Domů
Německo
Německý průmysl: Odklon Německa od uhlí neproběhne před rokem 2030
Demonstrace aktivistických organizací Attac a Ende Gelände proti výrobě elektřiny z hnědého uhlí v dole Hambach, rok 2017. Autor: Ende Gelände, Wikimedia Commons
Zdroj: Ende Gelände, Wikimedia Commons

Německý průmysl: Odklon Německa od uhlí neproběhne před rokem 2030

Německo
20 komentářů
11. listopad 2018, 17:35
Jan Budín

Německý odklon od výroby elektřiny v uhelných elektrárnách neproběhne podle německé Asociace průmyslových spotřebitelů energie před rokem 2030. Podle asociace hovoří pro další využívání uhlí na jedné straně cena a na straně druhé potřeba zajištění bezpečnosti dodávek energie. 

Výkonná ředitelka německé Asociace průmyslových spotřebitelů energie Barbara Minderjahnová v pátek na Evropské podzimní plynárenské konferenci v Berlíně uvedla, že úplný odklon Německa od uhlí nezačne do roku 2022-2025 a neproběhne před rokem 2030.

„Problémem je cena. Uhlí je mnohem levnější než plyn jak pro průmysl, tak pro výrobu elektřiny,“ řekla Minderjahnová.

Minderjahnová dodala, že však nejde pouze o cenu, ale také o další faktory. Jedním z nejdůležitějších je přitom zajištění bezpečnosti dodávek energie.

Výkonná ředitelka Asociace průmyslových spotřebitelů energie dále upozornila na skutečnost, že se Německo v současné době snaží ze svého energetického mixu dostat jadernou energii a že i to je výzva.

{„country“:“GER“,“type“:“PIE“,“from“:“2018-01-01″,“to“:“2018-11-11″,“caption“:“Podíl jednotlivých zdrojů na výrobě elektřiny v Německu v letošním roce.“,“url“:“https://energodock.cz/energodock/get_electricity_shares.php“,“source“:“shortcode“,“start_date“:“2018-01-01″,“end_date“:“2018-11-11″}

O osudu německých uhelných elektráren má na konci letošního roku rozhodnout tzv. uhelná komise (oficiálně „Komise pro růst, strukturální změny a zaměstnanost“). Závěrečné zasedání, při kterém má tato komise v úmyslu představit výsledky a svou závěrečnou zprávu, je naplánováno na 11. prosince.

Úvodní fotgrafie: Demonstrace aktivistických organizací Attac a Ende Gelände proti výrobě elektřiny z hnědého uhlí v dole Hambach, rok 2017. Autor: Ende Gelände, Wikimedia Commons

Ad

Mohlo by vás zajímat:

Komentáře(20)
Milan Vaněček
11. listopad 2018, 19:57

S naší energetickou koncepcí bychom měli počkat až po 11. prosinci. To bude zřejmá energetická "cestovní mapa" Německa a tedy i našeho regionu střední Evropy. Německo bude samozřejmě prosazovat v EU jen takové kroky které budou v souladu s jejich "cestovní mapou" na "coal-phase out."

Martin Hájek
12. listopad 2018, 12:11

Tak to už asi nestihneme, Státní energetickou koncepci ČR schválila vláda v roce 2015.

Milan Vaněček
12. listopad 2018, 12:32

Těch energetických koncepcí (schválených) pamatuji za můj život hodně, jo změna je život.? Zatím poslední byla schválena 2015, nová bude schválena ????

petr
11. listopad 2018, 23:00

Dobrý večer, německá energetická politika je asi stejný a nebo ještě větší průšvih než ta migrační...

Zrušení JE vede v první m kroku k růstu závislosti na uhlí a tedy nesplnění emisních limitů a ve druhém kroku k závislosti na zemním plynu od Ruské federace, tedy přesně to co říká ten pošuk z USA, že SRN svoji energetickou politikou ohrožují bezpečnost EU a Nato...

Je to smutné, ale bohatí němci za moc peněz zatím dostali hodně málo...

