Domů
Německo
Vítr v Německu trhá rekordy ve výrobě, další rekordy je možné očekávat

Vítr v Německu trhá rekordy ve výrobě, další rekordy je možné očekávat

V 49. týdnu letošního roku bylo v Německu v týdenním rozsahu vyrobeno rekordní množství elektřiny z větrných elektráren. Celkem vyrobily tyto elektrárny přes 4,5 TWh a podílely se na celkové výrobě elektřiny z cca 36 %. Kromě toho má Německo dobré předpoklady, aby meziročně rekordně zvýšilo instalovaný výkon větrných elektráren, což nahrává dalšímu zvyšování výroby a potenciálně novým rekordům v budoucnu.

Nebývale stabilně dodávaly větrné elektrárny v Německu výkon do sítě v průběhu minulého týdne. Díky tomu dosáhla jejich výroba celkem 4,51 TWh elektrické energie, což bylo v součtu více, než vyrobily německé černouhelné, hnědouhelné a plynové elektrárny dohromady. Byl tak překonán poslední rekord z osmého týdne tohoto roku, kdy výroba dosáhla 4,29 TWh.

Pro srovnání, za stejné období vyrobily všechny elektrárny v celé České republice 1,7 TWh, z toho jaderné elektrárny cca 0,6 TWh. Při velice jednoduchém srovnání by elektřina vyrobena vyrobená z větru v minulém týdnu nahradila výrobu v ČR na dva a půl týdne. Nicméně je důležité připomenout i rekordy opačné – týdenní minimum se letos objevilo v 38. týdnu, kdy klesla výroba větrných elektráren na 0,42 TWh (méně než 10 % rekordní hodnoty).

Německo však nadále nepolevuje ve stavbě dalších větrných elektráren, proto je možné očekávat, že tento rekord nebude konečným. Navzdory očekávání, že počet nově instalovaných větrných elektráren bude klesat, je připojováno do sítě čím dál více elektráren.

Již ke konci října překročilo množství nového instalovaného výkonu hodnotu loňského roku. Konec roku je přitom na výstavbu nových zdrojů zpravidla silnější než měsíce předchozí a je proto možné, že poslední dva měsíce budou co do nových větrných elektráren nadprůměrné.

Není ani vyloučeno, že se konečná hodnota nového instalovaného výkonu pouze onshore větrných elektráren dostane nad hodnotu 6 GW. Současně se daří i výstavbě offshore větrných elektráren – těch přibylo ke konci října 1130 MW.

Co se týče zdrojů s proměnnou výrobou, přibyly ke konci října také 2 GW instalovaného výkonu solárních elektráren. I těch se již nyní postavilo více, než tomu bylo v loňském roce.

Potřebujete být v obraze ohledně německé energetiky?

Každý den pečlivě vybíráme nejdůležitější informace z oblasti německé energetiky a odesíláme je odběratelům do jejich e-mailové schránky. Přihlaste se k odběru Monitoringu oEnergetice.cz také a nic vám neunikne.
Naposledy jsme informovali o:
Jádro v Německu vláda nechce. Stane se historií
24. červen 2022, 05:00
Německo vyhlásilo kvůli dodávkám plynu z Ruska stav výstrahy. Dopady na zákazníky to mít nebude
23. červen 2022, 09:19
Vyzkoušejte Monitoring oEnergetice.cz na 14 dní zdarma!

Mohlo by vás zajímat:

Komentáře(1)
Jan Veselý
12. prosinec 2017, 12:32

Letos to vypadá, že vítr přidá nějakých 20 TWh výroby navíc oproti loňskému roku. Bezemisní zdroje tak asi letos vyrobí něco k 300 TWh elektřiny.

Komentáře pouze pro přihlášené uživatele

Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.

V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.

Přihlásit se