Domů
Obnovitelné zdroje
Praha získává ze slunce méně elektřiny než Brno. Podívejte se, kde všude elektrárny jsou
Na střeše Kongresového centra Praha má být brzy zprovozněna fotovoltaická elektrárna společnosti ČEZ ESCO. Foto: poskytnuto společností ČEZ
Zdroj: poskytnuto společností ČEZ

Praha získává ze slunce méně elektřiny než Brno. Podívejte se, kde všude elektrárny jsou

Na území hlavního města Prahy se nachází necelých třináct set fotovoltaických elektráren, od těch nejmenších na střechách po velké zdroje na okrajích města. Jejich celkový výkon dosahuje 24,5 megawattu, což je o třetinu méně než v Brně.

Elektřinu ze slunce na základě licence vyrábí podle evidence Energetického regulačního úřadu v Praze 1283 provozoven. V Brně jde o 558 fotovoltaických elektráren, jejichž výkon dosahuje 37,4 megawattu.

„Pokud bychom se podívali na rozložení 1283 pražských subjektů dle typu osoby, zjistíme, že 920 provozoven spravují podnikající fyzické osoby a 362 právnické osoby,“ uvádí datový analytik brněnského magistrátu Martin Dvořák. Ten pro Ekonews zpracoval grafickou podobu fotovoltaiky v Praze na základě dat Energetického regulačního úřadu.

„Právnické osoby však vygenerují 18,4 MWe, fyzické osoby pouze 6,04 MWe. Největší provozovna spravovaná fyzickou osobou má 40 kilowattů, dodává Dvořák k situaci v Praze.

Fotovoltaik na střechách bude přibývat

Největšími pražskými elektrárnami jsou dva zdroje Enfinity v Horních Počernicích, které dohromady mají 5,5 megawattu instalovaného výkonu. Třetí největší je Tecom ve Kbelích s výkonem 0,56 MWe. Rozdíl mezi Prahou a Brnem ovlivňuje skutečnost, že brněnská elektrárna na bývalém letišti v Tuřanech je téměř čtyřikrát větší než tyto tři zdroje dohromady.

„U srovnání výkonu fotovoltaik v Praze a Brně hraje pravděpodobně roli omezenost volných ploch. Nicméně nyní se již trend bude narovnávat, kdy se klade větší důraz na instalace na budovách, s čím se zase pojí problematika únosnosti střech, ochrany proti blesku, uvádí Jaroslav Klusák, šéf Pražského společenství obnovitelné energie.

Zdroj: ERÚ

Největší pražská fotovoltaika patří do skupiny Energy 21, která v tuzemsku provozuje podle údajů z obchodního rejstříku za rok 2021 jednatřicet elektráren o výkonu přes 60 megawattů a řadí se k největším zdejším hráčům v solárním byznysu. Elektrárna v Horních Počernicích funguje od roku 2010, v posledních letech mívá podle obchodního rejstříku tržby 45 až 47 milionů korun a zisk mezi 13 a 17 miliony.

V Brně dominuje zmíněná elektrárna v Tuřanech, která je čtvrtým největším fotovoltaickým zdrojem v Česku. Celková čísla týkající se výkonu fotovoltaických elektráren v Praze a Brně jsou nicméně ve skutečnosti o trochu větší. Od roku 2016 totiž platí novela energetického zákona, která umožnila provozovat výrobnu elektřiny připojenou k  soustavě do instalovaného výkonu deseti kilowattů bez licence. Martin Dvořák odhaduje, že se do statistik nedostalo pět až deset megawattů celkového instalovaného výkonu.

Zdroj: EkoNews

Převzato z internetového portálu EkoNews.cz, webu o byznyse a udržitelnosti.

Mohlo by vás zajímat:

Komentáře(0)
Komentáře pouze pro přihlášené uživatele

Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.

V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.

Přihlásit se