Domů
Německo
Německý ministr hospodářství varuje před odstávkou průmyslu pro nedostatek plynu

Německý ministr hospodářství varuje před odstávkou průmyslu pro nedostatek plynu

Německo
3 komentáře
24. červen 2022, 11:09
ČTK

Pokud budou dodávky ruského plynu i nadále tak nízké jako nyní, hrozí Německu nedostatek této suroviny, řekl dnes v rozhovoru s časopisem Der Spiegel německý ministr hospodářství Robert Habeck. V případě takové situace by v zimě muselo dojít k pozastavení některých průmyslových odvětví, dodal.

„Podniky by musely zastavit výrobu, propustit zaměstnance, zhroutily by se dodavatelské řetězce. Lidé by se zadlužili, aby mohli zaplatit účty za topení. Zchudli by,“ řekl Habeck.

Jde podle něj o součást strategie ruského prezidenta Vladimira Putina rozdělit zemi. Vylíčená situace je „nejlepší živnou půdou pro populismus, který má naši liberální demokracii podkopat zevnitř,“ dodal Habeck a zdůraznil, že Putinovy plány nesmí vyjít.

Ministr hospodářství zmínil podle Der Spiegel další úlevy pro podniky a lidi postižené nedostatkem plynu. Varoval však, že nebude možné utlumit veškeré dopady nedostatku suroviny.

Daňové úlevy plánuje poskytnout energeticky náročnému průmyslu v příštích dvou letech ministr financí Christian Lindner, napsal list dnes Süddeutsche Zeitung s odvoláním na na dokument ministerstva. Podpora by v letech 2023 a 2024 činila podle deníku přibližně 2,9 miliardy eur (71,8 miliardy Kč).

Němečtí spotřebitelé by se mohli dočkat zdvojnásobení nebo ztrojnásobení svých nákladů na energie, které jsou již nyní v některých případech o 30 až 80 procent vyšší kvůli nárůstu cen z loňského podzimu, řekl dnes v rozhovoru s televizní stanici ARD Klaus Müller, šéf německého regulátora síťových služeb Bundesnetzagentur.

Regulátor podle Müllera zvažoval různé scénáře a většina z nich „není pěkná a znamená buď příliš málo plynu na konci zimy, nebo velmi obtížnou situaci už na podzim nebo v zimě“.

Německá vláda vyhlásila ve čtvrtek kvůli problémům s dodávkami plynu z Ruska stav výstrahy, což je druhý ze tří varovných stupňů krizového plánu pro dodávky plynu. Ten nastupuje, když vláda vidí vysoké riziko dlouhodobého nedostatku dodávek plynu.

Ruská státní plynárenská společnost Gazprom minulý týden výrazně omezila dodávky plynovodem Nord Stream 1, který přepravuje plyn z Ruska do Německa po dně Baltského moře. Gazprom opatření zdůvodňuje zpožděním při opravě kompresorových turbín německé společnosti Siemens Energy z Kanady. Německý ministr hospodářství Robert Habeck však omezení dodávek označil za politicky motivovaný krok, kterým se Rusko podle něj snaží vyvolat nejistotu a zvýšit ceny plynu.

Mohlo by vás zajímat:

Komentáře(3)
Peter Zachara
24. červen 2022, 12:18

Známé Habeckovo kliše, ze sankcie voci Rusku nie su politicky motivovane, ci co vlastne to tu stale opakujete?

Ladislav Novák
24. červen 2022, 15:20

Komentář třetí pokus:

Green Deal je to nejlepší, co si Německo mohlo vymyslet pro své zničení. :-)

Ladislav Novák
24. červen 2022, 16:03

Evropský parlament měl varovnou studii. Ignoroval ji

Přemysl Souček 21.6.2022

"... Za čtyři roky uplynulé od vzniku studie se stalo jediné: závislost států v EU na dovozu plynu z Ruska se ještě zvýšila. A zdá se, že neklesala ani v případě ropy či uhlí. V kontextu současné situace, už nelze odbýt ignorování studie mávnutím ruky. Neboť jde jednání zcela jasně trestuhodné. Neobstojí ani případný argument současné eurokomise, že jí vymyšlený Zelený úděl (Green deal) má za cíl právě ukončení závislosti na dovozech z Ruska. Že tuto skutečnost – z bezpečnostních důvodů – maskovala za „klimatický boj“. Možná by se tomu dalo uvěřit, kdyby současně nerostla evropská závislost na Rusku. Možná by se tomu dalo uvěřit, kdy nebylo čím dál zřejmější, že nápady, kterými se EK ohání, jsou zcela nerealistické, mimo jiné proto, že sázejí na technologie, jež ještě nejsou vyvinuté. Což v konečném důsledku nemůže skončit jinak, než drastickým oslabením států EU. Z čehož bude v konečném součtu opět těžit Rusko. (A Čína a také USA.) Současná aktivita EK je tak v součtu pro státy EU nebezpečná (např. zde a zde). ..."

Komentáře pouze pro přihlášené uživatele

Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.

V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.

Přihlásit se