Domů
Obnovitelné zdroje
Nové zelené úsporám se krácení dotací netýká, od září platí nové podmínky
Solární panel na střeše

Nové zelené úsporám se krácení dotací netýká, od září platí nové podmínky

Nová zelená úsporám (NZÚ) bude od letošního září financovaná z Modernizačního fondu, plánované krácení dotací, které vyplývá z vládního úsporného balíčku, se jí tak podle ministra životního prostředí Petra Hladíka (KDU-ČSL) netýká. Nové podmínky NZÚ, které jdou dostupné na webu, zjednoduší administrativu, dotace se navíc zpřístupní pro další žadatele, především majitele bytů a bytových domů. V tiskové zprávě o tom informovalo ministerstvo životního prostředí (MŽP).

„Zdrojem pro Modernizační fond jsou peníze z výnosů z emisních povolenek. Nejde tedy ani o peníze daňových poplatníků, ani o peníze ze státního rozpočtu, krácení dotací v rámci vládního úsporného balíčku se proto Nové zelené úsporám netýká a ani v budoucnu týkat nebude,“ řekl Hladík.

Více než 55 miliard korun z programu HOUSEnerg Modernizačního fondu zajistí dlouhodobé pokračování podpory úsporných opatření pro domácnosti. Nabídka dotací se díky tomu rozšíří, zvýší se i jednotkové dotace pro vybraná opatření. Kvůli přechodu na nové financování bude mít NZÚ technicko-provozní přestávku od července do září.

Nová podoba NZÚ podpoří vlastníky bytových domů, dotace budou rozděleny podle vlastníka. Základní dotace pro bytové domy zůstávají, nově budou mít lidé možnost výměny starých plynových kotlů. Výhodnější podmínky budou mít společenství vlastníků jednotek (SVJ), bytová družstva i obce.

SVJ a bytová družstva získají možnost čerpat dotaci zálohově, ale i bonusové plnění za každou nízkopříjmovou domácnost. Obce budou moct využít dotace ve výši až 70 procent vynaložených nákladů, stejně jako další vlastníci bytových domů z veřejného sektoru – kraje, nadace nebo příspěvkové organizace.

„Podpoříme nízkopříjmové vlastníky bytových jednotek a družstevních podílů tak, aby kvůli obavám z navyšování pravidelných příspěvků do fondu oprav nebrzdili nákladné renovace domů, uvedl Hladík.

I nadále bude pokračovat NZÚ pro rodinné domy. Rozšíří se podpora výměny zdrojů energie o možnost výměny starých plynových kotlů za tepelné čerpadlo, vyšší bude i dotace na zateplení. Žadatelé, kteří zateplí svůj dům komplexně, nově získají až 950.000 korun, což je o 300.000 Kč více, než tomu bylo dosud. Podpora fotovoltaiky zůstává stejná.

Zachovává se i možnost kombinovat podporu na více různých opatření v jedné žádosti, za každou kombinaci mohou lidé získat bonus 10.000 korun, Program také zvýhodní žadatele z území obce s rozšířenou působností z regionů podporovaných státem.

Změny NZÚ hodnotí pozitivně i Hnutí Duha. „Vítáme, že nastavení Nové zelené úsporám počítá se zvýhodněním nízkopříjmových domácností v bytových domech. Navrhovaný bonus může odblokovat konkrétní projekty na úrovni společenství vlastníků a zároveň přispět k řešení problému energetické chudoby,“ řekl Karel Polanecký, energetický expert Hnutí Duha.

Koncem června představí MŽP podle Hladíka podmínky nabídky NZÚ pro mladé rodiny avizovaného programu „Oprav dům po babičce“, který má cílit na mladé žadatele.

Mohlo by vás zajímat:

Komentáře(1)
Milan Horak
5. červen 2023, 12:32

„Zdrojem pro Modernizační fond jsou peníze z výnosů z emisních povolenek. Nejde tedy ani o peníze daňových poplatníků... A tento pán je ministr? Peníze za emisní povolenky asi neplatí občan v ceně zboží a služeb. Super nápad. Takto lze získat libovolnou částku na libovolné hovadiny a nikdo na to nedoplatí!

Komentáře pouze pro přihlášené uživatele

Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.

V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.

Přihlásit se