Domů
Obnovitelné zdroje
Distributoři: Počet připojených fotovoltaik ve čtvrtletí několikanásobně vzrostl
Solární panel na střeše

Distributoři: Počet připojených fotovoltaik ve čtvrtletí několikanásobně vzrostl

Počet nově připojených fotovoltaických elektráren do tuzemské sítě dál rekordně roste. Distribuční firmy evidují během prvního čtvrtletí několikanásobný nárůst počtu nových elektráren v síti, ten navíc bude zřejmě dál narůstat. Žádostí o připojení je ještě víc, problémy jsou ovšem s omezenými kapacitami v soustavě a také s technickou nepřipraveností instalovaných zařízení. Vyplývá to z informací distribučních společností pro ČTK.

Největší distribuční společnost ČEZ Distribuce letos za první tři měsíce roku připojila do sítě přes 15.000 nových fotovoltaických elektráren. Tím se blíží už číslům za celý loňský rok, kdy jich společnost připojila přes 21.000. „Aktuálně připojujeme asi 5000 fotovoltaických elektráren měsíčně,“ uvedla mluvčí Soňa Holingerová.

Rekordní čísla zaznamenala i distribuční společnost EG.D. V prvním čtvrtletí roku připojila téměř 7000 nových obnovitelných zařízení, což je už nyní více než polovina loňského celkového počtu. Vedle toho firma do své sítě připojila také 200 takzvaných bezpřetokových fotovoltaických elektráren, které veškerou vyrobenou elektřinu využívají k napájení spotřebičů nebo ohřevu vody, případně ji ukládají do baterií. I v této oblasti EG.D eviduje rostoucí zájem klientů.

Počet žádostí o připojení je ještě vyšší, na některých místech ovšem musí zákazníci čekat. Důvodem je většinou omezená kapacita sítě. ČEZ už v minulých týdnech oznámil, že letos plánuje do nutných úprav distribuční soustavy pro připojení obnovitelných zdrojů investovat 6,5 miliardy korun. Investice do sítě plánuje i EG.D, která nedávno spustila na webu i takzvanou mapu připojitelnosti, kde je možné si ověřit volnost kapacit v soustavě pro připojení zdroje. Podle společnosti ji během března využilo 60.000 klientů.

Solární panely na střeše
Ilustrační foto

Připojených zdrojů i přesto mohlo být ještě více, u řady zákazníků se však podle distributorů stále objevují technické problémy s nepřipravenými systémy. „Stále evidujeme zhruba 12 procent marných výjezdů k instalacím, které nemají připravené odpovídající připojovací podmínky stanovené ve smlouvě o připojení. Nejčastějším problémem jsou například zdroje s chybějícími bateriemi, anebo nesprávně připravená zapojení elektroměrových rozvaděčů. Na tato místa se tak musíme opakovaně vracet,“ popsal vedoucí oddělení měření společnosti EG.D Martin Marada.

Zájem o fotovoltaické elektrárny prudce stoupl už loni. Za rok 2022 jich bylo v Česki zprovozněno 33.760 s celkovým výkonem 288,8 megawattu (MW), což je meziroční nárůst o 366 procent.

Prudký nárůst počtu nových zdrojů v soustavě vedl už také k prvním potížím v jejím fungování. Provozovatel energetické přenosové soustavy ČEPS odpojil během Velikonočního pondělí stovky tuzemských fotovoltaických elektráren na dvě hodiny od sítě. Důvodem byl nevyrovnaný výkon v elektrizační soustavě. Šlo o první případ, kdy ČEPS podobné omezení v reálném provozu využil. Majitelé odpojených elektráren nejspíš dostanou kompenzace, celkem půjde zřejmě o jednotky milionů korun.

Mohlo by vás zajímat:

Komentáře(8)
hlpb
20. duben 2023, 07:18

1Q 2023 připojeno do sítě přes 22.000 nových FVE, jde vidět, že FVE i u nás nabírá předpokládané rychlé tempo. Je stále pravděpodobnější, že letos nově instalovaný výkon FVE překoná 1 GW. Navíc se začínají chystat realizace FVE bytových domů.

