
Budoucí německá vláda nemá ambice urychlit odklon od uhlí, spory panují ohledně jádra
Budoucí německá vláda ustupuje od ambicí odstupující vlády urychlit odklon Německa od uhlí do roku 2030 a drží se původního termínu v roce 2038. Uniklé dokumenty z vyjednávání odhalují, že v probíhajících koaličních jednáních mezi Křesťanskodemokratickou unií a Sociálními demokraty zůstává mnoho klimatických a energetických témat sporných. Ekologové varovali, že prozatímní dohody by mohly vést k „obrovskému kroku zpět“ pro ochranu klimatu nejen v Německu, ale i v Evropě.
Budoucí německá koaliční vláda nechce prosazovat snahu odstupující vlády posunout ukončení výroby elektřiny z uhlí v zemi z oficiálního termínu v roce 2038 na rok 2030. Uvádí se to v uniklých dokumentech shrnujících předběžné dohody mezi Křesťanskodemokratickou unií (CDU/CSU) a Sociálními demokraty (SPD).
CDU a SPD jsou uprostřed formálních koaličních jednání a uniklý dokument shrnuje předběžné dohody dosažené v prvním kole rozhovorů, které nyní budou podrobněji projednávat vysocí straničtí představitelé v hlavní vyjednávací skupině, což může ještě vyústit v zásadní změny. Mnoho návrhů také stále závisí na zajištění finančních prostředků.
Návrhy textů dohodnuté v několika tematických pracovních skupinách, které zahrnují oblast klimatu a energetiky a oblast dopravy, infrastruktury a stavebnictví, mají tvořit základ pro formální koaliční dohodu, kterou chtějí strany předložit v dubnu nebo květnu.
Z návrhu vyplývá, že strany se hodlají i nadále zavázat k plnění klimatických cílů Německa, včetně cíle dosažení klimatické neutrality do roku 2045. Z dokumentu však také vyplynulo, že řada otázek, včetně využívání zachycování uhlíku v průmyslových odvětvích, zůstává podle médií sporná.
Spory mezi stranami panují také ohledně demontáže odstavených jaderných elektráren. Důvodem je, že CDU/CSU chce prozkoumat možnost obnovení provozu nedávno odstavených jaderných elektráren.
"Současně se snažíme co nejrychleji provést odborné posouzení, zda je ještě možné obnovit provoz nedávno odstavených jaderných elektráren s přiměřenými technickými a finančními náklady vzhledem k fázi vyřazování z provozu. Posouzení provedou Komise pro bezpečnost reaktorů a TÜV. Do té doby by měla být demontáž elektráren okamžitě zastavena, pokud možno na základě dobrovolné dohody s provozními společnostmi," uvádí CDU/CSU ve vyjednávacích dokumentech.
V prvním kole průzkumných koaličních rozhovorů, které předcházelo současným formálním jednáním, se strany již dohodly na rozvoji obnovitelných zdrojů energie, snížení cen elektřiny pro průmysl a domácnosti a výstavbě 20 GW plynových elektráren jako záložních zdrojů k obnovitelným zdrojům energie.
Mohlo by vás zajímat:
Konečně nějaké rozumné rozhodnutí (zatím utajované). A k těm "obnoveným" německým JE se už rozumně vyjádřila paní Drábová (osoba s nejvyšší kompetencí pro jadernou bezpečnost u nás).
Jenže známe nejen Německé Zelené, ti jsou schopni jakéhokoliv destrukčního činu.
Drábová řekla, že obnovovat německé jaderky je blbost.
Vaněčku ty vaše slavné soláry a větrníky destabilizují evropské sítě a zdražují výrobu, tak že se průmysl v EU stal nekonkurenceshopný! Tak přestaňte blábolit!
Německý nebo třeba evropský "obrovský krok" kamkoli nemá na klima kdekoli na světě, tedy ani v Evropě, nejmenší vliv.
Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.
V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.
Přihlásit se