Doufám, že jejich chyby nebudeme opakovat

Milan Vaněček
12. listopad 2018, 01:54

Přechod od špinavé energetiky na energetiku čistou, obnovitelnou probíhá pozvolna na celém světě. Je to spojeno s vědeckým a technickým pokrokem. Nejlépe je to vidět v kolébce polovodičového a IT průmyslu (Kalifornii).

Ale naši kocourkovští mají vždy námitky: u nás to nééjde, máme jiné přírodní podmínky.

Proto pozoruji, co v Německu (třeba v Bavorsku či Sasku) jako u našich bezprostředních sousedů jde, jak to dělají (inženýři a technici jsou výborní) s tím, že po nějakém časovém intervalu (10 let, aby klesla cena) to můžem úspěšně zopakovat (jen to co se jim podařilo).

Tož tak.

frank
12. listopad 2018, 09:15

Jojo, kontrolované "rolling blackouts", toť realita současné Kalifornie :) Je to samozřejmě zlepšení proti " divokým blakoutům" let minulých. Centrum polovodičů a IT a musí se tam řízeně vypínat proud, aby to celé nespadlo, tož tak

Milan Vaněček
12. listopad 2018, 09:24

Já jsem znal Silicon Valley, teď obdivuji na Youtube Apple park. Ale souhlasím, v Kalifornii je spousta (většina plochy) nádherné divočiny i Národních parků, není to homogenní zahrádka, jako ČR.

Tož tak, souhlasím, Vy tam žijete asi nyní.

frank
12. listopad 2018, 09:49

Homogenní zahrádka přírodní parky , pěkná diskusní klička , souhlasíte tedy s tím, že v Kalifornii je energetická situace napjatá ?

Jan Veselý
12. listopad 2018, 09:55

Je, hlavně díky rozsáhlým požárům, které jim ničí i elektrická vedení. To je pak těžko zásobuje. O tom jsem už něco četl. Máte nějaké jiné zprávy o "rolling blackouts" v Kalifornii?

Jan Veselý
12. listopad 2018, 09:57

Ještě jsem našel tohle. Vypadá to, že výpadek je jen v té oblasti, kde zrovna zuří ten obří "wild fire".

Petr
12. listopad 2018, 11:39

Zatím to teda podle dlouhodobých výsledků spíš vypadá, že plochy v Kalifornii byly ekology podle plánů chráněny takovým způsobem, aby co mohly co nejčastěji giganticky vzplanout.

frank
12. listopad 2018, 10:26

Pane Veselý, je to pěkné vidět, jak vnímáte " řízený blackout" a argumentujete živly :) O tomhle zavádění diskuse jsem také někde četl ... Takže 17/1/2018 řízené odpojení půl milionů domácností v okoli San Francisca a Sacramento asi způsobil požár na ústředně :) , tak to se mi ulevilo.... Letní opakované výpadky tu a tam 100,000 -200 000 domácností napříč celou Kalifornii ( klimačky jedou pane) tedy nezpůsobily problémy s dodávkami ale zásadně jen živly :)

Pak je ovšem otázkou, proč je po kaliforňany tak důležité vědět kam patří v případě řízených blakhoutů a proč mají na fakturách mají uvednou " Rotating outage lokalitu" :)

vinkler
12. listopad 2018, 10:59

zajímalo by mě zda mají kaliforňané na řízené vypínání taky nouzové zdroje, tj. baterie, spalovací motory...

Jan Veselý
12. listopad 2018, 11:13

Byl jsem schopen si něco dohledat o problémech v létě. Zcela jasně se tam psalo o přehřívajících se transformátorech. Tam by mohla skvěle pomoci střešní fotovoltaika, aby se těm trafům během veder odlehčilo.

Je to jen doklad toho, jak mizerné jsou elektrické sítě v USA oproti evropskému standardu.

O odpojení domácností v okolí San Francisca a Sacramenta jsem nic nenašel. Máte nějaký odkaz?

Jan Veselý
12. listopad 2018, 11:13

Byl jsem schopen si něco dohledat o problémech v létě. Zcela jasně se tam psalo o přehřívajících se transformátorech. Tam by mohla skvěle pomoci střešní fotovoltaika, aby se těm trafům během veder odlehčilo.

Je to jen doklad toho, jak mizerné jsou elektrické sítě v USA oproti evropskému standardu.