Ivan Švančara
20. duben 2023, 11:58

kolko energie doda ten 1 GW na Vianoce o 18:00? Potiahnu aspon moj vianocny stromcek?

Josef
20. duben 2023, 16:32

Máte problém pochopit princip fotovoltaického jevu, střídání ro´čních období a délku slunečního svitu? Nebo jen blbě opakujete co se bude líbit a tajně závidíte jiným co FVE mají

Jan Kropáč
20. duben 2023, 21:07

Ano, pokud budete chtít, tak Vám jej osvítí Německé větrníky zadarmo. A pokud ne, tak máte baterii. Musíte ale pro to něco udělat. Zdarma jsou pouze sliby a koblihy před volbami..

Ivan Švančara
21. duben 2023, 13:36

ja nemusim, ja som princezna.

hlpb
21. duben 2023, 10:03

O Vánocích v 18:00 1 GW FVE dodá 0 kWh, ale s tím všichni samozřejmě počítají. Jinak za rok vyrobí na střechách majitelům 1GW = 1 TWh/rok, díky tomu se ročně v ČR nespálí 1 mil. tun uhlí, a domácnosti ušetří cca 6 miliard Kč/rok.

Pravoslav Motyčka
21. duben 2023, 00:53

Ano to máte pravdu ročně se přidá okolo 1GW výkonu FVE shodnu se s Vámi v tom ,že to není špatný zdroj zejména kvůli jeho ekologičnosti - máme velmi mnoho vhodných střech pro instalaci FVE. Ono to bude fungovat protože se zavedou EV a tím bude mít síť velkou akumulaci úspora paliv v létě poslouží k provozu sítě v zimě pro pohon tepelných čerpadel opravdu se ušetří velmi mnoho energie asi 1/3 uhlí. Jenže ani vzdáleně nebude možné pomocí EV dosáhnout dekarbonizace energetiky. Více emisí ušetří přechod vytápění budov na tepelná čerpadla než toto. Takže je to vývoj dobrým směrem, pokud chceme ekologizovat energetiku pak EV + tepelné čerpadlo ale pokud má být cílem dekarbonizovat , pak by FVE neměli být nijak podporovány a mělo se přejít tvrdě na jádro situace se totiž posune do stavu , kdy nové JE nebudou mít v létě co vyrábět a v zimě nebudou stačit takže si tu elektřinu zaplatíme 2x jedno z FVE a pak podruhé z fixních nákladů JE, které v létě ( květen - srpen) nepojedou , protože pro ně nebude odběr.

hlpb
21. duben 2023, 10:48

Jádro nikdy nikde nebude většinový zdroj energie, protože FVE a VTE je mnohem levnější. Během tří let to pochopí i Francouzi, asi jako první v EU narazí na problém, že budou muset v létě odpojovat většinu reaktorů, protože v záplavě samovýrobců a PPA mluv z FVE nebude o JE zájem. Sice v naší zeměpisné šířce je výroba omezená na 6 měsíců super, 3 měsíce dobrý a 3 měsíce skoro nic. Ale to hlavně to samovýrobce RD, bytové domy, firmy, úřady absolutně nezajímá. Kombinace levná vlastní výroba + drahý odběr ze sítě v zimě vždy vyjde levněji, než odběr ze sítě po celý rok. Bohužel ČR má asi vůbec nejhorší podmínky pro energetiku a musíme se smířit s tím, že v zimních obdobích budeme velkou část EE dovážet ze zahraničí. Ale zároveň je zcela evidentní, že postupně většina firem, RD, bytových domů se stane samovýrobci, tzn. jediné pro jadernou energetiku, která by byla potřeba 3 měsíce v roce opravdu v budoucnu místo nebude.

Komentáře pouze pro přihlášené uživatele

Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.

V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.

Přihlásit se