Domů
Teplárenství
Do nitra Země se bude v Litoměřicích kvůli geotermální energii vrtat příští rok
Budování nového centra pro výzkum geotermální energie v Litoměřicích (zdroj RINGEN).

Do nitra Země se bude v Litoměřicích kvůli geotermální energii vrtat příští rok

Teplárenství
4 komentáře
15. říjen 2022, 09:03
ČTK

Dva pilotní vrty do hloubky 500 metrů budou odborníci v Litoměřicích dělat zkraje příštího roku. Cílem je zjistit detailní geologické a hydrogeologické poměry pro plánovaný geotermální vrt hluboký 3,5 kilometru. Projekt využití energie z nitra Země bude financovat Evropská unie. ČTK o tom informovala mluvčí radnice Eva Břeňová.

„Na realizaci těchto pilotních vrtů, které velmi dobře doplňují současné přípravné práce, již máme k dispozici téměř 800.000 eur (19,7 milionu Kč),“ uvedl manažer geotermálního projektu Antonín Tym.

Odborníci vyhodnotí data získaná z pilotních vrtů, dopracují projekt a zahájí výběrové řízení na dodavatele prací. Klíčové podle Tyma bude také sestavení realizačního týmu, jehož významnou část mají tvořit zahraniční experti z celé Evropy.

Práce na mělkých vrtných polích a prvním hlubinném vrtu začnou v roce 2024. První podzemní zásobníky tepla by mohly být hotové během roku 2025. Postupně bude dokončen i druhý hlubinný vrt s očekávaným spuštěním o rok později. Nezbytným předpokladem podle mluvčí je spolupráce s místní výtopnou MVV Energie CZ, jež se nyní převádí do vlastnictví novému majiteli. V případě úspěšné realizace projektu SYNERGYS získají Litoměřice zdroj tepla, které bude prostřednictvím distribuční sítě vlastněné MVV Energie CZ rozváděno do domácností.

Projekt SYNERGYS, jehož hlavním cílem je využití geotermální energie, budování podzemních zásobníků tepla, výroba tzv. zeleného vodíku apod., Ústecký kraj zařadil mezi strategické projekty v programu spravedlivé transformace, jejichž realizace byla nyní schválena. Náklady se odhadují na 1,25 miliardy korun. „Mám z toho obrovskou radost. Téměř dvacet let náročné a v mnoha ohledech průkopnické práce, provázené donedávna jistým nepochopením strategického významu geotermální energie jak ze strany státu, tak i Evropské unie, snad již konečně bude korunováno úspěchem,“ uvedl starosta Litoměřic Ladislav Chlupáč (ODS), který byl jedním z těch, co stáli u zrodu myšlenky využití tohoto obnovitelného zdroje energie.

Litoměřice jsou jediným městem v ČR, které mají povolen zvláštní zásah do zemské kůry. Díky vědeckému středisku, na jehož vzniku se podílí Univerzita Karlova, se mají stát centrem výzkumu geotermální energie v celé Evropě.

Mohlo by vás zajímat:

Komentáře(4)
Vlado
15. říjen 2022, 09:28

Dost dobře nechápu k čemu budou (mají být) dva pilotní vrty do 500 m, když zájmová oblast leží v hloubce okolo 3500 m. To ještě neslyšeli experti o 3D seizmice?, která by jim dala podstatně víc údajů o zájmovém horizontu a pravděpodobně by přišla levněji než ty dva "pilotní vrty".

Jan Stehlik
15. říjen 2022, 09:33

Třeba se učí jak vrtat ? Nebo si potvrzují ty vaše data z 3D seizmiky.

Slavomil Vinkler
15. říjen 2022, 15:11

Je třeba pumpnout dotace a podělit se s politiky. Čemu nerozumíte?

Galipoli
16. říjen 2022, 20:40

Když na DVA průzkumné vrty do 500 m mají 800 000 Euro, kolik budou stát dva vrty do hloubky 7x větší? A jak dlouho budou funkční (než se „prochladí"). A zaplatí se tato investice vůbec?

Komentáře pouze pro přihlášené uživatele

Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.

V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.

Přihlásit se