O odpojení domácností v okolí San Francisca a Sacramenta jsem nic nenašel. Máte nějaký odkaz?

frank
12. listopad 2018, 11:47

Třeba zde druhý nebo třetí odkaz google za poslední rok, dle formulace :)

https://abcnews.go.com/US/story?id=94355&page=1

Jan Veselý
12. listopad 2018, 13:38

Aha, klasický problém s nedostatkem vody v oblasti závislé na vodních elektrárnách. Na to výborně pomáhají FVE a VtE. Ušetří dost vody pro VE a samy jí k provozu nepotřebují.

Carlos
12. listopad 2018, 11:37

Jestli se jim hřejí popelnice na sloupech bez jediného žebra, tak se nedivím, jestli se jim hřejí trafa na 65kV tak je to problém a někdo něco podělal, ztráty v trafu vs. příkon ze slunce jsou myslím neporovnatelné. Co je u nás myslím 40MVA trafo tak to má podle mapy 4x5m plochu a na výšku tak 2m, takže i v nejhorším je to 38 m^2 a i při 2kW/m^2 a absolutním pohlcení je to jen 76kW navíc. A to mají tato jen pasivní chlazení a teplotně si s Kalifornií rozpálený jih Moravy přes léto moc asi nezadá, na sluníčku jsem měli taky přes 48°C, na poli takových 38°C vzduch.

Na jednu stranu chápu proč mají síť zapojenou jak mají, ale pro tak energeticky náročnou zemi je to prostě zvěrstvo.

Jiří Danihel
13. listopad 2018, 08:59

Fotovoltaika by pomohla i jako izolace střechy před přímým slunečním zářením. Ale měniče FVE využívají její vlastnosti, že zkratový proud je jen malinko vyšší, než jmenovitý. Takže jakmile napětí na stringu překročí o cca 15V vrcholové napětí v síti, začnou pouštět do sítě obdélníkový proud. Jednoduše jenom obrací polaritu stringu podle polarity aktuální půlvlny. Tím pádem zvyšují harmonické zkreslení v síti. Trafa se hřejí hlavně kvůli vyšším harmonickým, které se ve velké míře spálí v železném jádře. To by FVE zhoršila.

Zdrojem vyšších harmonických jsou hlavně spotřebiče s elektronikou. To jsou třeba klimatizace s měničem (invertorové). Ty jednofázové budou způsobovat velké nevyvážení fází, na které doplácí nejen trafa, ale i přímo připojené třífázové motory. Klimatizace bez invertoru a další přímo napájené motory odebírají jalový výkon. V soukromých rezidencích budou stěží kompenzátory účiníku, takže zatížitelnost trafa je ošizena o jalovinu. A k tomu kombinace elektroniky a přímo napájených asynchronních motorů způsobuje brždění motorů harmonickými s negativní rotací (třeba 5., která je dominantní u šestipulsních usměrňovačů). Tím pádem si motory berou víc, než by normálně potřebovaly. Nicméně, při správném jištění by při nadměrném odběru nemělo dojít k přehřátí trafa nadproudem, ale k výpadku ochrany. Bohužel tepelný účinek vyšších harmonických na jádro trafa je výraznější, než na bimetalovou spoušť jističů nebo vlákna pojistek.

Petr
12. listopad 2018, 10:43

Německo ví, že globalistům do 2 let dojdou kulky, takže teď před poslední sprškou jejich výstřelů uhýbají už tak šíleně intenzivně, že jsou schopni slíbit skoro cokoliv s tím, že se to nakonec po roce 2021 zruší stejně jako odstup od jádra.

Nakonec je vítězství v obraně jisté, protože arogantní globalisté se pokaždé opakovaně zmýlili v tom, že mezi zdánlivě omezeně velkým Německem a surovinami z Ruska neleží žádná pustina idiotů, ale v podstatě druhé Německo a k tomu zvyklé fungovat se čtvrtinovými platy.

Přitom znakem skutečných blbců, kteří neměli nikdy šanci na výhru, i kdyby si natiskli kolik peněz chtěli, je právě to stálé opakování té stejné chyby.

Komentáře pouze pro přihlášené uživatele

Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.

V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.

Přihlásit se