Domů
Elektřina
ERÚ: Proměna energetiky zvýší zřejmě do budoucna ceny energií
http://www.tennet.eu/nl/home.html

ERÚ: Proměna energetiky zvýší zřejmě do budoucna ceny energií

Elektřina
8 komentářů
28. listopad 2019, 08:25
ČTK

Současná proměna energetiky zřejmě do budoucna zvýší regulovanou část ceny energií. Důvodem budou náklady spojené s nejrůznějšími technologickými změnami, které se v energetické soustavě postupně zavádějí. V rozhovoru s ČTK to řekl předseda rady Energetického regulačního úřadu (ERÚ) Stanislav Trávníček. Úřad dnes dopoledne představí regulovanou část cen elektřiny a plynu pro příští rok, kterou určuje. Zmíněný trend se podle Trávníčka ale projeví až v následujících letech.

„Jsou tam protichůdné vlivy, nicméně celková koncepce spěje v energetice k vyššímu technologickému zabezpečení celkového provozu a zabezpečení spolehlivosti dodávek. Z toho vyplývají vyšší náklady. Neříkám, že to bude příští rok nebo za dva roky, ale očekávám, že meziroční nárůsty postupně budou vyšší, než jsme zvyklí teď,“ uvedl Trávníček.

Výši možného nárůstu cen neupřesnil. Příkladem změn podle něj může být zavádění nejrůznějších chytrých energetických řešení – Smart Grids, ale i plánovaný rozvoj elektromobility.

U elektřiny tvoří regulovaná složka více než polovinu výsledné ceny, u plynu asi čtvrtinu. Jsou v ní zahrnuty především poplatek za přenos a distribuci, u elektřiny také příspěvek na obnovitelné zdroje energie. Druhou část konečných cen určují dodavatelé. Loni v listopadu ERÚ oznámil, že pro letošní rok regulovaná část ceny elektřiny pro domácnosti vzroste v průměru o 2,2 procenta, u plynu pak regulované ceny klesly o 2,5 procenta.

Z vyjádření analytiků i samotných dodavatelů, které ČTK oslovila, vyplývá, že část českých domácností si příští rok opět připlatí za elektřinu, cena plynu by se proti letošku příliš měnit neměla. Úpravy cen dodavatelů budou podle nich různorodé, záležet bude na tom, jakou smlouvu mají lidé uzavřenou a k čemu všemu danou komoditu využívají.

„Předpokládám, že u elektřiny by se mohl růst regulovaných cen pohybovat v rozmezí jednotek procent. U plynu očekávám spíše stagnaci jak u regulovaných, tak neregulovaných cen,“ uvedl před dnešním oznámením cen na rok 2020 ze strany ERÚ analytik portálu Ušetřeno.cz Tomáš Suchý.

Lidem s fixovanou cenou se platba nezmění. Například mluvčí dodavatele Bohemia Energy Hana Novotná ale už dříve upozornila, že i tento postup je dvojsečný. „V případě, že cena již pouze poroste, tak po uplynutí doby fixace se ani tito zákazníci vyšší ceně nevyhnou a navíc mohou čelit třeba i skokovému zvýšení ceny,“ dodala.

Mohlo by vás zajímat:

Komentáře(8)
Josef
28. listopad 2019, 16:06

ERU všechny připomínky ke svému rozhodnutí zamítl. Všichni jsou patrně hlupáci jen úředníci z ERU to jsou hlavy pomazané..... Takže máme krásné sazby na el. energii tepelná čerpadla mohou levně topit ve vysokém tarifu ,protože je stejně drahý jako nízký a nemusí blokovat , všichni to platí. A distribuční společnosti si mnou ruce , protože veškeré náklady tímto způsobené jim ERU pěkně proplácí a tím generuje těmto společnostem jejich zisky. To jsou ty nezávislé úřady co skutečně potřebujeme. Každý kdo trochu rozumí energetice ví ,že provoz el. sítě je tím dražší čím je kratší doba plných ztrát pouze ERU to neví a nebo spíše nechce vědět ?. A tak máme vysoké sazby jako nízké , blokovat tepelná čerpadla se nemusí a námitky ve veřejném konzultačním procesu se zamítají...

