
Německá uhelná elektrárna Jänschwalde půjde na léto do rezervy. Z trhu ji vytlačují OZE
Hnědouhelná elektrárna Jänschwalde, která leží na východě Německa v blízkosti hranice s Polskem, zřejmě skončí na několik měsíců v rezervě. Společnost LEAG, která zdroj provozuje, totiž očekává během letního období silnou konkurenci ze strany obnovitelných zdrojů. Podle společnosti by částečné omezení provozu elektrárny mohlo posloužit k vytvoření zásob těženého hnědého uhlí na zimu.
S rostoucím instalovaným výkonem obnovitelných zdrojů, zejména fotovoltaických elektráren, se prostor na trhu pro ostatní zdroje zmenšuje. Jen v samotném Německu přesáhl instalovaný výkon fotovoltaik na přelomu roku hodnotu 100 GW a dále roste. Německo přitom není jedinou zemí, kde výkon fotovoltaik prudce roste, situace je podobná i u jeho sousedů. Během letošního léta tak lze očekávat ještě silnější tlak na ceny elektřiny na krátkodobých trzích.
Očekávání silné výroby OZE a nízkých cen elektřiny tak podle serveru Clean Energy Wire přimělo společnost LEAG, která je jedním z největších provozovatelů uhelných zdrojů v Evropě, upravit provoz svých zdrojů. Hnědouhelná elektrárna Jänschwalde, která po nedávném uzavření dvou bloků disponuje instalovaným výkonem 2000 MW, zřejmě částečně půjde do rezervy. Během období mezi letošním květnem a zářím by tak disponibilní výkon měl klesnout na polovinu, tedy 1000 MW.
Budoucnost uhlí je nejistá, mimo Evropu ale nadále prosperuje
V následujících letech by mělo v Evropě postupně docházet k odstavování dalších uhelných zdrojů, a to nejen v Německu. V případě Německa nicméně stále není jasné, jak rychlé bude toto tempo. Nastupující německá vláda totiž ustupuje od ambicí předchozí vlády urychlit odklon Německa od uhlí do roku 2030 a drží se původního termínu v roce 2038.
Na růžích ustláno nemají ani uhelné zdroje v Česku, které za sebou mají složitý loňský rok. Výroba uhelných elektráren loni v České republice podle dostupných dat poklesla o 12 %. Spolu s klesající výrobou tak postupně klesá i domácí těžba uhlí.
Z globálního hlediska je situace nicméně odlišná, kdy poptávka po uhlí nadále roste, a to zejména v Asii. Instalovaný výkon uhelných elektráren loni dosáhl nového rekordu a poptávka po uhlí zřejmě rovněž. Po nástupu Donalda Trumpa se situace začíná měnit i ve Spojených státech, kde by tempo odklonu od uhlí mohlo nyní zpomalit.
Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.
V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.
Přihlásit se