Domů
Německo
Německé ministerstvo odkládá hodnocení dopadů odklonu od uhlí o další rok
Německá uhelná elektrárna Jänschwalde. Zdroj: LEAG
Zdroj: LEAG

Německé ministerstvo odkládá hodnocení dopadů odklonu od uhlí o další rok

Německé ministerstvo hospodářství odloží vydání zprávy o dopadech ukončení provozu uhelných elektráren na energetickou bezpečnost, ceny elektřiny a klimatické cíle. Dle deníku Handelsblatt to uvádí dopis Michaela Kellnera, státního tajemníka Spolkového ministerstva hospodářství a energetiky, adresovaný členům výborů Spolkového sněmu pro hospodářství a pro ochranu klimatu a energetiku.

Podle deníku se v interním dokumentu Kellnera uvádí, že plánovaná zpráva, kterou ze zákona vyžaduje zákon o postupném ukončování těžby uhlí, bude pravděpodobně odložena na jaro 2025. To by bylo o téměř tři roky později než její původně plánované vydání v létě 2022. Podle Kellnera je hlavním faktorem pro zpoždění zprávy energetická krize a také práce na připravované strategii ministerstva pro elektrárny, jejíž vydání také nabralo zpoždění.

Michael Kruse, expert na energetickou politiku vládní koaliční strany Svobodných demokratů (FDP), uvedl, že ministerstvo hospodářství by odkladem zprávy porušilo zákon o postupném ukončení výroby elektřiny z uhlí, čímž by odklon Německa od využívání uhlí ohrozilo.

Zmiňovaný zákon vstoupil v platnost v srpnu 2020 a stanovuje postupy pro postupné ukončení výroby elektřiny z uhlí do roku 2038. Na základě tohoto zákona již byla řada uhelných elektráren vyřazena z provozu. S cílem zabránit tomu, aby uzavírání elektráren vedlo k neočekávaným důsledkům pro bezpečnost dodávek a vývoj cen, stanovuje zákon řadu přezkumů.

Jedním z těchto přezkumů je i zmiňovaná zpráva o dopadech ukončení provozu uhelných elektráren na energetickou bezpečnost, ceny elektřiny a klimatické cíle. Další přezkumy mají být provedeny v letech 2026, 2029 a 2032.

Rok 2038 jako oficiální datum ukončení provozu německých uhelných elektráren schválila předchozí vláda. Současná koalice pod vedením kancléře Olafa Scholze plánovala toto datum posunout ideálně na rok 2030. Politici ze spolkových zemí závislých na uhelném průmyslu i zástupci energetického průmyslu uvedli, že dřívějšího cílového roku nelze reálně dosáhnout, pokud nebudou urychlena doprovodná opatření, jako je budování elektráren, které mají ty uhelné nahradit.

Mohlo by vás zajímat:

Komentáře(2)
Jiří Švarc
8. červen 2024, 23:38

Jen pro zajímavost (nereaguji na nic v článku), dnes od 11. do 13. hodiny byla v Německu výroba z OZE vyšší než spotřeba. Pokud se nemýlím, nikdy předtím toto nenastalo.

Martin Prokš
9. červen 2024, 19:55

Nedobrý den,

A jen pro zajímavost, je víkend, spotřeba malá ale matička příroda se rozhodla že bude slunit a vát. Elektřinu nebylo kam dávat a tak se cena propadla do záporu a za odběr se opět platilo. Hlavně když si to někdo vezme a jakkoli spálí, jen aby se nesesypala síť.

Heil Gréta!

K Zemi Hleď!

Kupředu levá, zpátky ni krok!

Komentáře pouze pro přihlášené uživatele

Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.

V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.

Přihlásit se