Jo a víte jaká je cena za příkon ? u sazby D57d což je jediná , kterou vám dnes dají je progresivní takže 40A jistič zaplatíte 485kč měsíčně , ale za 160A nezaplatíte cca 2000 , ale téměř 11500 bez DPH a komu takové nastavení slouží ? není to proto, aby se bytová společenství nemohla odpojit o CZT a přejít na tepelná čerpadla ? Takže teplárny prodávají teplo do bytů za cenu el. energie a jsou úplně v pohodě , protože jejich zákazníci jsou v pasti a fungují jako dojné krávy. Pro nadstandartní vztahy s teplárnami byly z ERU vyhozeni někteří radní , ale jak je vidět deratizace ze strany vlády nebyla dost účinná, protože politika poškozování milionů voličů dále pokračuje a veškeré námitky se zamítají a ERU se tváří tak, že 4 domy vytápěné tepelným čerpadlem se 40A jističem způsobují síti téměř 6x nižší náklady než 1 společný bytový dům co potřebuje 160A jistič.... Bují na ERU korupce ? nebo je podobnost čistě náhodná na to ať si každý odpoví sám.

energetik
28. listopad 2019, 21:44

Nějací takzvaní "experti" tvrdí že CZT je pro lidi výhodné, takže ERÚ musí regulovat tak aby bylo, experti se nemohou mýlit.

Platby podle jističů jsou v současné podobě hloupost. Máme 16B/1 a platíme za 25B/1. V době kdy ERÚ prohlašovalo že spotřebitelé mají moc velké hodnoty jističů a je potřeba platby navýšit aby si je snížili, tak jsem jim napsal že bych si rád jistič ještě snížil, ale stejně budu stále platit za 25B/1 a to je nespravedlivé. ERÚ odpovědělo že je to spravedlivé.

Náklady na přenos a distribuci energie by měli být rozděleny mezi spotřebitele a výrobce stejně. Výrobci tu síť potřebují úplně stejně jako výrobci. Distributoři nejsou nijak motivováni aby připojovali zdroje do sítě a aktuálně mají zájem připojovat jen spotřebitele, zdroje připojují prakticky jen s donucení a podle toho to vypadá.

energetik
28. listopad 2019, 21:55

Výrobci tu síť potřebují úplně stejně jako spotřebitelé.

Dále je problém v tom že když se spotřebitelé zažnou odpojovat tak to distributory moc trápit ani nebude, protože mají vše jisté a ERÚ jim ty náklady rozpočítá mezi ten zbytek co na síti zůstane. To se potom není co divit že distributor chce odpojit od sítě platící zákazníky, třeba jen proto že si pořídí ostrovní zdroj který nepracuje paralelně s distribuční sítí. Protože distributorům je to jedno, mají své jisté od ERÚ.

PE
28. listopad 2019, 18:54

Cenik CEZ 2020 sazba d25d VT 2.272 NT 2.140 !!!! HDO rychle konci svou funkci!!!

Milan Vaněček
28. listopad 2019, 19:23

To jsou šílený ceny, já mám taky D25d a ceny s DPH 2,248 pro VT a 1,337 pro NT (od PRE).

Rozdíl se snižuje, ale že by téměř zmizel jako u ČEZ, to ne

Josef
28. listopad 2019, 22:42

Podívejte se na D57d, tam je cena stejná u VT jako u NT. Nevyplatí se Vám ani živit stykač - nejlevnější je neblokovat a nechat to běžet natvrdo 24 hodin denně.

http://www.eru.cz/documents/10540/5228943/ERV9_2019.pdf/01aeb0a1-1973-4ba7-8830-5f2ba549bfb2

energetik
29. listopad 2019, 11:10

Doháníme západ, kde HDO nemají. U nás to stejně na stále více míst řídí časový spínač bez ohledu na stav sítě a vůbec to není operativní.

PE
29. listopad 2019, 21:29

Uz je po ,,dusickach,,nakoupime slevnene svice, jeden s poslednich hrebiku do rakve !!!Kdyz ten posledni ,,paskvil,,neprosel....

Komentáře pouze pro přihlášené uživatele

Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.

V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.

Přihlásit se

OM Solutions s.r.o.
Kpt. Nálepky 620/7, Nové Dvory, 674 01
Třebíč
IČ: 02682516