také si tam obyvatelstvo přálo, aby armáda USA napadla Vietnam, Srbsko, Irák, Afganistán, Sýrii. Obyvatelstvo demokratických zemí Západu si zřejmě přálo, aby jejich vlády týraly obyvatele jejich kolonií , Francie Alžírsko do roku 1963. Musím jen říci : "Opravdu zvláštní obyvatelstvo !"

Tomáš
14. leden 2022, 08:26

No a odborníci to po propočtech vidí úplně opačně , než vaše rudozelené vizionářství: https://www.idnes.cz/ekonomika/domaci/taxonomie-eu-dekarbonizace-jadro-emise-plyn-teplarny-cena.A220113_151812_ekonomika_ven?zdroj=otvirak

De Carbon
14. leden 2022, 14:00

Doplnte si prosim, ze to jsou pouze cesky odbornici zastupujici klasickou energetiku. Zrejme je Tykac vas idol.

Pavel Veselý
15. leden 2022, 11:16

Tak jsme si přečetli politické školení mužstva a co jako dál. Jen prázdné fráze.

De Carbon
13. leden 2022, 20:44

Muze se nekdo odborne vyjadrit k moznosti vyuzivat solarni panel k vyrobe elektriny a misto slunecniho zareni pouzit radioaktivni material? Nejlepe odpad z reaktoru. Zrejme by ten panel musel byt z jineho materialu, ale zde je nazev "solarni panel" jen pro predstavu co myslim. Proste fotoelektricky jev z radioaktivniho zareni. To by byl prece nejlepsi zpusob vyroby EE s nepretrzitym provozem.

V satelitech se pouzivaji radioaktivni termoclanky s malou ucinnosti. To je neco jineho.

Martin Svoboda
14. leden 2022, 04:00

Termočlánek je věc, co z tepla dělá elektřinu. Radioaktivním termočlánkem asi myslíš Plutonium238, které se samovolně rozpadá a výsledkem je teplo ...

Gama záření jsou fotony. Světlo jsou fotony. Takže v podstatě by to asi šlo. Ale jedny tě zabijou (což bych asi kvitoval) a druhé nás zásobují zeleninou (což také kvituji).

Martin Svoboda
14. leden 2022, 04:00

Termočlánek je věc, co z tepla dělá elektřinu. Radioaktivním termočlánkem asi myslíš Plutonium238, které se samovolně rozpadá a výsledkem je teplo ...

Gama záření jsou fotony. Světlo jsou fotony. Takže v podstatě by to asi šlo. Ale jedny tě zabijou (což bych asi kvitoval) a druhé nás zásobují zeleninou (což také kvituji).

miro novak
13. leden 2022, 21:06

radioelektricky jav….

V skutocnosti toho jaderneho odpadu je objemovo tak malo, ze vykon radioelektrickeho javu by musel byt radovo najmenj 6- nasobny v porovnani s fotoelektrickym javom, aby to malo nejaky prakticky vyznam. Inak je to ako zvazat logr z kavy z okruhu 30 km a vyrabat bioplyn. Ale inak dobra myslienka.

Prispevok bol vyhodnoteny ako spam? Niekto tam chlasta v pracovnej dobe?

De Carbon
13. leden 2022, 21:40

Dik za odpoved. Hledal jsem radioelektricky jev a nic jsem nenasel. Jake zareni je nejlepsi? alfa nebo beta. Gama je asi nanic, to projde skrz material a nic neudela. A jaky material je vhodny na uvolneni elektronu z radioaktivnimu zareni? Silicium to asi nebude. A hlavne aby to bylo stabilni a nedegradovalo to behem kratke doby. Aspon 10 let by to melo vydrzet.

Vyhoda by byla, ze by se to dalo delat jako 3D z mnoha slabych vrstev. Ten radioodpad neni podminka. jen by to bylo levnejsi. Treba by stacilo lehce/stredne obohacene palivo.

Emil
13. leden 2022, 22:14

Vzhledem k tomu že podstatou záření beta je právě emise elektronu (nebo pozitronu), tak nejvhodnější materiál na uvolnění elektronu je nějaký betazářič (jako třeba uhlík-14). Alfazářiče jako třeba plutonium-238 slouží jako zdroj pro Radioizotopové termoelektrické generátory: cs. wikipedia. org/wiki/Radioizotopov%C3%BD_termoelektrick%C3%BD_gener%C3%A1tor

De Carbon
13. leden 2022, 22:33

Take se mi jevi betazaric jako primus. Ale neni to o selskem rozumu, ale asi o komplexnich procesech s kvanty a co ja vim. A tam je vse trochu za rohem. Betazareni je take ionizujici a kdo vi ktery plyn by mohl ochotne uvolnoval elektrony. Thermoelektricky efekt nemuze byt nikdy moc efektivni.

De Carbon
13. leden 2022, 22:35

Oprava: Alfazareni je take ionizujici ...

Martin Svoboda
13. leden 2022, 23:51

Je fuk, co to je ... alfa i beta záření není naprosto žádný problém. Jedno jsou jádra hélia a druhé jsou elektrony. Alfu zastaví list papíru a betu kartón (trochu přeháním) - není to tak dávno, co jsme to všichni měli doma v obýváku.

Ivan Novák
14. leden 2022, 11:12

Ale přeci jen, málokdo měl celý den obličej přilepený ke katodové trubici TV obrazovky.

