Po úspěšně zakončených komplexních zkouškách zahájila 1. července v areálu malé vodní elektrárny (MVE) Želina provoz dvojice unikátních vírových turbín. Za vynálezem s účinností až 85 % stojí spolupráce VUT Brno a Výzkumu a vývoje ČEZ.
Vyvinuté vírové turbíny, které jsou výsledkem několikaletého společného projektu Výzkumu a vývoje ČEZ a Odboru fluidního inženýrství V. Kaplana VUT FSI Brno, dokáží využít energii vody i na malých spádech v rozmezí cca 1 až 5 metrů a mohou tak být impulsem pro rozvoj malých vodních elektráren v České republice.
První instalace proběhla na MVE Želina, kde byla začátkem července po komplexních zkouškách uvedena do provozu dvojice těchto turbín. Turbíny s celkovým instalovaným výkonem 29 kW (2x 14,5 kW) využívají spád 1,9 až 2,4 metrů.
„V podmínkách České republiky, kde ekonomicky efektivní lokality pro velká vodní díla byly již vyčerpány nebo z různých příčin nejsou reálné, jsme se zaměřili na řešení využití hydropotenciálu z nízkoprůtokových a nízkospádových lokalit. Do projektu „Vývoj vícestupňové vírové turbíny“ předcházejícímu vlastní instalaci investoval ČEZ téměř 3 miliony korun,“ řekl k projektu Aleš Laciok, manažer projektů výzkum a vývoj ČEZ.
Vírové turbíny se na MVE Želina přidaly ke dvojici více než 100 let starých Francisových turbín, každé o výkonu 294 kW. Podle odhadu Aleše Lacioka mohou nové turbíny ročně vyrobit ze stejného množství protékající vody dalších zhruba 200 MWh elektřiny a pokrýt tak spotřebu téměř stovky domácností v severních Čechách.
Vyvinuté řešení vírové turbíny spočívá ve vstupu vody do oběžného kola ve směru osy rotace, zatímco za ním obíhá proti směru rotace kola. Jedná se tak o opačný princip než například u Kaplanovy turbíny, kde se rozvaděčem naopak vodě uděluje rotace před vstupem do turbíny. Díky tomu může vírová turbína pracovat bez spirály a rozváděcího kola.
Vírová turbína navíc nevyžaduje díky schopnosti práce s vyššími otáčkami instalaci převodovky. Celkově je tedy konstrukčně jednodušší a tudíž finančně méně nákladná.
Ke konci března 2016 bylo v České republice Energetickým regulačním úřadem evidováno 1612 malých vodních elektráren (instalovaný výkon do 10 MW) o celkovém instalovaném výkonu 348,04 MW. Ještě na konci roku 2002 jich přitom bylo o celou tisícovku méně a jejich výkon byl zhruba poloviční (181,62 MW).
Pokud jde o hrubou výrobu elektřiny, v roce 2015 vyrobily MVE s instalovaným výkonem do 1 MW necelých 446 GWh elektřiny. MVE s instalovaným výkonem 1 až 10 MW vyrobily vloni 555,9 GWh elektřiny.
Dohromady tedy MVE vyrobily v roce 2015 více než 1 TWh elektřiny a pokryly tak zhruba 1,4 % hrubé tuzemské spotřeby elektřiny.
Zdroj úvodní fotografie: mediavut.wordpress.com
Přeju jim hodně úspěchů, každá kWh se počítá. Jaké očekávají LCOE?
LCOE tohoto projektu jsem bohužel ve veřejných zdrojích nedohledal.
Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.
V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.
Přihlásit se