Domů
Obnovitelné zdroje
Povolování staveb malých obnovitelných zdrojů energie bude snazší

Povolování staveb malých obnovitelných zdrojů energie bude snazší

Povolování staveb malých obnovitelných zdrojů energie, hlavně fotovoltaických elektráren, bude jednodušší. Zajistí to novela energetického zákona, kterou dnes podepsal prezident Miloš Zeman. ČTK to oznámil Hrad. Snazší povolování se podle novely bude týkat staveb obnovitelných zdrojů s výkonem do 50 kilowattů (kW).

Na tuto úroveň se z deseti kW zvýší limit výkonu pro menší solární elektrárny, od kterého musejí jejich majitelé žádat Energetický regulační úřad (ERÚ) o licenci na výrobu elektřiny a vyřizovat si živnost. Nebudou potřebovat ani stavební povolení ani ohlášení stavebnímu úřadu, pokud zdroj bude součástí stavby, nezasáhne do nosných konstrukcí a nezmění způsob užívání stavby.

Při stavebních úpravách, jejichž součástí bude instalace obnovitelného zdroje energie, nebude podle novely posuzován vzhled stavby. Ministerstvo financí bude moci za mimořádné tržní situace poskytovat obchodníkům s energiemi úvěry za účelem odvrácení škod v národním hospodářství nebo k řešení situace. O úvěru nebo zápůjčce bude rozhodovat vláda, která podmínky stanoví svým nařízením.

Kabinet předložil novelu hlavně kvůli snížení energetické závislosti na Rusku. Novinky mají podpořit budování malých výroben elektřiny z obnovitelných zdrojů. Zjednodušení se bude týkat i staveb umístěných na území významném z hlediska životního prostředí či památkové péče.

Vládní návrh počítal s tím, že obnovitelné zdroje energie do limitu 50 kW v zastavěném území nebo zastavitelné ploše se dostanou mezi stavby v takzvaném volném režimu, napříště by tak neměly vyžadovat rozhodnutí o umístění ani územní souhlas. Sněmovna ale změnila tuto podmínku tak, že stavby budou muset být v souladu s územně plánovací dokumentací. Cílem je zachovat plochy určené k bytové výstavbě pouze k tomuto účelu.

Sněmovna v předloze upravila také pravidla pro výběr dodavatele poslední instance. V případě, že je v daném území více takových dodavatelů, by podle něj měli obchodníci dodávat plyn nebo elektřinu podle toho, jak se dohodnou a dohodu by museli oznámit ERÚ. Teprve pokud by se nedohodli, stal by se dodavatelem poslední instance ten z nich, který má nejvíc odběrných míst.

Bez územního souhlasu bude možné stavět také elektrická připojení k distribuční soustavě a smyčky na hladině nízkého napětí, a to v maximální délce 25 metrů od již existující distribuční sítě. Do poloviny příštího roku novela prodlouží lhůtu, do kdy je možné dokládat kritéria udržitelnosti a úspor emisí skleníkových plynů čestným prohlášením.

Senátoři v souvislosti s novelou požádali vládu o to, aby zvážila zavedení provozní podpory výstavby menších bioplynových stanic u malých a středních zemědělců, které by byly zaměřeny zejména na zpracování statkových hnojiv, odpadů a další lokálně dostupné biomasy.

V další chystané novele by měl kabinet podle Senátu upravit kompetence Státní energetické inspekce, od čehož senátoři kvůli potřebě rychlého schválení předlohy upustili. Vláda by měla také zajistit ochranu zemědělského půdního fondu a výstavbu solárních elektráren o výkonu nad jeden megawatt umožnit na nejkvalitnější zemědělské půdě pouze výjimečně.

Mohlo by vás zajímat:

Komentáře(14)
Milan Vaněček
18. leden 2023, 20:47

Tohle jsou prkotiny, které měly platit už dávno.

Co je však podstatné: je nutné zajistit, aby celý výrobní a dodavatelský řetězec pro výstavbu všech obnovitelných zdrojů a akumulaci byl přímo v zemích EU. To znamená například i kompletní výroba fotovoltaických panelů, od výroby polysilikonu až po výrobu hi tec fotovoltaických článků v robotizovaných továrnách na GW škále, včetně kompletního vybavení FV elektráren, včetně kompletního řetězce pro akumulaci (výrobu baterií, ....

To si uvědomili v USA (kdysi s tím začal verbálně Trump-"make america great again", nyní to realizoval obrovským finančním balíkem Biden (IRA-inflation reduction act), který okamžitě začal přitahovat všechny významné světové výrobce, z Číny i Evropy, do USA, aby tam postavili továrny na to co jsem pro fotovoltaiku popsal viz výše.

