Německý průmysl: Odklon Německa od uhlí neproběhne před rokem 2030

11. listopad 2018, 17:35
DomůNěmeckoNěmecký průmysl: Odklon Německa od uhlí neproběhne před rokem 2030

Německý odklon od výroby elektřiny v uhelných elektrárnách neproběhne podle německé Asociace průmyslových spotřebitelů energie před rokem 2030. Podle asociace hovoří pro další využívání uhlí na jedné straně cena a na straně druhé potřeba zajištění bezpečnosti dodávek energie. 

Výkonná ředitelka německé Asociace průmyslových spotřebitelů energie Barbara Minderjahnová v pátek na Evropské podzimní plynárenské konferenci v Berlíně uvedla, že úplný odklon Německa od uhlí nezačne do roku 2022-2025 a neproběhne před rokem 2030.

„Problémem je cena. Uhlí je mnohem levnější než plyn jak pro průmysl, tak pro výrobu elektřiny,“ řekla Minderjahnová.

Minderjahnová dodala, že však nejde pouze o cenu, ale také o další faktory. Jedním z nejdůležitějších je přitom zajištění bezpečnosti dodávek energie.

Výkonná ředitelka Asociace průmyslových spotřebitelů energie dále upozornila na skutečnost, že se Německo v současné době snaží ze svého energetického mixu dostat jadernou energii a že i to je výzva.

Podíl jednotlivých zdrojů na výrobě elektřiny v Německu v letošním roce.

O osudu německých uhelných elektráren má na konci letošního roku rozhodnout tzv. uhelná komise (oficiálně „Komise pro růst, strukturální změny a zaměstnanost“). Závěrečné zasedání, při kterém má tato komise v úmyslu představit výsledky a svou závěrečnou zprávu, je naplánováno na 11. prosince.

Úvodní fotgrafie: Demonstrace aktivistických organizací Attac a Ende Gelände proti výrobě elektřiny z hnědého uhlí v dole Hambach, rok 2017. Autor: Ende Gelände, Wikimedia Commons