Pocit k diskusi výše: rozdíl možností využití viditelného světla a jiných druhů záření vidím v tom, že ze Slunce toho sem v úhrnu využitelné energie teče nesrovnatelně nejvíc. Kromě toho, alfa & beta se ztrácí pohlcováním v materiálu paliva a výsledkem je obyčejné teplo, leda, když za drahé kosmické peníze vytřídíte a pak sestavíte něco extra uspořádaného. Dále, energie světla je 1,6-3 eV, přičemž gama má nad 10 keV - takový foton, zvlášť když nejde o monoenergetický svazek, spíše něco rozbije, než aby způsobil jen jeden dobře definovaný poskok elektronu a změnu potenciálu. Patrně to není teoreticky zcela vyloučeno, ale v nevyhnutelném chumlu interakcí je zrovna tohle málo pravděpodobné.

Tomáš Dvořák
13. leden 2022, 21:22
De Carbon
13. leden 2022, 21:48

Zajimavy odkaz. Platina to asi zabiji. Ale urcite budou existovat i jine materialy ktere budou dostupnejsi. Ty existujici baterie maji za cil byt male a bezpecne pro lidi v blizkosti. Ale kdyz by se to udelalo ve velkem meritku a nekde v neobydlene oblasti a rozmery by skoro nehraly roli, tak by se snad naslo levne reseni. Solarni fotoclanky byly drive malo ucinne a vyzkum je dovedl k dnesni ucinnosti az nekde kolem 30% a v laboratori snad i 40%.

De Carbon
14. leden 2022, 00:11

Tento příspěvek byl redakcí odebrán z důvodu porušení pravidel diskuze

Kritici VtE opet zalezli do zemljamek a vyhlizi dalsi bezvetri aby vylezli jako hadi a stiri. Panove, tak mate pauzu do svateho Jiri. Vitr je opet majoritni zdroj elektriny u naseho severozapadniho souseda.

Aktualne 37% vitr a 6% JE. A ceny elektriny jsou i v CR zase nizsi nez ta predrazena fosilni elektrina..

De Carbon
14. leden 2022, 00:15

Dodatek: Dokonce i v Polsku dodavaji VtE vic elektriny nez nemecke JE. Polske VtE dodavaji Polakum pres 25% spotreby. Na Polsko fakt dobra hodnota.

maly jarda
14. leden 2022, 01:23

V Americe se tomhle vašemu spamování říká schizo talk .

Jaroslav Loudil
14. leden 2022, 09:52

TO : DeCarbon

Je třeba se podívat na čísla. Vítr v Polsku dodal r. 2020 - 14 TWh při celkové polské výrobě 152 TWh za rok. Bylo to necelých 10 % výroby. 80 % výroby elektřiny v Polsku zajišťují uhelné elektrárny, což je více než v rozvojové Indii nebo Číně.

De Carbon
14. leden 2022, 14:06

Polaci zacali investovat do VtE teprve nedavno. Neni tak dulezite co bylo, ale co je a bude.

Jaroslav Loudil
14. leden 2022, 09:54

Polsko- větrné elektrárny jen 10 %.

Tomáš
14. leden 2022, 08:31

Člověče, vy si už nevidíte do úst! Dyť ty tři JE jedou, víc jich v Dojčlandu už nemají, kolik si asi tak myslíte, že toho vyrobí? Podívejte se ve svém svatém nadšení kolik mají instalací VtE a kolik v JE, pokud tedy ovládáte počty!

Tomáš Novák
14. leden 2022, 08:42

Elektřina z hnědého uhlí stojí i s aktuální cenou za povolenky 80€/MWh. ČEZ je má na letošní rok již předkoupeny za cca 32€/t tak náklady na výrobu jsou kolem 38€/MWh.

Bez povolenek by cena elektřiny ohla být dlouhodobě na úrovni 40€/MWh při slabším hospodářském výsledku ČEZu, ale podpořilo by to levnou výrobu našeho průmyslu.

De Carbon
14. leden 2022, 14:26

Poplatky za povolenky se vraci zpet do ekonomiky. Ty penize nehortuje nikdo ve sklepe.

Emil
14. leden 2022, 14:30

Aneb vaše peníze se neztratily, jen už patří někomu jinému...

De Carbon
14. leden 2022, 14:47

Prostředky na kotlíkové dotace poskytne krajům Státní fond životního prostředí ČR v rámci podprogramu Nová zelená úsporám – Adaptační a mitigační opatření. Ten je běžně financován z výnosů z emisních povolenek

Emil
14. leden 2022, 15:06

Ano, to je jeden z příkladů toho co popisuje to rčení.

Energetik007
14. leden 2022, 08:22

Německo po třetí za 100 let devastuje Evropu, mají tam atomové zbraně US základny a politici v ČR jim to baští..

Jaroslav Loudil
14. leden 2022, 09:57

Zajímavé je, že ačkoli mají USA výborné podmínky pro stavbu větrníků, tak se nová výstavba snižuje v období 2021,22,23 jen na 5 až 7 GW za rok. To je několikrát méně jak solar.

Jimi
14. leden 2022, 10:42

1.1.2022 se snížila podpora pro nové VTE v USA. Ale zároveň těch 7GW je téměr jistých, to jsou již rozběhnuté a financované stavby. Je klidně možné že to v reálu bude 11GW a pro další roky bude ten rozptyl ještě větší

De Carbon
14. leden 2022, 14:30

Jsou to dozvuky stareho ministra prumyslu, ktery OZE nijak moc nepodporoval. Spise to brzdil. Restart nefunguje ze dne na den.

Petr Hariprasad Hajič
15. leden 2022, 15:52

Myslím, že Německo má nakročeno dobře. Dělají co umí a jdou po nových technologiích. Držím palce.

Komentáře pouze pro přihlášené uživatele

Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.

V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.

Přihlásit se