No a zde vidím,

HORKÁ NOVINKA,

že se EU taky možná probudilo a začne (opožděně) jednat,

přečtěte si to zde

pv-magazine.com/2023/01/18/von-der-leyen-announces-inflation-reduction-act-plan-for-eu/

Ivan Švančara
19. leden 2023, 00:04

Pozde bycha honit, Vanecku, pozde bycha honit.

Petr prochaska
19. leden 2023, 10:11

Tyto dotované fabriky by bez dotací nepřežily, takže je jen otázkou času, kdy dotace přestanou a firmy zkrachují.

Pravoslav Motyčka
18. leden 2023, 23:41

Výroba všeho v EU .... Akorát že Čínské komponenty jsou technologicky někde jinde a cenově jsou mnohem níže. FV panely dovezené z Číny i kdyby se tady rozjela výroba patrně nějakých technologicky zaostalých panelů pak za tu cenu co Čína dodává moderní HJT panely se tady nevyrobí ani ten rám pro ně a to nejsou jen panely , to je jen špička ledovce. To stejné co píšu platí i o jiném zboží a technologických celcích , třeba o jaderných elektrárnách. elektromobilech a prakticky veškeré komerční elektronice.

Milan Vaněček
19. leden 2023, 08:56

Ano, to co píšete platí asi o jaderných elektrárnách, ale rozhodně to neplatí o tom, co píši já. Evropa a USA mají špičkové patenty, hi tec elektroniku, elektromobilitu, jen jim chybí MASOVÁ robotizovaná místní výroba (tj levné INVESTICE do této výroby). V tom je Čína světová jednička.

Američané na to zareagovali pomocí IRA, dokáže to i EU?

Ivan Švančara
19. leden 2023, 09:20

Vanecku, ako zapada do tvojho ideologickeho ramca fakt, ze v USA uz jedna velmi dobre dotovana firma na panely zbankrotovala?

Zbyněk Poisl
19. leden 2023, 09:36

A připojováni OZE bude mnohem složitější, protože hlavně distribuční infrastruktura se dostává na hranici svých možností a v některých případech už distributor nepovolí přetoky do sítě!

Baton David
19. leden 2023, 10:24

síť je dimenzována dostatečně, problém je že občasné zdroje energie fotovoltaického typu ty svoje přebytky tlačí všechny ve stejnou dobu, malé rozdíly vytvoří akorát oblačnost, a to je horor pro regulaci. V ideálním případě se od takto fluktujících zdrojů neodebere pokud to není potřeba, to bychom ale nesměli být v solárním tunelu, a investoři by byli smutní.. V použitelném případě vybavit občasné zdroje akumulací, ale i z toho by byli investoři smutní. Německý případ - předimenzovat oze a jejich nedostatky vykrývat plynovými zdroji také nebyl zrovna dobrý nápad, ikdyž potenciál tu je kdyby byla půlka zdrojů stabilních a půlka fluktujících vykrývaných plynem tak je to hned s cenami a použitelností jinde. A nejhorší ale hojně opěvovaná verze - inteligentní sítě a akumulace na straně spotřebitele to je holá utopie. Navíc parametry baterií jsou stále žalostné, co uříznout ještě pár kopců a osadit je přečerpávačkama, pár bude asi tak 50, a pak distributor povolí přetoky každému joudovi

hlpb
19. leden 2023, 10:36

Tak Distribuce ČEZ má jiný názor, podle Radima Černého aktuálně už povolila připojení plánovaných nových FVE o instalovaném výkonu 10 GW, tyto instalace budou realizovány do roku 2030.

Zbyněk Poisl
19. leden 2023, 14:33

Ono "připojit" je jedna věc a pustit do sítě je věc druhá. Každá FVE má možnost dálkově zakázat přetoky do sítě. Takže majitelé se budou divit až jim návratnost stoupne na 10 let.

Petr
19. leden 2023, 10:47

Síť je na to na většině míst připravená.

Zbyněk Poisl
19. leden 2023, 14:27

Nemáte informace ze správných míst, pánové. Ale buďte optimisty.

Jan Kopecký
22. leden 2023, 10:57

Nechápu čemu by pomohlo kdyby se FV panely (a další komponenty) vyráběly v Evropě.

Jan Kopecký
22. leden 2023, 11:04

K tomu energetickému zpracování statkových hnojiv - kde je chtějí brát, když je jich už nyní kritický nedostatek jen na hnojení polí? V bioplynkách se pálí kukuřice za současného degradování orné půdy na které se to stále dokola pěstuje (vystrčte někdy nos z Prahy, abyste viděli).

Komentáře pouze pro přihlášené uživatele

Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.

V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.

Přihlásit se